اعضا محترم انجمن می توانند برای پرداخت حق عضویت سال 1399 از اینجا به صورت اینترنتی اقدام کنند


ضرورت تاسیس انجمن علمی فرش ایران

 | تاریخ ارسال: 1391/6/24 | 
ضرورت تشکیل انجمن

 هنر صناعی فرش از جمله شاخص های نظام فنی ایران است که به دلیل کاربرد های موثر آن در صحنه تاریخ پرفراز و نشیب این مرز و بوم از دوران های بسیار کهن تاکنون، اعتبار خویش را حفظ کرده است.

 در حال حاضر انواع فرش، حداقل ۱۳ درصد از مردم ایران را به صورت تمام وقت یا پاره وقت درگیر خود نموده و به عنوان شغل کامل یا مکمل در نقاط مختلف کشور مورد توجه قرار دارد.
نزدیک به ۳۵ رشته شغلی از پشم چینی تا صادرات، موضوع فرش را پوشش می دهد و انواع فرشها از قبیل: قالی، گلیم، زیلو، نمد، حصیر، هر یک مقولات تخصصی خاصی در ابعاد مختلف طراحی، رنگرزی، بافت، تکمیل و مرمت، مدیریت و اقتصاد، جامعه شناسی، مردم شناسی و حتی باستان شناسی و تاریخ را در بر دارند.

 به لحاظ اقتصادی نیز فرش یکی از عناصر اصلی در کالاهای غیر نفتی است که در مقابله با اقتصاد تک محصولی نقش مهمی را ایفا نموده و باز هم می تواند در نظام تولید و صادرات نقش آفرین باشد. از سوی دیگر خیل عظیمی از طراحان، رنگرزان، مرمت کاران، بافندگان، محققان، تولید کنندگان، صادر کنندگان، دانشجویان و ... با هنر- صنعت فرش در ارتباط بوده و هر کدام شرایط خاصی را دارند که لازم است با بررسی های علمی در بهینه نمودن نیروی انسانی فرش گام مناسبی برداشت.

 متاسفانه سوابق کاملی از کار علمی مستمر در زمینه فرش از گذشته در دست نیست اما امروز نیاز به علمی کردن این نسائل و حفظ و انتقال مناسب آنها به شیوه های جدید تحقیق و پژوهش، آموزش رسمی در زمینه فرش به ویژه آموزش دانشگاهی، تغذیه علمی موسسات آموزشی و پژوهشی مربوط به فرش، تهیه منابع و متون مورد نیاز، گردآوری اطلاعات و برقراری ارتباطات لازم نیار به تاسیس یک نهاد علمی در زمینه فرش را نمایان می سازد.

 ضرورت وجود یک نهاد علمی، بطور جدی در نخستین همایش ملی فرش در آموزش عالی که در مهرماه سال ۱۳۷۹با شرکت کلیه دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی ذیربط، وزارتخانه ها و همچنین جمعی از محققان، مولفان و هنرمندان فرش کشور در دانشگاه کاشان برگزار گردید، احساس شد.
وجود یک مرجع علمی برای پاسخگویی به نیازهای علمی، آموزشی، پژوهشی از جمله نکات
مهمی بود که در این همایش مطرح گردیده و در جمع بندی دبیر همایش، موضوع تاسیس انجمن علمی فرش ایران به مسئولان دانشگاه کاشان و جمعی از اعضای کمیته های علمی همایش پیشنهاد گردید که با استقبال ایشان مواجه شد. حال پس از پیگیری و مکاتبات بسیار، کمیسیون انجمن های علمی وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در جلسه ۲۲/۳/۱۳۸۱ تاسیس انجمن علمی فرش ایران را به تصویب رسانید.

 انجمن علمی فرش ایران امیدوار است تا با همیاری و همکاری همه استادان، هنرمندان، محققان، مولفان، صاحبنظران، دانشجویان فرش و سایر رشته های ذیربط، سهم و نقش موثری را در جهت اعتلای فرش ایران بر دوش گرفته و فردای بهتر برای این هنر- صنعت فراهم نماید.


کلیدواژه ها: اهداف انجمن فرش | اهداف انجمن | انجمن علمی |

دفعات مشاهده: 4392 بار   |   دفعات چاپ: 1024 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 123 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران می باشد.

بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد می باشد

© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association

Designed & Developed by : Yektaweb