اعضا محترم انجمن می توانند برای پرداخت حق عضویت سال 1399 از اینجا به صورت اینترنتی اقدام کنند


حضور رئیس مرکز ملی فرش در دانشگاه کاشان

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۲/۲/۳۱ | 

ضعف صنعت فرش ایران  از نبود مدیریت در این حوزه است


گزارش و تصاویر از شهدخت رحیم پور


سه شنبه سی و یکم اردیبهشت ماه 1392 با حضور اساتید دانشگاه کاشان و برخی از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد فرش  و با حضور جناب آقای محمد باقر آقا علیخانی و مشاور ایشان آقای مومنیان در جلسه ای در دانشگاه کاشان پیرامون ارتباطات مرکز ملی فرش و دانشگاه مباحثی مطرح شد. در این جلسه مدیر گروه فرش و اساتید دانشگاه کاشان از پتانسیل های موجود در این دانشگاه برای خدمت رسانی به فرش سخن گفتند.

حضور رئیس مرکز ملی فرش در دانشگاه کاشان

ایشان مرکز ملی را به عنوان نهادی غیر دانشگاهی که قشر دانشگاهی از این مرکز دارای انتظاراتی هم راستا با اهداف تحصیل کردگان این رشته است معرفی نمود. تقبل هزینه های مقاطع ارشد جهت پایان نامه ها، اولویت بندی طرح های پژوهشی به پژوهشگران فرش و ارتباط متقابل مرکز ملی فرش و دانشگاه ، بومی سازی پژوهش ها یی که در زمینه فرش وجود دارد، شناسنامه دار کردن فرش با معرفی هویت ایرانی به گونه ای که با خواست های مشتریان در دنیا مطابقت داشته باشد ، ساماندهی وام هایی که در زمینه فرش و برگزاری المپیاد فرش با حمایت وزارت علوم و تحقیقات را مطرح نمودند.

نگرانی دانشجویان ارشد فرش برای اشتغال و حمایت های لازمه در این زمینه و انجام پروژ ه های تحقیقاتی از مباحثی بود که دراین نشست مطرح شد. حمید رضا مومنیان مشاور رئیس مرکز ملی فرش ایران از تنظیم تفاهم نامه در همکاری مشترک حوزه دانشی و تخصصی از انعقاد پیش نویس یک تفاهم نامه و قرارداد سخن گفتند. تفاهم نامه سه جانبه دانشکده فرش و پژوهشکده فرش کاشان با مرکز ملی در زمینه حمایت از پژو هش و تامین نیروی انسانی و تسهیلات به دانشجویان است. که در قالب بسته راهبردی ارائه می شود.

حضور رئیس مرکز ملی فرش در دانشگاه کاشان

در پایان علیخانی با بیان دقت در انتخاب کاربردی بودن طرح های تحقیقاتی برای فرش، شخصی ندیدن مسائل و برنامه ریزی درازمدت بعنوان ضرورت طرح تحقیقاتی و تلاش تحصیل کردگان فرش برای نفوذ پذیری در حوزه های مربوط به فرش سخن گفت. علیخانی ضعف فرش ایران را در نبود مدیریت در این حوزه دانست. همچنین تاکید بر ایجاد انگیزه و تقویت برای خواستن ها و تغییر نگاه سنتی به فرش را ضروری دانست  و حمایت از طرح های تحقیقاتی، تلاش برای حذف واسطه ها در فرش ، تاکید بر تبلیغات فرش، نمایشگاههای مجازی و اعزام هیئت های دانشجویی برای واکاوی مشکلات فرش در بازارهای جهانی را مطرح نمودند.

این نشست دراتاق کنفرانس دانشکده هنر برگزار شد.


دفعات مشاهده: 4199 بار   |   دفعات چاپ: 923 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 83 بار   |   2 نظرCAPTCHA

نظرات کاربران

نظر ارسال شده توسط قزوینی در تاریخ ۱۳۹۲/۳/۷
نظری خاصی ندارم فقط می خواستم این مطلب رو عنوان کنم که نظر این دوست عزیز( سعيى رونقيان تبريؤي) به مراتب خیلی کارشناسی تر و قابل هضم تر از گفته های آقای علیخانیه...
حرف پایانی
آقای علیخانی فرش مشکلات زیادی داره که اولین و یکی از اساسی ترین اونها ، وجود شما و امثال شما در فرش است...

نظر ارسال شده توسط سعيى رونقيان تبريؤي در تاریخ ۱۳۹۲/۳/۲
با سلام
جناب آقای علیخانی این جمله به نقل از شماست :
(عليخانی ضعف فرش ايران را در نبود مديريت در اين حوزه دانست)
آیا مگر وظیفه سازمان شما غیر از ایجاد مدیریت در عرصه فرش است؟ و امروز شما بجای پاسخگویی به این که چرا مدیریت وجود ندارد ، در جای مدعی نشسته و این نقیصه را به جامعه فرش نسبت می دهیدو طلب می کنید! پس سازمان شما در اینهمه سال چه کرده است که هنوز که هنوز است چاره ای بر این مشکل نیافته است؟
جناب آقای علیخانی
همه اینها که فرموده اید باید چنین و چنان شود از از تقویت برای خواستن ها گرفته تا اعزام هیئت های دانشجویی برای وا کاوی مشکلات وووو..... اگر وظیفه سازمان شما نیست ، پس بفرمایید مسئولیت سازمان شما چیست؟
جناب آقای علیخانی
چنانچه به آرشیو سازمان مراجعه فرمایید ، حتما می بینید که قبل از شما ، امثال این فرمایشات با آب و لعاب بهتر و بیشتری بارها و بارها تکرار شده است و گوش ما اهل فرش از این حرف ها پر است ، اما آنکه در این وسط باز سرش بی کلاه مانده فرش است.
جناب آقای علیخانی
ما می دانستیم که تشکیلات دولتی نمی تواند کاری برای فرش انجام دهد، چرا که از تجربه شرکت فرش همگان آگاهیم ، ما وقتی سخن از نبود متولی برای فرش ایران می راندیم ، مقصودمان ایجاد نهادی صنفی بود نه دولتی . چرا که معتقدیم مشکلات فرش در داخل آن است و هرگز نمیتوان آنرا از برون دید و درمان نمود.
جناب آقای علیخانی
بهتر است بدانید :
مشکل فرش ایران نگاه سنتی نیست چرا که فرش اساسا کالایی سنتی است.
مشکل فرش ایران عدم وجود طرح های تحقیقاتی نیست ، چرا که فرش ایران بدون طرح های تحقیقاتی دورانی طلایی را پشت سر گذاشته که امروزه آرزوی برگشتنش را داریم.
مشکل فرش ایران ، وجود واسطه ها نیست ، بلکه ساختار فرش وابسته به این واسطه هاست و تا کنون از این جهت تهدیدی متوجه فرش ایران نبوده است.
مشکل فرش ایران عدم وجود نمایشگاه های مجازی نیست ، چرا که فرش کالائیست که با لمس و احساس قابل درک و فهم است .البته نمایشگاههای مجازی می تواند نکته مثبتی باشد در کنار نمایشگاههای حقیقی باشد.
مشکل فرش ایران با اعزام هیئت های دانشجویی به بازارهای جهانی و واکاوی مشکلات قابل حل نیست ، چرا که این مشکلات هزاران بار توسط آنانیکه دست اندر کار بازارهای جهانی فرش هستند ، گفته و نوشته شده است .
جناب آقای علیخانی می دانید مشکل اساسی فرش ایران چیست؟
پاسخ این سئوال را ما می دانیم ، اما سازمان شما چه پاسخی دارد؟


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران می باشد.

بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد می باشد

© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association

Designed & Developed by : Yektaweb