اعضا محترم انجمن می توانند برای پرداخت حق عضویت سال 1399 از اینجا به صورت اینترنتی اقدام کنند


دایره المعارف فرش ایران تا پایان سال 93 منتشر می شود

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۲/۲ | 

دایره المعارف فرش ایران تا پایان سال 93 منتشر می شود


رییس انجمن علمی فرش ایران، از انتشار ˈدایره المعارف فرش ایرانˈ تا پایان سال جاری خبر داد.

دکتر امیرحسین چیت سازیانˈ گفت: اقدامات اجرایی و علمی دایره المعارف یا دانشنامه فرش ایران تا شش ماه آینده پایان می یابد و دانشنامه آماده چاپ و نشر می شود.

وی با اشاره به آغاز تدوین این دانشنامه از سال 1388 افزود: تاکنون مقالات زیادی به دبیرخانه انجمن رسیده که از میان آنها حدود 330 مقاله مورد پذیرش داوران قرار گرفته است.

موسس و عضو هیات مدیره انجمن ملی فرش با بیان اینکه 95 درصد مقالات برای تدوین دایره المعارف در اختیار انجمن قرار گرفته است، تاکید کرد: از این تعداد بیش از 70 درصد کارهای داوری، 60 درصد ویرایش علمی و 30 درصد ویرایش ادبی و فنی مقالات انجام شده است.

چیت سازیان یکی از دلایل تاخیر در تدوین این دانشنامه را کمبود متخصصان ویژه در زمینه مباحث علمی فرش و کمبود منابع دانست و تصریح کرد: این دایره المعارف زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حال تدوین است.

رییس شورای علمی دایره المعارف فرش ایران، هدف از تدوین دایره المعارف فرش را تهیه مرجع علمی معتبر در زمینه فرش برای محققان و فعالان صنعت فرش عنوان کرد و افزود: محورهای این دایره المعارف شامل ˈطرحˈ، ˈنقش و زیبایی شناسیˈ،ˈدانش فنی و فناوری فرشˈ ، ˈمواداولیهˈ،ˈرنگرزیˈ،ˈمدیریتˈ، ˈاقتصاد و بازرگانیˈ، ˈفرهنگی، اجتماعیˈ،ˈتاریخˈ، ˈجغرافیاˈ و ˈسبک شناسی فرشˈ است.

به گفته عضو هیات علمی دانشگاه کاشان، تهیه و تدوین دایره المعارف فرش ایران با همکاری بنیاد دانشنامه نگاری ایران، کانون فناوری فرش، مرکز ملی فرش ایران و دانشگاه کاشان انجام می شود.


کلیدواژه ها: دايره المعارف فرش | دکتر امير حسين چيت سازيان | دانشنامه فرش |

دفعات مشاهده: 3845 بار   |   دفعات چاپ: 827 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 39 بار   |   3 نظرCAPTCHA

نظرات کاربران

نظر ارسال شده توسط نام یا پست الکترونیک در تاریخ ۱۳۹۳/۶/۲۶
دوست عزیز کدام متخصصین دانشگاهی؟؟؟؟ کدام یک ازین متخصصین میتونن حتی یک گره به قالی در حال بافت بزنن؟ و ........

نظر ارسال شده توسط چیت سازیان در تاریخ ۱۳۹۳/۶/۱۸
باسلام وتشکر ازحساسیت علاقمندان به فرایند تولیددانش بومی فرش شناسی ،ازاستادان محترم تجربی تاجایی که شناخته شده بودند ویا از طریق فراخوان انجمن وبنیاد دانشنامه نگاری ارتباط گرفته اند بهره مند شده ایم باز هم اگر نشانی از هنرمندان واستادان به ما داده شود دستشان را می فشاریم واستفاده می بریم .
چیت سازیان

نظر ارسال شده توسط بهار در تاریخ ۱۳۹۳/۶/۱۸
درخصوص انتشار دایره المعارف فرش جمعی مشغول گردآوری و تحقیق هستند و تاخیر انتشار به نبودن منابع مربوط شده است، آیا هنوز وقت آن نرسیده که غیراز متخصصین دانشگاهی، از اساتیدی که بطور تجربی نیز در این عرصه فعال هستند کمک گرفته شود؟ آیا هنوز وقت آن نشده که غیر از مقاله ها و نوشته ها بقیه اساتید این فن نیز دعوت به همکاری شوند؟ چه کسانی این مقالات را تایید میکنند که خودشان هنوز به دنبال منبع و مرجع این مهارت هستند!!!! والا با کمبود منابع مواجه نمیشدند. چه بسیارند اساتیدی که گمنامند ولی دل و دین در گرو قالی ایرانی دارند.


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران می باشد.

بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد می باشد

© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association

Designed & Developed by : Yektaweb