اعضا محترم انجمن می توانند برای پرداخت حق عضویت سال 1399 از اینجا به صورت اینترنتی اقدام کنند


 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۹/۱۳ | 

مهمترین فرش های موزه تورک و اسلام استانبول معرفی شدند

در نشستی تخصصی با عنوان «معرفی مهمترین فرش های موزه تورک و اسلام استانبول»، دکتر سید علی مجابی به معرفی فرش های این موزه پرداخت.
 به گزارش انجمن علمی فرش ایران، در این نشست که عصر روز شنبه ۹ آذر ماه ۹۸ به میزبانی موزه فرش ایران و با حضور علاقه‌مندان و دانشجویان فرش دستباف تشکیل شد، دکتر مجابی به ارائه مباحثی متنوع در این زمینه پرداخت.
موزه آثار تورک و اسلام استانبول چند قطعه از قدیمی ترین فرش های آناتولی متعلق به عهد سلاجقه روم را که از مسجد علاالدین قونیه بدست آمده است، در خود جای داده است. در کنار این فرش ها و در دو گالری جداگانه، فرش هایی با طرح هایی کلاسیک از عهد عثمانی و متعلق به قرون پانزدهم تا هفدهم وجود دارد. این فرش ها از ابتدا قرن بیستم و به دستور حلمی پاشا، صدراعظم وقت، از مقبره ها، مساجد، ساختمان های خیریه و ادارات دولتی جمع آوری گردید و در این موزه به نمایش گذاشته شد. موزه آثار تورک و اسلام استانبول امروزه یکی از موزه های برجسته و غنی در اروپا محسوب می شود. در این سخنرانی ضمن بررسی طرح، نقش و رنگ فرش های سلجوقی موجود در موزه، به معرفی طرح های کلاسیک قالی های عثمانی قرون پانزدهم تا هفدهم این موزه نیز پرداخته شد.
گفتنی است این سلسله نشست‌ها با موضوعات متنوع مرتبط با فرش دستباف با همکاری انجمن علمی فرش ایران و موزه فرش ایران به صورت هفتگی برگزار می‌شود و تا پایان سال نیز ادامه خواهد داشت.
دفعات مشاهده: 228 بار   |   دفعات چاپ: 37 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرکلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران می باشد.

بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد می باشد

© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association

Designed & Developed by : Yektaweb