اعضا محترم انجمن می توانند برای پرداخت حق عضویت سال 1398 از اینجا به صورت اینترنتی اقدام کنند


بایگانی بخش اخبار فرش

img_yw_news
شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ -

بزرگترین تابلو فرش جهان

بزرگترین تابلو فرش جهان به سفارش دولت چین بافته شد

img_yw_news
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ -

نشست "فرش بلوچ، از رنج تا گنج"

نشست "فرش بلوچ، از رنج تا گنج" برگزار شد.

img_yw_news
سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ -

حمایت و بازاریابی تولیدات فرش روستاییان توسط شرکت صنعت آفرینان امداد

حمایت و بازاریابی تولیدات فرش روستاییان توسط شرکت صنعت آفرینان امداد مجتمع اقتصادی کمیته امداد امام خمینی (ره)

img_yw_news
یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ -

موزه فرش ایران

کارگاه مرمت

img_yw_news
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ -

نمایشگاه فرش های قشقایی

رونمایی از چهار قطعه فرش قشقایی بی نظیر موزه فرش ایران

img_yw_news
پنجشنبه ۶ تیر ۱۳۹۸ -

۱۸ هزار میلیارد تومان در دولت تدبیر و امید به توسعه روستایی اختصاص یافت

نشست بررسی راهکارهای بهبود شرایط کسب و کار در حوزه فرش استان خراسان جنوبی

img_yw_news
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ -

پیام تسلیت انجمن علم فرش ایران برای درگذشت استاد سید امیرحسین افسری کاشانی

انا لله و انا الیه راجعون   انجمن علمی فرش ایران درگذشت استاد سیدامیرحسین افسری کاشانی از اساتید پیشکسوت طراحی فرش کاشان راخدمت خانواده ایشان و جامعه  فرش دستباف تسلیت می گوید

img_yw_news
شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ -

حاج محسن رسام عرب زاده درگذشت

با نهایت تاثر و تاسف؛ درگذشت استاد حاج محسن رسام عرب زاده را به خانواده محترم ایشان و جامعه هنر و فرش تسلیت عرض نموده؛ از درگاه ایزد منان آرامش روح آن مرحوم و صبر بازماندگانشان را مسئلت می نماییم.

img_yw_news
جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ -

فراخوان عضویت انجمن طراحان فرش تهران

انجمن طراحان فرش تهران پس از تاسیس و تشکیل انجمن طراحان فرش استان تهران با شرایط و ضوابط زیر، فراخوان پذیرش عضو جدید داد.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ -

یاسر حنیفی به عنوان سرپرست معاونت امور تولید منصوب شد

پیام تبریک انجمن علمی فرش ایران برای انتصاب آقای یاسر حنیفی دانش اموخته فرش به سمت سرپرست معاونت امور تولید مرکز ملی فرش ایران

img_yw_news
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ -

شریعتمداری با پذیرش استعفای حمید کارگر، فرشته دستپاک را جایگزین او کرد

محمد شریعتمداری با صدور حکمی «فرشته دستپاک» را جایگزین «حمید کارگر» کرد تا بر شمار مدیران زن در وزارتخانه متبوعش افزوده شود.

img_yw_news
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶ -

استاد عباس سیاحی رنگرز چیره‌دست فرش ایران درگذشت

چهره نامدار رنگرزی گیاهی فرش ایران "استاد عباس سیاحی" درگذشت. انجمن علمی فرش ایران درگذشت این استاد رنگرزی را به خانواده آن مرحوم و جامعه فرش تسلیت می‌گوید. یاد این رنگرز فرزانه گرامی و روحش قرین الطاف خداوندی

img_yw_news
دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ -

نیاز سنجی پژوهشی فرش دستباف برای سال آینده

مرکز ملی فرش ایران در راستای بهبود وضعیت هنر- صنعت فرش دستباف ایران برای طرح های پژوهشی سال ۱۳۹۷ نیازسنجی می کند.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ -

حمید ذوالانواری رییس و آرش حیدریان نایب رییس انجمن صادرکنندگان صنایع دستی شدند

بر اساس نتیجه آخرین انتخابات هیئت مدیره انجمن صادرکنندگان صنایع دستی حمید ذوالانواری به عنوان رییس و آرش حیدریان به عنوان نایب رییس  انجمن صادرکنندگان صنایع دستی انتخاب شدند. حمید ذوالانواری و آرش حیدریان هر دو از فعالان حوزه فرش دستباف و صنایع دستی هستند.

img_yw_news
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۶ -

توزیع تسهیلات مشاغل خانگی فرش دستباف

توزیع تسهیلات مشاغل خانگی فرش دستباف به فارغ التحصیلان شاغل در رشته های طراحی، بافت، مرمت و رنگرزی فرش دستباف در استان تهران به صورت مستقل و پشتیبان

img_yw_news
پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ -

برنامه آموزش های علمی تخصصی موزه فرش ایران

عناوین کارگاه­های آموزشی "فرهنگ و هنر ایران" سال ۱۳۹۶ | سالن موزه ملی فرش ایران- از ساعت ۱۵ تا ۱۷

img_yw_news
سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ -

فراخوان طرح های پژوهشی سال 1396‌

مرکز ملی فرش ایران به منظور انجام تحقیقات و مطالعات در محورهای مشخص شده از پژوهشگران دعوت به همکاری کرد.

img_yw_news
شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ -

آغازعملیات ساخت پژوهشکده فرش و دانشکده معماری کاشان با حضور وزیر علوم

 آغازعملیات ساخت پژوهشکده فرش و دانشکده معماری کاشان با حضور وزیر علوم  به گزارش ایرنا، رئیس دانشگاه کاشان در این آیین گفت: پژوهشکده فرش و دانشکده معماری طرحی ملی است که با زیربنای 6 هزار مترمربع و با اعتباری افزون بر 100 میلیارد ریال احداث می شود

img_yw_news
شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ -

فرش دستباف ۱۴ منطقه جغرافیایی کشور توسط مرکز ملی فرش ایران در سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) به ثبت جهانی رسید

فرش دستباف ۱۴ منطقه جغرافیایی کشور توسط مرکز ملی فرش ایران در سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) به ثبت جهانی رسید به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، با ثبت جهانی نشان جغرافیایی فرش دستباف مناطق ایلام، سنقر و کلیایی کرمانشاه، کردی خراسان شمالی، لرستان، تابلوفرش سردرود، ترکمن جرگلان و بجنورد، سیستان و بلوچستان، ورامین، چهارمحال و بختیاری، قشقایی فارس، گبه فارس و اردکان، قهستان و مود بیرجند در سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO)، این کالای هنری در کشورهای عضو معاهده لیسبون برای ثبت و حمایت معرفی شد.

img_yw_news
سه شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۴ -

فراخوان طرۀ شمارۀ ۱۱ : تبلیغات فرش دست‌باف

فراخوان طرۀ شمارۀ ۱۱ : تبلیغات فرش دست‌بافطره (torreh.net) | تبلیغات فرش دست‌باف به باور بسیاری از کارشناسان هم‌تراز هنری با پیشینه و ارزش فرش دست‌باف ایران نیست. اولویت ندادن بخش خصوصی و دولت به مبحث تبلیغات فرش دست‌باف، بهره‌گیری از روش‌های منسوخ شده تبلیغاتی، عدم بهره‌گیری از ابزارهای نوین تبلیغ، باور نداشتن به تأثیر تبلیغات و… عواملی هستند که سبب شده است فرش دست‌باف در گستره تبلیغاتی کم‌مایه باشد.

img_yw_news
سه شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ -

دهمین شماره دوماهنامه فرش دست‌باف ایران «طُرّه»، منتشر شد

دهمین شماره دوماهنامه فرش دست‌باف ایران «طُرّه»، منتشر شد شماره جدید دوماهنامه اطلاع‌رسانی، آموزشی و تحلیلی فرش دست‌باف ایران با نام «طُرّه»، با پرونده ویژه «بایسته‌های تجارت فرش دست‌باف» منتشر شد. این شماره از طره همزمان با بیست‌وچهارمین نمایشگاه فرش دست‌باف ایران در سالن 25c عرضه خواهد شد.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۴ -

استاد جعفر پاکدست درگذشت

استاد جعفر پاکدست، پیشکسوت طراحی قالی درگذشت  استاد جعفر پاکدست سردرودی پیشکسوت طراحی فرش عصر روز چهارشنبه بیست و چهارم تیرماه 1394 در سن 84 سالگی و پس از سالیان سال فعالیت در حوزه طراحی فرش و اموزش آن جان به جان آفرین تسلیم کرد. انجمن علمی فرش ایران این ضایعه غم انگیز را به جامعه هنری و خانواده آن مرحوم تسلیت می گوید.

img_yw_news
چهارشنبه ۳ تیر ۱۳۹۴ -

فرش و دانشگاه مهمان «طرّه» شدند

فرش و دانشگاه مهمان «طرّه» شدندتازه‌ترین شمارۀ دوماهنامۀ اطلاع‌رسانی، آموزشی و تحلیلی فرش دست‌باف ایران با نام «طُرّه» با پروندۀ ویژۀ «بیست سال آموزش دانشگاهی فرش در ایران» منتشر شد. شمارۀ اخیر «طره» در ۱۲۰ صفحۀ رنگی به بهای ۱۴ هزار تومان عرضه‌شده است.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۳ -

«طره» با پرونده ویژه «ساختار سازمانی فرش» منتشر شد

«طره» با پرونده ویژه «ساختار سازمانی فرش» منتشر شدشماره جدید دوماهنامه اطلاع رسانی، آموزشی و تحلیلی فرش دستباف ایران با نام «طره»، با پرونده ویژه «ساختار سازمانی فرش» منتشر شد. شماره اخیر "طره" در آستانه نوروز 1394 در 108 صفحه رنگی و به بهای 14 هزار تومان در نمایندگی های این نشریه عرضه می شود.

img_yw_news
جمعه ۱۰ بهمن ۱۳۹۳ -

تلاش برای دیده شدن فرش در برنامه ششم توسعه

تلاش برای دیده شدن فرش در برنامه ششم توسعه به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، چندی است که جلسات متعددی در این مرکز و در مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حفظ و تقویت حضور هنر- صنعت فرش دستباف در برنامه توسعه کشور در حال تشکیل است و کارشناسان این مرکز در کارگروه های مربوطه حضور می یابند.

img_yw_news
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۳ -

موزه فرش ایران برگزار میکند: اجرای نمایش و داستان گویی برای گروه سنی نوجوان و جوان

موزه فرش ایران برگزار میکند: اجرای نمایش و داستان گویی برای گروه سنی نوجوان و جوانبه مناسبت سی وششمین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی موزه فرش ایران برای گروه سنی نوجوان و جوان اجرای نمایش و داستان گویی دارد. این نمایش داستان سه نخ را روایت می کند که تلاش می کنند سرگذشت سه نخ (خامه) قالی را جست وجو کنند که بدلیل اتفاقات مهم از هم جدا می شوندو ... .

img_yw_news
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۳ -

انتشار مجموعه عکس‌هایی از فرش‌هایی که تاکنون ندیده‌اید

انتشار مجموعه عکس‌هایی از فرش‌هایی که تاکنون ندیده‌ایدتورج ژوله، محقق حوزه فرش از انتشار کتابی شامل مجموعه عکس‌های 210 فرش از موزه فرش ایران به همراه معرفی، تاریخ و نوع ساخت آنها را در دست انتشار دارد. تصاویر بسیاری از فرش‌های معرفی شده در این کتاب، پیشتر در هیچ منبعی منتشر نشده بودند.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۳ -

کارگاه آموزشی سبک شناسی، مواد اولیه و طرح و نقش در موزه فرش ایران برگزار می شود

کارگاه آموزشی سبک شناسی، مواد اولیه و طرح و نقش در موزه فرش ایران موزه فرش ایران طی فراخوانی کارگاه آموزشی دو روزه آذر و دی ماه 1393 خود را اعلام کرد. علاقمندان به شرکت در این دوره ها تا 20 آذر ماه فرصت دارند تا نسبت به ثبت نام و شرکت در دوره های مذکور اقدام کنند.

img_yw_news
شنبه ۱ آذر ۱۳۹۳ -

کتابخانه و آزمایشگاه تخصصی مرکز ملی فرش ایران گشایش یافت

کتابخانه و آزمایشگاه تخصصی مرکز ملی فرش ایران گشایش یافتدر واپسین روزهای هفته کتاب، کتابخانه و آزمایشگاه تخصصی مرکز ملی فرش ایران با حضور "معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان های وزارت صنعت، معدن و تجارت" گشایش یافت. 

img_yw_news
پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۳ -

«طره» با پرونده ویژه «فرش و موسیقی» منتشر شد

«طره» با پرونده ویژه «فرش و موسیقی» منتشر شد شماره جدید دوماهنامه اطلاع رسانی، آموزشی و تحلیلی فرش دستباف ایران با نام «طره» و با پرونده ویژه «فرش و موسیقی» منتشر شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۳ -

با حضور مسئولین فعالان بازار فرش تهران گرد هم آمدند

با حضور مسئولین فعالان بازار فرش تهران گرد هم آمدندگردهمایی فعالان حوزه فرش با حضور سرپرست مرکز ‏ملی فرش ایران، رییس موزه فرش تهران، اعضای هیات مدیره اتحادیه صنف فروشندگان فرش دستباف تهران و برخی علاقه مندان فرش دستباف ایران در محل اتحادیه صنف فروشندگان فرش دستباف تهران برگزار شد.‏

img_yw_news
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۳ -

الحاق فرش به معاونت صنایع دستی منتفی است

معاون صنایع دستی کشور با تشریح آخرین وضعیت الحاق فرش به این معاونت گفت: این طرح منتفی شده است. بهمن نامور مطلق، با تاکید بر مزیت های فرش گفت: تغییرات ساختاری در حوزه صنایع دستی و فرش در ذهن نداریم چون این تغییرات جز چالش دستاوردی ندارد. بیشتر به همدلی اعتقاد داریم تا هم سازمانی.

img_yw_news
یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ -

تابلو فرش با پردیس پارسی به تلویزیون می آید

تابلو فرش با پردیس پارسی به تلویزیون می آید بخش ششم مجموعه تلویزیونی پردیس پارسی که از اواخر مرداد ماه روی آنتن شبکه یک رفته است به موضوع تابلو فرش می پردازد. پردیس پارسی مجموعه ای گفتگو محور و مستند است که به مسائل فرش دستباف ایران از منظری تخصصی می نگرد.

img_yw_news
یکشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ -

پردیس پارسی روایت گر فرش و کامپیوتر از شبکه یک سیما می شود

پردیس پارسی روایت گر فرش و کامپیوتر از شبکه یک سیما می شود قسمت پنجم مجموعه تلویزیونی پردیس پارسی دوشنبه هفدهم شهریور ساعت 20:20 از شبکه یک سیما پخش می شود. در این قسمت از پردیس پارسی موضوع بهره مندی طراحی فرش از ابزار کامپیوتر با حضور اقایان مهدی ئی و خوشگفتار مورد بررسی و تجزیه تحلیل قرار خواهد گرفت.

img_yw_news
شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ -

برگزاری چهارمین دوره آموزش ضمن خدمت دبیران کاردانش رشته فرش

برگزاری چهارمین دوره آموزش ضمن خدمت دبیران کاردانش رشته فرشچهارمین دوره آموزش ضمن خدمت دبیران کاردانش شاخه فرش دستباف، با حضور 80 نفر از دبیران (هنرآموزان) فرش دستباف از سراسر کشور از 12 تا 16 شهریورماه در دانشگاه تربیت معلم تهران در حال برگزاری است. این دوره، بر پایه اعلام نیاز وزارت آموزش و پرورش درباره تمایل تعداد زیادی از دانش آموزان و هنرجویان رشته فرش به فراگیری طراحی فرش با رایانه و پرکاربرد بودن این نوع آموزش بیان شده است.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ -

طرح تحقیقاتی بررسی روند تقاضای کفپوش های نسجی و غیر نسجی و پیش بینی روند آینده بازار بررسی شد

طرح تحقیقاتی بررسی روند تقاضای کفپوش های نسجی و غیر نسجی و پیش بینی روند آینده بازار بررسی شدطرح تحقیقاتی "بررسی روند تقاضای کفپوش های نسجی و غیر نسجی و پیش بینی روند آینده بازار" با حضور جمعی از کارشناسان و مسوولان در محل مرکز ملی فرش ایران بررسی شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ -

انتصاب مدیر جوان، تدبیر وزیر با تجربه

مرکز ملی فرش تخصصگرایی را تجربه می کندروزنامه جهان اقتصاد در شماره 5616 خود در واکنش به انتخاب سرپرست جدید مرکز ملی فرش نوشت: سال ها انتظار فعالان هنر - صنعت فرش دستباف به پایان رسید و با تدبیر وزیر صنعت، معدن و تجارت، برای اولین بار فردی آشنا با این صنعت ارزشمند و از جنس فعالان این هنر دیرینه، به ریاست عالی ترین نهاد متولی فرش دستباف کشور منصوب شد، تا این بخش از اقتصاد کشور با امید به آینده فعایت خود را ادامه دهد.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۲ -

ارائه تسهیلات قالی بافی به بافندگان فرش دستباف

ارائه تسهیلات قالی بافی به بافندگان فرش دستباف واحد فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران درنظردارد تسهیلات مشاغل خانگی فرش دستباف را با هدف حمایت از قالیبافان و نیز افزایش سرانه تولید فرش استان تهران با شرایط مشخص ارائه نماید.

img_yw_news
پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۲ -

چابک سازی شرکت فرش و بهبود فرایند تولید و فروش

چابک سازی شرکت فرش و بهبود فرایند تولید و فروش با حضور سهامداران جدید شرکت سهامی فرش ایران چابک سازی شرکت و بهبود فرایند تولید و فروش فرش دستباف در دستور کار قرار گرفت. محمدرضا عابد با اعلام این خبر افزود: نشست مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سهامی فرش ایران با حضور بانک تجارت به عنوان سهامدار جدید این شرکت برگزار شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۲ -

دیدار وزیر تجارت و صنایع دستی جمهوری تونس با مدیر عامل "شرکت سهامی فرش ایران"

دیدار وزیر تجارت و صنایع دستی جمهوری تونس با مدیر عامل "شرکت سهامی فرش ایران" صبح امروز، عبدالوهاب معطر، با حضور در شرکت سهامی فرش ایران بر توسعه روابط اقتصادی در حوزه فرش دستباف بین ایران و تونس تاکید کرد.

img_yw_news
جمعه ۱۲ مهر ۱۳۹۲ -

ساخت مستند فاخر10 قسمتی قالی آذربایجان کلید خورد

ساخت مستند فاخر10 قسمتی قالی آذربایجان کلید خورد مراسم رونمایی از تحقیقات مستند به همراه کنفرانس خبری تولید مجموعه جدید مستند فاخر 10 قسمتی قالی آذربایجان با حضور رئیس صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی، رئیس اتحادیه کشوری تولیدکنندگان و بافندگان قالی ایران و عوامل ساخت این مستند برگزار شد.

img_yw_news
سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۲ -

کارکردهای نوین استفاده از فرش دستباف ارزیابی شود

کارکردهای نوین استفاده از فرش دستباف ارزیابی شودیادداشت دکتر امیر حسین چیت سازیان در شماره 3443 روزنامه سیاست روز  سه شنبه 26 شهریورماه 1392

img_yw_news
پنجشنبه ۴ مهر ۱۳۹۲ -

سمینار "فرش،رسانه، تبلیغات" برگزار می شود

سمینار "فرش،رسانه، تبلیغات" برگزار می شوددر حاشیه بیست و دومین نمایشگاه فرش ایران سمینار آموزشی و کاربردی "فرش،رسانه، تبلیغات" به همت نشریه تخصصی طره برگزار می شود. به گزارش روابط عمومی نشریه طره در این سمینار که روز شنبه ششم مهرماه در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود؛

img_yw_news
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ -

شماره سوم دوماهنامه طره همزمان با نمایشگاه فرش تهران منتشر می شود

دربارۀ فرش و بازار؛ نگاه ویژۀ سومین طرهشماره سوم «طـــره» دوماهنامه اطلاع رسانی، آموزشی و تحلیلی فرش دستباف ایران اوایل مهرماه همزمان با بیست و دومین نمایشگاه فرش دستباف ایران منتشر می شود. پرونده ویژه شماره سوم دوماهنامه طره فرش و بازار است که مهمترین مطالب آن در ادامه معرفی می شود.

img_yw_news
سه شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۲ -

هنر صنعت فرش دستباف نیازمند مدیرمتخصص است نه تخصص در مدیریت

هنر صنعت فرش دستباف نیازمند مدیرمتخصص است نه تخصص در مدیریتدر میان گزینه های متعددی که برای هدایت مجموعه مرکز ملی فرش مطرح هستند، اسامی افرادی چون فیصل مرداسی، حمید کارگر، سیدرضی میری، محمدرضا عابد، سیدجلال الدین بصام، علی کریمی و امیرحسین چیت سازیان دیده می شود.‏ در میان این افراد برخی به جایگاهی از تجربه رسیده اند که حضورشان دراین مجموعه در مقام مشاور بیش از رئیس تاثیرگذار خواهد بود و گروهی دیگر نیز به دلیل نداشتن تخصص در این حوزه با مشکلاتی روبرو خواهند شد که مدیران گذشته نیز با آنها روبرو شده اند، چراکه هنر صنعت فرش دستباف بیش از آنکه نیازمند تخصص مدیریت باشد، به مدیر متخصص نیازمند است.‏

img_yw_news
پنجشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۲ -

دوماهنامه طره به شماره دوم رسید

شماره دوم «طــــرّه» دوماهنامه اطلاع رسانی آموزشی تحلیلی فرش دستباف ایران منتشر شدطره دوماهنامه‌ای تخصصی با موضوع فرش دستباف است که بامجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به صاحب امتیازی و مدیرمسوولی حمیدکارگر و سردبیری داودشادلو در گستره کشوری منتشرمی‌شود.

img_yw_news
سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۲ -

دوماهنامه "طره" منتشر شد

نخستین شماره از دوماهنامه اطلاع رسانی، آموزشی و تحلیلی فرش دستباف ایران با نام "طره" منتشر شد. به گزارش روابط عمومی نشریه "طره "، طره عنوان نشریه ای تخصصی با موضوع فرش دستباف است که با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به صاحب امتیازی و مدیرمسوولی "حمید کارگر" و سردبیری "داود شادلو" در گستره کشوری منتشر می شود. بررسی آخرین رخدادهای حوزه فرش دستباف، معرفی، نقد و بررسی تشکل ها، کتاب ها، پایان نامه ها و پایگاه های اینترنتی مرتبط با فرش دستباف، نگاه تاریخی به این هنر- صنعت، تحلیل های بازار و اقتصاد فرش دستباف از جمله مطالب مورد توجه در "طره" است.

img_yw_news
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ -

کارگاه آموزشی سیستم سفارش دهی فرش دستباف برگزار می‌شود

در هفتمین همایش ملی و اولین همایش بین المللی تجارت و اقتصاد الکترونیکی برگزار می شودبا حمایت مرکز ملی فرش ایران در آخرین روز  هفتمین همایش ملی و اولین همایش بین المللی تجارت و اقتصاد الکترونیکی دو کارگاه آموزشی با عنوان سیستم سفارش دهی فرش دستباف و همچنین ایجاد حلقه‏ های نوآوری با استفاده از تجارت الکترونیکی در صنعت فرش دستباف برگزار می شود.

img_yw_news
شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ -

دوماهنامه "طره" به زودی منتشر می شود

با حمایت مرکز ملی فرش ایران و شرکت سهامی فرش ایران؛ دوماهنامه "طره" به زودی منتشر می شود دوماهنامه اطلاع رسانی، آموزشی و تحلیلی فرش دستباف ایران با نام "طره" همزمان با برگزاری نمایشگاه کتاب منتشر می شود. طره عنوان نشریه ای تخصصی با موضوع فرش دستباف است که با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به صاحب امتیازی و مدیرمسوولی "حمید کارگر" و سردبیری "داود شادلو" در گستره کشوری منتشر می شود.

img_yw_news
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ -

نقشه های قدیمی فرش ایرانی به سازمان اسناد و کتابخانه ملی منتقل می شود

نقشه های قدیمی فرش ایرانی به سازمان اسناد و کتابخانه ملی منتقل می شودنقشه های قدیمی فرش ایرانی طی تفاهم نامه ای که به امضای رییس کتابخانه ملی و مدیر عامل شرکت سهامی فرش ایران رسید، برای نخستین بار برای صیانت و نگهداری به سازمان اسناد و کتابخانه ملی منتقل می شود.

img_yw_news
جمعه ۹ فروردین ۱۳۹۲ -

به مصرف‌کنندگان فرش دستباف وام داده شود

  به مصرف‌کنندگان فرش دستباف وام داده شود دکتر سید جلال الدین بصام در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران ضمن اعلام این مطلب گفت: در حقیقت بهتر است که به جای دادن وام به تولیدکنندگان به مصرف‌کنندگان وام داده شود، این کار موجب می‌شود که مصرف‌کنندگان داخلی به خرید فرش دستباف راغب شوند، در عین حال، با افزایش خرید فرش دستباف، تولیدکننده نیز خواهد توانست نقدینگی لازم را با فروش نقدی فرش دستباف بدست آورد؛ پس در نهایت با این کار، به تولیدکننده نیز کمک خواهد شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۱ -

واکنش شرکت سهامی فرش ایران به اعلام خبر حذف از عضویت افتخاری هیأت رییسه اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران

خروج شرکت سهامی فرش ایران از عضویت افتخاری هیأت رییسه اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران با برگزاری دور جدید انتخابات هیأت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران در آغازین روزهای اسفندماه 1391، خبری در پایگاه های اینترنتی حوزه فرش انتشار یافت مبنی بر اینکه در آخرین نشست هیأت مدیره این اتحادیه در ماه گذشته، با انجام تغییراتی در اساسنامه، عضویت شرکت سهامی فرش ایران در هیأت مدیره لغو شده و از این پس تنها در صورت صلاحدید مجمع در هر دوره از انتخابات، مدیرعامل وقت این شرکت حق حضور در جلسات را خواهد داشت. روابط عمومی شرکت سهامی فرش ایران بیانیه ای در این زمینه منتشر نموده است که در ادامه می خوانیم:

img_yw_news
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ -

انتخابات هیئت رئیسه اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف ایران برگزار شد

انتخابات هیئت رئیسه اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف ایران برگزار شدصبح روز شنبه هشتم اسفند ماه 1391 اعضاء اتحادیه با رای خود به کاندیداهای هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف ایران، اعضای جدید هیئت رئیسه این اتحادیه را تعیین کردند.

img_yw_news
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۱ -

تقدیر از شرکت سهامی فرش ایران در همایش نوآوری و عدالت اقتصادی

تقدیر از شرکت سهامی فرش ایران در همایش نوآوری و عدالت اقتصادی در پنجمین همایش نوآوری و عدالت اقتصادی که عصر یکشنبه سیزدهم اسفندماه در مرکز همایش های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، با اهدای لوح سپاس از شرکت سهامی فرش ایران تقدیر شد. در این همایش که با همکاری قوه قضاییه، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت دادگستری و انجمن مدیریت اجرایی ایران برگزار شد، شرکت سهامی فرش ایران از میان بیش از ششصد شرکت فعال اقتصادی به عنوان یکی از برگزیدگان نهایی انتخاب و معرفی شد.

img_yw_news
دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۱ -

ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه ﻓﺮش دﺳﺘﺒﺎف در خانه ملت گشایش یافت

 نمایشگاه فرش دستباف در خانه ملت گشایش یافتﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه دستبافته های شرکت سهامی فرش ایران ﺑﺎ ﺣﻀﻮر ﺳﯿﺪﻣﺤﻤﺪﺣﺴﻦ اﺑﻮﺗﺮاﺑﯽﻓﺮد ﻧﺎﯾﺐرﺋﯿﺲ ﻣﺠﻠﺲ ﺷﻮرای اﺳﻼﻣﯽ در ﻣﺤﻞ داﺋﻤﯽ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه های ﻣﺠﻠﺲ اﻓﺘﺘﺎح ﺷﺪ. اﺑﻮ ﺗﺮاﺑﯽ در آیین گشایش نمایشگاه فرش دستباف که همزمان با دهه فجر و به مناسبت هفتاد و هفتمین ﺳﺎل ﺗﺎﺳﯿﺲ ﺷﺮﮐﺖ ﺳهاﻣﯽ ﻓﺮش ایران برگزار شده است، گفت: ﻣﺟﻠس توجه وﯾژه ای به توسعه هنر و ﺻﻧﻌت ﻓرش دﺳﺗﺑﺎف اﯾراﻧﯽ دارد.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۱ -

فرش ایرانی در خانه ملت پهن می شود

فرش ایرانی در خانه ملت پهن می شود هفته آینده نمایشگاهی از دستبافته های شرکت سهامی فرش ایران در مجلس شورای اسلامی به نمایش در می آید. این نمایشگاه همزمان با دهه مبارک فجر و به مناسبت هفتاد و هفتمین سالروز تأسیس شرکت سهامی فرش ایران از 15 تا 18 بهمن ماه در محل دایمی نمایشگاه های خانه ملت برگزار می شود.

img_yw_news
دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۱ -

هماهنگی برای حضوری شایسته در نمایشگاه قالی دستباف ایرانی در اتریش

هماهنگی برای حضوری شایسته در نمایشگاه قالی دستباف ایرانی در اتریش                   صبح روز دوشنبه نهم بهمن ماه 1391 به میزبانی شرکت سهامی فرش ایران، نشست رایزنی و هماهنگی برای برگزاری بهینه نمایشگاه قالی دستباف ایران در اتریش برگزار شد. در آغاز این نشست که با حضور مدیر دفتر منطقه ای برنامه بهترین عملکرد و راهبری های محلی برنامه اسکان بشر ملل متحد و شماری از صاحب نامان تولید و صادرات فرش دستباف ایران برگزار شد، محمدرضا عابد مدیرعامل و رییس هیأت مدیره شرکت سهامی فرش ایران به تشریح ویژگی ها و علل پی ریزی چنین رویدادی پرداخت.

img_yw_news
دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۱ -

سرانجام مجموعه فرش ایرانی منتشر شد

نسخه خانگی "فـــــــــرش ایـــــرانی" ساخته 15 کارگردان سینمای ایران وارد بازار شد. این مجموعه توسط شرکت هنرنمای پارسیان  پس از مدت ها به تازگی وارد شبکه نمایش خانگی شده است.به گزارش خبرنگار مهر، فیلم "فرش ایرانی" که حاصل تلاش تعدادی از کارگردان‌های شناخته‌شده سینمای ایران است، به عنوان اثری ماندگار می‌تواند بخشی از ویژگی‌های دست‌بافته ایرانی را به مخاطبان تمام کشورهای جهان انعکاس دهد.

img_yw_news
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۱ -

محورهای چهارگانه مرکز ملی فرش برای توسعه صادرات فرش

محورهای چهارگانه مرکز ملی فرش برای توسعه صادرات فرشمعاون بازاریابی مرکز فرش اعلام کرد: مرکز ملی فرش در چهار محور اصلی برای توسعه صادرات فرش ایرانی برنامه‌هایی در نظر دارد که این برنامه‌ها برای حضور در بازار‌های موجود، تقویت بازار‌های صادرات مجدد، ورود به بازار‌های جدید و انجام تبلیغات بازار‌های هدف است. وی همچنین گفت: حجم صادرات فرش ایرانی با وجود کاهش 14 درصدی صادرات به آمریکا همانند سال گذشته بیش از 300 میلیون دلار است.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۱ -

هفتمین المپیاد فرش دستباف اسفندماه برگزار می‌شود

هفتمین المپیاد فرش دستباف اسفندماه برگزار می‌شودمرحله کشوری هفتمین المپیاد فرش دستباف به ‌منظور رقابت و سنجش سطح دانش و مهارت دانش‌آموزان و دانشجویان هنر- صنعت فرش برگزار می‌شود. این رویداد از پانزده تا هفدهم اسفند‌ماه امسال در دو مرحله دانش‌آموزی و دانشجویی در کرمان برگزار خواهد ‌شد.

img_yw_news
دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۱ -

انتشار کتاب نقشه های قدیمی فرش ایران

انتشار کتاب نقشه های قدیمی فرش ایران200 نقشه قدیمی فرش ایرانی که سال‌هاست در گنجینه موزه ملی فرش ایران و شرکت سهامی فرش نگهداری می‌شود، قرار است برای اولین بار منتشر شود، این نقشه‌های قدیمی که سال‌هاست حتی توفیق نمایش را نیز نداشته شامل اثر هنرمندانی از دوره قاجار تا سه، چهار دهه گذشته است.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۱ -

مشارکت مرکز ملی فرش در برگزاری کنفرانس بین المللی فرش در اتریش

مشارکت مرکز ملی فرش در برگزاری کنفرانس بین المللی فرش در اتریشمعاون تحقیقات و آموزش مرکز ملی فرش از برگزاری کنفرانس بین المللی فرش دستباف در اردیبهشت ماه سال 92 در وین پایتخت اتریش و با همکاری این مرکز خبر داد

img_yw_news
سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۱ -

یک شرکت طراحی فرش برگزیده استان اصفهان معرفی شد

یک شرکت طراحی فرش، شرکت برگزیده استان اصفهان معرفی شددر جشنواره ی معرفی پژوهشگران برتر استان اصفهان از "رضا الهامی" مدیر عامل شرکت طره نگار نوین کاشان که به "طراحی فرش دستباف و ماشینی توسط نرم افزارهای تخصصی" فعالیت دارند به عنوان طرح ویژه برگزیده استان اصفهان معرفی و از ایشان تجلیل شد.

img_yw_news
شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۱ -

رشد صادراتی فـــــــرش دســتـــباف ایران

از مهرماه سال جاریرشد صادراتی فرش دستباف ایرانمعاون بازاریابی مرکز ملی فرش ایران از جهش صادراتی فرش دستباف ایران در آبان ماه سال جاری خبرداد و گفت: آلمان، امارات، ژاپن، لبنان و قطر در ۵ پله اول نردبان تجاری فرش ایران نشسته‌اند و ۵ پله دوم را ایتالیا، سوئیس، انگلستان، کانادا و برزیل تصاحب کرده‌اند.

img_yw_news
جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۱ -

پیش شماره اول نشریه نقش نامه منتشر شد

پیش شماره اول نشریه نقش نامه منتشر شدپاییز 1391 پیش شماره اول گاهنامه آموزشی، اطلاع رسانی و تخصصی طرح و نقش فرش وابسته به انجمن هنرمندان و نقاش فرش دستباف استان اصفهان منتشر شد. این نشریه به صورت تمام رنگی گلاسه و در 16 صفحه به مدیر مسئولی آقای امیر هوشنگ جزی زاده و سردبیری خانم هدی وکیلی و با حمایت مرکز ملی فرش ایران تهیه و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۱ -

افول صنعت قالیبافی بروجرد از عرش به فرش

افول صنعت قالیبافی بروجرد از عرش به فرشاذهان مردم بروجرد پر است از نقش و نگاره‌هایی که زنان بروجردی روزی با عشق از دلاوری‌های مردان این سرزمین بر تار و پود قالی‌ها نگارگری می‌کردند، اما امروز با گذشت سال‌ها از آن روزها دیگر خبری از آن نقش‌های ناب بر پهنه فرش بروجرد نیست. افول فرش بروجرد معلول عوامل مختلفی است که این هنر - صنعت را به انزوا کشانده و موجب از رونق افتادن آن شده است.

img_yw_news
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۱ -

فناوری نانو در فرش دستباف

فـــــناوری نـــــانــــو در فـــــــــــرش دســتبافگامی مهم در راستای بکارگیری فناوری نانو در صنعت فرش کشور تفاهم‌نامه‌ای 9 ماده‌ای با عنوان «بکارگیری دستاوردهای فناوری نانو در راستای هنر صنعت فرش دستباف ایران» میان مرکز ملی فرش ‏ایران و ستاد توسعه فناوری نانو به امضا رسید.‏

img_yw_news
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۱ -

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران درگذشت

اکبر برادر هریسچیان، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، صبح روز دوشنبه بیستم آذر 1391 به دلیل بیماری دار فانی را وداع گفت. به گزارش خبرآنلاین مرحوم هریسچیان از اعضای با سابقه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و ایران بود و او را با فرش دستبافت تبریز می شناختند. وی در دوره هفتم هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران، یکی از نمایندگان بخش خصوصی در حوزه بازرگانی بود و در جلسات هیات نمایندگان نیز شرکت می کرد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۱ -

بزرگ‌ترین مشکل تولیدکنندگان فرش چیست؟

بزرگ‌ترین مشکل تولیدکنندگان فرش چیست؟ محمدیان - یک تولید کننده فرش دستی کردستانی - توضیح داد: بزرگ‌ترین مشکل امروز تولیدکنندگان فرش، تهیه مواد اولیه است؛ قیمت مواد اولیه افزایش یافته و در برابر آن کیفیت مواد کاهش می‌یابد؛ به عنوان مثال، پیش از این پشم‌ها و رنگ‌هایی که به کار برده می‌شد غالباً خارجی و باکیفیت بود اما امروز این‌گونه نیست و کیفیت مواد اولیه به شدت پایین آمده است.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۱ -

اختلافات تشکل ها ، دلیل عمده عدم توسعه صنعت فرش

رئیس مرکز ملی فرش کشور در جلسه کمیته فرش استان آذربایجان شرقی گفت: اختلافات تشکل های قالی در کشور یکی از دلایل عمده عدم توسعه شتابان هنر – صنعت فرش می باشد و برای رفع این مشکل تشکل ها باید به هم افزایی و تفاهم با همدیگر توجه نمایند. وی همچنین مشکل دیگری که باعث رکود این هنر- صنعت شده است ایرادات و تناقضات آماری و اطلاعاتی می باشد و به منظور اخذ تصمیمات مناسب بایستی آمارو اطلاعات حوزه فروش را به روز رسانی نماییم.

img_yw_news
شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۱ -

کتاب نقشه های قدیمی فرش منتشر می شود

با انعقاد تفاهم نامه‌ای میان شرکت سهامی فرش و موزه فرش ایران، بیش از یکصد طرح و نقشه قدیمی فرش دستباف ایران در قالب کتابی نفیس منتشر خواهد شد. به گزارش میراث آریا (chtn)، و به نقل از شرکت سهامی فرش «محمدرضا عابد» مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره این شرکت با اعلام خبر فوق گفت: مجموعه‌ای از طرح‌ها و نقشه‌های قدیمی موجود در گنجینه شرکت سهامی فرش ایران و موزه فرش ایران با اجرای این تفاهم‌نامه در قالب کتابی نفیس و به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر می‌شود.

img_yw_news
دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۱ -

پیش بینی رشد ده درصدی صادرات فرش تا پایان سال

مدیریت اصولی بازار ارز، موجب افزایش صادرات فرش دستباف کشور شده است.محمدرضا عابد رئیس شرکت سهامی فرش ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران  گفت: تثبیت نرخ ارز که با راه اندازی مرکز مبادله ارز در بازار ایجاد شده موجب افزایش 20 درصدی صادرات فرش دستباف در مهرماه سال 91 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته شده است.

img_yw_news
دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۱ -

رقبای ایران، قالی بافی را علمی و دانشگاهی اجرا می‌کنند

رییس اتحادیه شرکت‌های تعاونی فرش دستبافت روستایی استان اصفهان گفت: جلوگیری از کاهش مهاجرت روستاییان به شهرها، کاهش آسیب‌های اجتماعی، بالابردن سطح اقتصاد روستایی، ایجاد ارزآوری برای کشور و... از مزایای گسترش و توسعه فرش بافی در روستاهاست. علی شهبازی درگفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه اصفهان، در حاشیه برگزاری پانزدهمین نمایشگاه تخصصی_صادراتی فرش دستبافت اصفهان اظهار کرد: حدود 80 درصد فرش کشور در روستاها و شهرهای دارای بافت روستایی بافته می‌شود.

img_yw_news
دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۱ -

حمایت از طرح‌های پژوهشی مرتبط با صنایع فرش

به گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر، امین کهوا عصر امروز نشست بررسی مشکلات صنعت فرش استان بوشهر با اشاره به تفاهمنامه همکاری دوجانبه فی‌مابین مرکز ملی فرش ایران و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اظهار داشت: در راستای افزایش همکاری‌های دوجانبه و به منظور استفاده بهینه از ظرفیت‌ها و توانایی‌های موجود و هماهنگی در پیشبرد اهداف توسعه تولیدات ملی تفاهمنامه‌ای بین سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با مرکز ملی فرش ایران منعقد شده است.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۱ -

تولید 5 میلیون متر مربع فرش تا پایان سال

محمدرضا عابد در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی پانا گفت: طی 8 ماه ابتدایی سال جاری صادرات فرش 10 تا 15 درصد رشد خواهد داشت.وی ادامه داد: بخشی از تولید کنندگان که پس از هدفمندسازی یارانه ها دچار تردید در تولید شده بودند به تولید بازگشته اند و پیش بینی آن است که روند تولید و صادرات فرش در سال جاری وضعیت مناسبی داشته باشد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۱ -

در نیمه نخست امسال رخ داد/صادرات 180 میلیون دلاری فرش دستباف

ارزش صادرات فرش دستباف ایران در نیمه نخست امسال به حدود 180 میلیون دلار رسید. به گزارش خبرنگار ایسنا، براساس آمار گمرک ایران در نیمه نخست امسال بالغ بر 179.5 میلیون دلار فرش و سایر کفپوشهای نسجی از پشم یا از موی نرم حیوان، گره‌باف از کشور صادر شد. وزن فرش دستباف صادراتی ایران هم به بیش از 2200 تن رسید.

img_yw_news
یکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۱ -

فرشبافی از روی خط بریل

سه خواهر روشندل روستایی در چهارمحال و بختیاری موفق به بافت فرشی شدند که در آن از 22 رنگ استفاده کرده اند. حکیمه و فرنگیس فارغ التحصیلان کارشناسی ادبیات فارسی و مهر انگیز دانشجوی رشته کارشناسی این قالیچه یک ونیم در یک متر را در مدت2 ماه بافته اند .

img_yw_news
چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۱ -

صادرات 145 میلیون دلاری فرش ایرانی / در نیمه اول سال

در پنج ماهه سال جاری بیش از 145 میلیون دلار صادرات فرش انجام شده است.معاون کل سازمان توسعه تجارت وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این مطلب درباره صادرات فرش گفت: در پنج ماهه ابتدای سال جاری بیش از 145 میلیون دلار صادرات فرش انجام شده است.

img_yw_news
جمعه ۱۴ مهر ۱۳۹۱ -

صادرات فرش افغانستان به شدت کاهش یافته است

صادرات فرش افغانستان در پنج سال گذشته حدود هشتاد درصد کاهش یافته است.به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی، فرش یکی از معدود کالاهای صادراتی افغانستان است که سال ها جنگ و درگیری در این کشور باعث کاهش صادرات این محصول شده است.

img_yw_news
سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۱ -

نشست رییس مرکز ملی فرش با نمایندگان مختلف مجلسی و فرشی

گزارشات، راهکارها و مشکلات فرش استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان و اردبیل در قالب نشستی با رییس مرکز ملی فرش ایران بررسی شد.به گزارش روابط عمومی مرکز  ملی فرش ایران، در دومین روز از برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه فرش دستباف ایران، محمد باقر آقاعلیخانی به همراه معاونین مرکز ملی فرش ایران نشستی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و ...

img_yw_news
سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۱ -

بازرسان فنی فرش دستباف آموزش می‌بینند

در حاشیه برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه بزرگ فرش دستباف ایران، بازرسان فنی و مدیران تولید شرکت سهامی فرش ایران دوره بازآموزی بافت، تولید و خدمات تکمیلی را می‌گذرانند. محمدرضا عابد مدیرعامل شرکت سهامی فرش ایران در آغاز این دوره آموزشی، اصلاح و بهبود دایمی فرایند تولید فرش دستباف در شعب این شرکت در شهرهای مختلف کشور را ضروری دانست ...

img_yw_news
یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۱ -

باید از تولید ابریشم حمایت جدی کنیم

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، محمدرضا رحیمی، معاون اول ریاست جمهوری در مراسم افتتاح نمایشگاه فرش دستباف ایران با اشاره به تحریم ها و محدودیت های  اعمال شده کشور های غربی در برابر ایران گفت: اقتصاد ایران هفدهمین اقتصاد جهان است و آمریکا و کشورهای غربی باید بدانند که هفدهمین اقتصاد جهان را تحریم کرده اند و انرژی هسته ای را بهانه ای برای تحریم ایران قرار داده اند.

img_yw_news
یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۱ -

سهم ایران 24 درصد بازار جهانی فرش دستباف است

مهدی غضنفری در مراسم آغاز به کار بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی فرش دستباف با بیان اینکه شرکت سهامی فرش ایران در مراحل واگذاری است، گفت: اما همچنان این شرکت زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت به شمار می رود و بخشی از کار تولید و تجارت فرش دستباف را در اختیار دارد. وی همچنین از بی اثر بودن تحریم فرش دستباف ایران در بازارهای جهانی از جمله آمریکا خبر داد و گفت: فرش دستباف ایرانی همچنان به آمریکا و سایر کشورهای اروپایی صادر می شود.

img_yw_news
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۱ -

رونق بازار فرش نیازمند تبلیغات گسترده است

سعید عصاچی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان در ارتباط با نمایشگاه فرش دستباف اظهار کرد: نمایشگاه فرش دستباف از دوم تا هشتم مهرماه در تهران، با حضور غرفه‌داران داخل کشور برگزار می‌‌شود.  عضو هیئت رئیسه اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف اصفهان گفت: به خاطر شرایط اقتصادی موجود و بالا رفتن قیمت فرش‌ها احتمال استقبال ضعیف از نمایشگاه وجود دارد، اما برای تاجران به دلیل افزایش قیمت دلار شرایط بهتری وجود دارد.

img_yw_news
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۱ -

چین از صنعت‌فرش کناره‌گیری کرد

به گزارش فرارو احد عظیم زاده تاجر مشهور فرش ایرانی، در آستانه برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه  فرش دستباف ایرانی ضمن تاکید بر جایگاه فرش ایران در بازارهای جهان گفت: درست است که ما تعدادی از بازارهای جهانی را از دست داده ایم ولی با تحقیق بازار، تولید اصولی و همچنین توجه به نیاز بازار این کاستی ها را جبران نموده و دوباره به این بازارها راه پیدا خواهیم کرد همانطور که کشور چین از این صنعت کناره گیری کرده است و در حال حاضر یکی از بزرگترین خریداران فرش ایران است.

img_yw_news
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۱ -

تفکر تجاری نباید بر فرش حاکم باشد

تفکر تجاری و نگاه صرفاً اقتصادی بر فرش دستباف ایرانی باید برچیده شود و به فرش باید به عنوان یک پدیده فرهنگی نیز توجه شود. به گزارش سرویس اقتصادی باشگاه خبرنگاران مهندس شیرین صوراسرافیل، پژوهشگر فرش با بیان این مطلب افزود: گویی در نزاع بین هنر و سنت های اصیل فرش ایرانی وزارت صنعت، معدن و تجارت و مشخصا مرکز ملی فرش، بیشتر به جنبه های تجاری فرش توجه دارند تا وجوه هنری آن ...

img_yw_news
سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۱ -

تبلیغ جهانی فرش در دستور کار مرکز قرار دارد

به گزارش مهر، مجتبی فیض اللهی، معاون امور بازاریابی مرکز ملی فرش ایران به برنامه های این مرکز در راستای توسعه صادرات در سال جاری اشاره و خاطر نشان کرد: در همین راستا تا کنون در نمایشگاه های دموتکس شانگهای، دوحه قطر، نمایشگاه تخصصی لبنان، چین و روسیه شرکت کرده ایم و سعی بر آن داشتیم تا به معرفی بهتر و بیشتر فرش ایران بپردازیم تا آنهارا به خرید فرش دستباف ایرانی ترغیب نماییم و خوشبختانه تا حدودی در این کار موفق عمل کردیم.

img_yw_news
دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۱ -

اولین نشست خبری رئیس جدید مرکز ملی فرش

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، مهندس محمد باقرآقا علیخانی، رییس مرکز ملی فرش ایران دیروز در اولین نشست خود با اصحاب رسانه  اعلام کرد: بزرگ ترین هنر- صنعت ایران در  کشور و حتی مطبوعات ما مغفول مانده است.آقا علیخانی فرش دستباف ایران را که صبغه فرهنگی و هنری دارد، دارای بیشترین ارزش افزوده دانست و  بر زبانزد بودن آن در جهان تاکید کرد.

img_yw_news
یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۱ -

گلیم بافی عزت الله انتظامی در «دستبافته‌های مادری‌ام»

به گزارش بانی‌فیلم، تصویربرداری فیلم «دستبافته‌های مادری‌ام» به کارگردانی علی فتح لایق‌زاده که به زندگی عشایر ایرانی می‌پردازد، همچنان ادامه دارد و به زودی تدوین آن آغاز خواهد شد. این فیلم روایتی است از یکی از زنان عشایر که مادربزرگ خود را در خواب می‌بیند تا در مسیری که زنان عشایر در قدیم حرکت می‌کنند، گام بردارد و در این راه گلیمی ببافد.

img_yw_news
یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۱ -

ادله بی منطق اجرای طرح انتزاع برای فرش دستباف ایرانی

طرح انتزاع فرش دستباف ایرانی از وزارت صنعت و تجارت و الحاق آن به وزارت جهاد قابل بررسی است اما ادله طراحان آن با استدلال به روستایی بودن فرش کاملا بی منطق است. سید عباس کسایی فر رییس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف تهران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج، با اعلام این مطلب اظهار داشت: به عقیده من دایره گسترده فرش به سازمان مستقلی نیاز دارد حتی بعضی معتقدند می توانیم وزارت فرش داشته باشیم...

img_yw_news
یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۱ -

عقب‌ماندگی‌های نظام فرش ایران ناشی از نگرش‌های سنتی به فرش است

 عقب ماندگی‌ها و ناکامی‌های موجود در نظام فرش ایران، ناشی از نگرش‌های سنتی به فرش، و مقاومت در برابر سازوکارها و فناوری‌های تسهیل‌کننده‌ای است که می‌تواند منشاء تحولات بزرگ در فرش و رونق فرش دست‌باف ایران گردد. 

img_yw_news
شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۱ -

کاهش صادرات فرش و امید به روزهای بهتر

 به گزارش ایسنا صادرات فرش دستباف ایران در پنج ماه نخست ۱۳۹۱ با کاهش بیش از ۷۳ درصدی مواجه شد. براساس آمار گمرک ایران در پنج ماه نخست سال جاری بالغ بر ۱۴۷ میلیون دلار فرش و سایر کفپوشهای نسجی از پشم یا از موی نرم حیوان، گره‌باف از کشور صادر شد که این رقم نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش ۷۳ درصدی را نشان می دهد. وزن فرش دستباف صادراتی ایران نیز با افت ۷۴ درصدی به حدود ۱۷۴۳ تن رسید. 

img_yw_news
جمعه ۲۴ شهریور ۱۳۹۱ -

چنگال سودجویان زیر گلیم عشایر پنهان است

 یک کارشناس و هنرمند عرصه فرش گفت: هنر گلیم‌بافی هنری ارزشمند است که در ایران فعالان زیادی دارد، اما عشایر به عنوان مؤثرترین قشر در این هنر به علت نبود آگاهی به دام سودجویان شکار می‎شوند. طاهر حسین پور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان، اظهار داشت: بافت گلیم هنری است که قدمت بسیار طولانی در ایران دارد، این هنر همچنان پس از گذشت سالیان دراز دنبال می‎شود و جز صنایع دستی ایران محسوب می‎شود.

img_yw_news
جمعه ۲۴ شهریور ۱۳۹۱ -

کاهش تولید فرش درپی افزایش قیمت مواداولیه

کارشناس فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت گفت: افزایش قیمت مواداولیه در میزان تولید فرش تاثیر زیادی داشته، به طوری که هم‌اکنون میزان تولید نسبت به سال‌گذشته کاهش یافته است. به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران خوزستان،مجید رمضانیان در گفت‌وگو با خبرنگاران، عنوان‌کرد: سال‌گذشته قیمت هر کیلوگرم ابریشم ۳۰هزار تومان بود اما هم‌اکنون این قیمت به ۱۳۰هزار تومان افزایش یافته است.

img_yw_news
جمعه ۲۴ شهریور ۱۳۹۱ -

سامانه سفارش پذیری فرش چیست؟

سیستم سفارش پذیری ابزاری است که مرکز ملی فرش می خواهد در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد تا به صورت کاملا مستقل و محرمانه بدون اتصال به مرکزی کارهای تبلیغات،‌ بازاریابی، معرفی کالای خود و در نهایت سفارش تولید خود را از مشتری بگیرد.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۱ -

جذب یک میلیارد تومان سرمایه گذاری برای فرش دستباف

 شرکت سهامی فرش ایران ۱ میلیارد تومان سرمایه گذاری خارجی را برای تولید فرش دستباف ایرانی جذب کرد. محمدرضا عابد رئیس شرکت سهامی فرش ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران با بیان این مطلب گفت: شرکت سهامی فرش ایران ۱ میلیارد تومان سرمایه گذاری خارجی را برای تولید ۶۰۰ مترمربع فرش دستباف استان ایلام را جذب کرد.


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران می باشد.

بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد می باشد

© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association

Designed & Developed by : Yektaweb