دانشکده فرش تبریز عضو رسمی کمیته فرش آذربایجان‌شرقی شد

 | تاریخ ارسال: 1391/9/22 | 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌شرقی:
دانشکده فرش عضو رسمی کمیته فرش آذربایجان‌شرقی شد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌شرقی از عضویت رسمی و پیوسته دانشکده فرش دانشگاه هنر اسلامی تبریز در کمیته فرش استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمدجعفر عظمایی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران از برگزاری جلسه‌ای با دانشگاه هنر اسلامی در موضوع فرش خبر داد و گفت: ایجاد امکان کارآموزی و کارورزی دانشجویان رشته فرش از مهم‌ترین مسائلی بود که در جلسه فوق بررسی شد.

وی ادامه داد: تعیین شاخص‌های مناسب برای کارگاه‌های حائز شرایط آموزش قالیبافی، رنگرزی، طراحی، مرمت قالی و مراحل تکمیلی در جلسه فوق مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت.

عظمایی افزود: براساس توافقات دو‌جانبه مقرر شد عناوین و اولویت‌های پروژه‌های تحقیقاتی، آموزشی و پژوهشی مورد نیاز استان در حوزه‌های فرش و قالی از طرف دانشکده فرش دانشگاه هنر اسلامی تبریز به سازمان صنعت، معدن و تجارت اعلام شود تا از طریق مرکز ملی فرش ایران به همراه پروپوزال تکمیلی پیگیری شود.

عظمایی تصریح کرد: همچنین مقرر شد عناوین پایان‌نامه‌های دانشجویان ارشد در موضوع  فرش برای تامین و اعمال ساز و کارهای حمایتی مناسب به سازمان معرفی و اعلام شود.

وی از اختصاص غرفه رایگان به دانشکده فرش دانشگاه هنر اسلامی تبریز خبر داد و اظهار کرد: باید شرایط حضور دانشکده فرش در نمایشگاه بین‌المللی توسط مرکز ملی فرش ایران فراهم آید.

این مسئول ادامه داد: از دیگر مصوبات جلسه فوق عضویت رسمی و پیوسته دانشکده فرش دانشگاه هنر اسلامی تبریز در کمیته فرش استان است و نیز مقرر شده در خصوص پیشنهاد ایجاد نظام مهندسی فرش پیگیری‌های کارشناسی به عمل آید.

*افزایش 48 درصدی صادرات غیرنفتی از آذربایجان‌شرقی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی از افزایش 7 درصدی صادرات غیرنفتی آذربایجان‌شرقی در هشت ماه سال‌جاری خبر داد.

عظمایی افزود: در این مدت یک میلیارد و 300 میلیون دلار صادرات از گمرکات استان صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه خود در سال گذشته هفت درصد رشد داشته است.

وی اظهار کرد: بیشترین افزایش صادرات در استان مربوط به ماه‌های شهریور، مهر و آبان‌ماه است که دقیقاً در مقطع زمانی افزایش نرخ ارز تحقق یافته و این امر حاکی از موفقیت استان آذربایجان‌شرقی در امر توسعه صادرات غیرنفتی است.

این مسئول اظهار داشت: صادرات در ماه‌های فوق در سال‌جاری نسبت به مدت مشابه خود در سال قبل، 48 درصد افزایش نشان می‌دهد.

عظمایی اظهار کرد: بیشترین میزان صادرات مربوط به صنایع مس سونگون و محصولات کشاورزی است.

وی با اعلام اینکه 85 کشور مقصد صادراتی محصولات غیر نفتی استان است، خاطر‌نشان کرد: 36 کشور نیز به عنوان مبدا واردات به استان محسوب می‌شوند.

این مسئول گفت: در زمینه مواد شیمیایی و پتروشیمی کاهش صادرات داشتیم که دلیل عمده کاهش صادرات این محصولات تغییرات قوانین صادراتی بوده است.

منبع: خبرگزاری فــــارس


دفعات مشاهده: 4200 بار   |   دفعات چاپ: 997 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 99 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران است.
بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد است.
© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association
Designed & Developed by : Yektaweb