ضرورت تاسیس انجمن علمی فرش ایران

 | تاریخ ارسال: 1391/6/24 | 
ضرورت تشکیل انجمن
 هنر صناعی فرش از جمله شاخص‌های نظام فنی ایران است که به دلیل کاربردهای مؤثر آن در صحنه تاریخ پرفراز و نشیب این مرز و بوم از دوران‌های بسیار کهن تاکنون، اعتبار خویش را حفظ کرده است.
 در حال حاضر انواع فرش، حداقل ۱۳ درصد از مردم ایران را به صورت تمام وقت یا پاره وقت درگیر خود نموده و به عنوان شغل کامل یا مکمل در نقاط مختلف کشور مورد توجه قرار دارد.
نزدیک به ۳۵ رشته شغلی از پشم‌چینی تا صادرات، موضوع فرش را پوشش می‌دهد و انواع فرش‌ها از قبیل: قالی، گلیم، زیلو، نمد، حصیر، هر یک مقولات تخصصی خاصی در ابعاد مختلف طراحی، رنگرزی، بافت، تکمیل و مرمت، مدیریت و اقتصاد، جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی و حتی باستان‌شناسی و تاریخ را در بر دارند.
 به لحاظ اقتصادی نیز فرش یکی از عناصر اصلی در کالاهای غیر نفتی است که در مقابله با اقتصاد تک محصولی نقش مهمی را ایفا نموده و باز هم می‌تواند در نظام تولید و صادرات نقش‌آفرین باشد. از سوی دیگر خیل عظیمی از طراحان، رنگرزان، مرمت‌کاران، بافندگان، محققان، تولیدکنندگان، صادرکنندگان، دانشجویان و ... با هنر- صنعت فرش در ارتباط بوده و هر کدام شرایط خاصی را دارند که لازم است با بررسی‌های علمی در بهینه نمودن نیروی انسانی فرش گام مناسبی برداشت.
 متأسفانه سوابق کاملی از کار علمی مستمر در زمینه فرش از گذشته در دست نیست اما امروز نیاز به علمی کردن این مسائل و حفظ و انتقال مناسب آن‌ها به شیوه‌های جدید تحقیق و پژوهش، آموزش رسمی در زمینه فرش به ویژه آموزش دانشگاهی، تغذیه علمی مؤسسات آموزشی و پژوهشی مربوط به فرش، تهیه منابع و متون مورد نیاز، گردآوری اطلاعات و برقراری ارتباطات لازم نیار به تأسیس یک نهاد علمی در زمینه فرش را نمایان می‌سازد.
 ضرورت وجود یک نهاد علمی، به طور جدی در نخستین همایش ملی فرش در آموزش عالی که در مهرماه سال ۱۳۷۹با شرکت تمام دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی ذیربط، وزارتخانه‌ها و همچنین جمعی از محققان، مؤلفان و هنرمندان فرش کشور در دانشگاه کاشان برگزار گردید، احساس شد.
وجود یک مرجع علمی برای پاسخگویی به نیازهای علمی، آموزشی، پژوهشی از جمله نکات مهمی بود که در این همایش مطرح گردیده و در جمع‌بندی دبیر همایش، موضوع تأسیس انجمن علمی فرش ایران به مسئولان دانشگاه کاشان و جمعی از اعضای کمیته‌های علمی همایش پیشنهاد گردید که با استقبال ایشان مواجه شد. حال پس از پیگیری و مکاتبات بسیار، کمیسیون انجمن‌های علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در جلسه ۱۳۸۱/۳/۲۲ تاسیس انجمن علمی فرش ایران را به تصویب رسانید.
 انجمن علمی فرش ایران امیدوار است تا با همیاری و همکاری همه استادان، هنرمندان، محققان، مؤلفان، صاحب‌نظران، دانشجویان فرش و سایر رشته‌های ذیربط، سهم و نقش مؤثری را در جهت اعتلای فرش ایران بر دوش گرفته و فردای بهتر برای این هنر- صنعت فراهم نماید.

کلیدواژه ها: اهداف انجمن | اهداف انجمن فرش | انجمن علمی |

دفعات مشاهده: 5646 بار   |   دفعات چاپ: 1333 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 123 بار   |   0 نظر



CAPTCHA

عضویت در انجمن


 
روزشمار
0 روز مانده به


 

 نمادهای اعتماد
 درباره انجمن
در نخستین همایش ملی فرش در آموزش عالی که در مهرماه سال ۱۳۷۹ با شرکت تمام دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش‌عالی ذیربط، وزارتخانه‌ها و همچنین جمعی از محققان، مؤلفان و هنرمندان فرش کشور در دانشگاه کاشان برگزار شد، ضرورت وجود یک نهاد علمی به‌طور جدی احساس شد. پس از پیگیری و مکاتبات بسیار، در جلسه ۱۳۸۱/۰۳/۲۲ تأسیس انجمن علمی فرش ایران در کمیسیون انجمن‌های علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری به تصویب رسید.انجمن فعالیت رسمی خود را در تاریخ ۱۳۸۱/۱۱/۰۸ با دریافت مجوز از اداره تبت شرکت‌ها آغاز نمود.
 
مطالب پربازدید
 
 نظرات شما
 
اشتراک در خبرنامه
 
لطفاً نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه در کادر زیر وارد کنید.
آمار
کاربران حاضر در پایگاه: 0

مهمانان حاضر در پایگاه: 29

کل کاربران ثبت شده: 484

بازدیدهای روز جاری: 74

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران است.
بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد است.
© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association
Designed & Developed by : Yektaweb