سالانه بیش از 200 نفر دانشجو از رشته مرمت فرش فارغ التحصیل می شوند

 | تاریخ ارسال: 1391/9/29 | 

سالانه بیش از 200 نفر دانشجو از رشته مرمت فرش فارغ التحصیل می شوند

به گزارش خبرنگار حوزه میراث فرهنگی باشگاه خبرنگاران؛ سالانه بیش از 200دانش آموخته رشته بافت، تکمیل و مرمت فرش دستباف از دانشگاه های کشور فارغ التحصیلان شده و به جمع هنرمندان رفوگر کهنه کاری که به تماشای افول این هنر اصیل ایرانی نشسته اند، اضافه می شوند. اما این درحالی است که  رئیس اتحادیه رفوگران فرش دستبافت می گوید: این هنر در داخل کشور دیگر اشباع شده و هیچ تقاضایی برای به کار گیری آن نیست و اگر هم باش بسیار اندک و ناچیز است. 
 در سال های نه چندان دور، فرش دستبافت بعد از نفت دومین کالای با ارزش صادراتی ایران بود و علاوه بر بافت، سایر مشاغل مرتبط با آن نیز از رونق خاصی برخوردار بودند، اما ضعف مدیریت داخلی و حضور رقبای پر قدرت، فرش دستبافت ایران را از نفس انداخت و به دنبال آن رفوگران فرش نیز یکی پس از دیگری از کار بیکار شدند. 
 بر اساس این گزارش، با این که دانشگاه ها و موسسات دولتی هنوز در حال جذب دانشجوی فرش دیگر به مانند گذشته جذابیت نداشته و اکثر هنرمندان این رشته به دنبال کار در خارج از کشور می گردند. 
 طی یک آمار میدانی کمتر از دو درصد هنرمندان رفوگر فرش که تحصیلات آکادمیک و تجربه موفق کاری داشته اند برای نگهداری و حفاظت قالب در گالری ها یا انبارهای  فرش خارج از کشور جذب شده اند و بقیه به مشاغلی غیر مرتبط با فرش مشغول هستند. 
 گفتنی است، رفوگران فرش از بیمه تامین اجتماعی با عنون مرمتگر فرش دستبافت استفاده می کنند اما این حرفه جز مشاغل سخت به حساب می آید چرا که فرش طبق یک طرح و نقشه مشخص به تدریج بافته می شود در حالی که مرمت یک فرش که بخش زیادی از آن از بین رفته باشد باید با هنرمندی خاص رفوگر با تطبیق طرح و نقش قسمت های سالم با بخش آسیب دیده احیاء شو که به تخصص ، تبحر و تخیل قوی نیاز دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


دفعات مشاهده: 4586 بار   |   دفعات چاپ: 1059 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 103 بار   |   0 نظرCAPTCHA

عضویت در انجمن


 
روزشمار
0 روز مانده به


 

 نمادهای اعتماد
 درباره انجمن
در نخستین همایش ملی فرش در آموزش عالی که در مهرماه سال ۱۳۷۹ با شرکت تمام دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش‌عالی ذیربط، وزارتخانه‌ها و همچنین جمعی از محققان، مؤلفان و هنرمندان فرش کشور در دانشگاه کاشان برگزار شد، ضرورت وجود یک نهاد علمی به‌طور جدی احساس شد. پس از پیگیری و مکاتبات بسیار، در جلسه ۱۳۸۱/۰۳/۲۲ تأسیس انجمن علمی فرش ایران در کمیسیون انجمن‌های علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری به تصویب رسید.انجمن فعالیت رسمی خود را در تاریخ ۱۳۸۱/۱۱/۰۸ با دریافت مجوز از اداره تبت شرکت‌ها آغاز نمود.
 
مطالب پربازدید
 
 نظرات شما
 
اشتراک در خبرنامه
 
لطفاً نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه در کادر زیر وارد کنید.
آمار
کاربران حاضر در پایگاه: 0

مهمانان حاضر در پایگاه: 19

کل کاربران ثبت شده: 484

بازدیدهای روز جاری: 1494

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران است.
بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد است.
© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association
Designed & Developed by : Yektaweb