| تاریخ ارسال: 1391/10/19 | 

انجمن های علمی؛ بستری برای نگاه علمی به هنر

انجمن های علمی؛ بستری برای نگاه علمی به هنر

محمد رضا عابد در نشست تخصصی حوزه هنر دومین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور که دیروز دوشنبه 18 آذرماه برگزار شد گفت: تغذیه علمی دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی در حوزه فرش دستباف و بهبود بخشیدن به دانش و پژوهش ورزی در محیط های علمی، نقشی است که انجمن علمی فرش ایران باید ایفا کند. چکیده سخنرانی وی در زیر می آید.

ایران مهد هنر و هنرمندان است. آوازه هنر و تمدن کهن این سرزمین تا اقصی نقاط گیتی رفته است و ساکنان این دیار آنچنان با هنر و فرهنگ عجین و آمیخته بوده اند که عبارت "هنر نزد ایرانیان است و بس" به مثلی آشنا تبدیل شده است. این هنر در گونه ها و شاخه های مختلفی رخ می نموده است. از نقاشی و خوشنویسی تا موسیقی و معماری از شعر و ادب تا نمایش و صنایع دستی مختلف و یکی از بارزترین نمودهای کهن آن هم فرش دستباف ایرانی بوده است.

دستبافته ای که خود مجموعه ای از هنرهای گوناگون است و اهل فن در رشته های طراحی، رنگرزی، بافندگی، رفوگری و... در کنار هم به تولید آن دست زده اند. اما فرایند رشد و نمو و تولید در این شاخه هنری نیز همچون دیگر گونه های هنر همواره به شکل سنتی و استاد و شاگردی بوده است و رمز و رموز آن سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر انتقال می یافته است. برای حفظ و به روز کردن انباشته ها و دانسته ها کهن در این هنر- صنعت بود که آموزش دانشگاهی فرش دستباف در کشور آغاز شد و برای تکمیل همین نقش نیاز به پیدایش "انجمن علمی فرش ایران" رخ نمود. تغذیه علمی دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی در حوزه فرش دستباف و بهبود بخشیدن به دانش و پژوهش ورزی در محیط های علمی، نقشی است که انجمن علمی فرش ایران باید ایفا کند.

همچنین ایفای نقش واسط بین نهادهای آموزشی و هنرمندان، تولیدکنندگان و بدنه فعال هنر- صنعت فرش نیز در کنار توسعه کمی و کیفی نیروهای متخصص این حوزه برعهده این انجمن است. گردآوری اطلاعات و تقویت ارتباطات در حوزه هنر- صنعت فرش دستباف، گسترش و پیشبرد دانش و هنر فرش، علمی کردن آموزه ها و دانش های پیشین در این حوزه، حفظ تجارب گذشتگان و انتقال مناسب آن به نسل های بعدی و احیا و بازخوانی مواریث کهن بومی و اصیل، کمک به ارتقای کیفی دانش فنی، تحقیقاتی و آموزشی در این هنر- صنعت، دستیابی به آخرین یافته های علمی و تخصصی و در دسترس قرار دادن این یافته ها و شماری دیگر از این دست وظایف، همگی نشان دهنده نقش ارزشمندی هستند که انجمن علمی فرش ایران می تواند در پیشبرد و بهبود هنر- صنعت فرش دستباف ایران ایفا کند.کاری سترگ و دشوار در سرزمینی که مهد هنر است و حال تلاش می شود تا به این هنر با نگاهی علمی نگریسته شود.

منبع: سایت شرکت سهامی فرش ایران

 

دفعات مشاهده: 4145 بار   |   دفعات چاپ: 896 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 99 بار   |   0 نظر   
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران است.
بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد است.
© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association
Designed & Developed by : Yektaweb