اعضا محترم انجمن می توانند برای پرداخت حق عضویت سال ۱۴۰۰ از اینجا به صورت اینترنتی اقدام کنند


لکه بری در فرش

 | تاریخ ارسال: 1392/1/23 | 

روش از بین بردن لکه ها از روی فرش


شهدخت رحیم پور/ کارشناس فرش- دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت فرش


در صورتی که لکه ای در روی فرش ایجاد شود علاوه بر پاک کردن لکه از روی فرش، مایعاتی که به پشت فرش رسوخ کرده را باید تمیز نموده و در معرض هوا پشت فرش را قرار داده تا مانع از ایجاد کپک شود و از پوسیدگی فرش جلوگیری شود.

مایعاتی مانند چای، شربت و نوشابه در صورتی که بر روی فرش ریخته شود اگر قابل برداشتن با قاشق باشد و کاملا در بافت فرش نفوذ نکرده آنرا برمی داریم و سریعا این کار باید انجام شود که مایعات درون فرش رسوخ نکند و سپس با دقت در پاک شدگی کامل لکه ها باید با پارچه نخی سفید که دارای قدرت جذب می باشد بر روی محلی که لکه ایجاد شده کشیده شود و این عمل آنقدر تکرار شود تا لکه کاملا از سطح فرش برداشته شود . سفید بودن پارچه لکه بری باعث می شود تا جایی که لکه کاملا تمیز شود آثار لکه بر پارچه باقی نماند.در مراحل اول که پارچه سفید بر روی لکه کشیده می شود باید مرطوب و کمی آغشته به صابون مایع یا بمیزان اندک آغشته به مایع فرش شویی باشد میزان مصرف مایع به گونه ای باشد که کمی کف روی پارچه ایجاد شود و بعد از این مرحله خیس بودن پارچه با آب کفایت می کند.

تمیز نمودن فرش دستباف این اهمیت را دارد که با دقت و حوصله انجام شود.نکته دیگر آن است که درآب و یا محلول صابون در لکه بری ابتدا بر روی پارچه نخی ریخته و سپس فرش تمیز گردد. از تماس مستقیم هر نوع محلول و مایعی با فرش جدا خود داری شود.برای اینکه سطحی که لکه ایجاد شده گسترده تر نگردد مسیری که پارچه بر روی لکه فرش کشیده می شود از اطراف به داخل باید باشد، هر ادازه سعی شود که پاک کردن لکه در یک نقطه صورت گیرد راحت تر بودن و نتیجه بخش بودن لکه بری مناسب تر انجام میشود.

در زیر به چند مورد از لکه بری ها، در گزارش شرکت سهامی فرش اشاره می شود.

 

نوع لکهکمک های اولــــــــــــــــــــــــــــــیه
چای و قهوهبلافاصله چای را با قاشق جمع کرده و با پارچه سفید و مرطوب و کف، لکه را چند بار خوب تمیز می کنیم. اگر سایه لکه باقی ماند با پارچه ای که با محلول آب و سرکه سفید مرطوب شده به همراه کف آنرا تمیز می کنیم.
انواع شربت و نوشابهبلافاصله آنرا با قاشق جمع کرده و با پارچه سفید و مرطوب و کف، لکه را چند بتر خوب تمیز می کنیم. این کار را چند بار انجام داده تا لکه خوب تمیز شود.هر بار قبل از کار مقداری آب روی محل لکه اسپری می کنیم تا قند آن خوب شسته شود. اگر سایه لکه باقی ماند با پارچه ای که با محلول آب و سرکه مرطوب شده به همراه کف آنرا تمیز می کنیم.
آدامس و شمعمقداری یخ درون کیسه فریزر ریخته و روی لکه قرار داده تا لکه سخت شود یا بحالت منجمد و یا سفت در آید سپس با دقت با استفاده از پشت چاقو لکه را برمیداریم.
قیرابتد لکه را با استفاده از یک کاردک یا پشت چاقو بردارید.یک کاغذ کاهی روی محل قرار داده و با استفاده از اتوی گرم(خیلی داغ نباشد) اثر لکه را از روی فرش بر روی کاغذ انتقال دهید.این کار را چند بار با کاغذ تمیز انجام دهید با لکه کامل برداشته شود. سلیه باقی مانده را با استفاده از پارچه مرطوب و کف تمیز کنید.اگر سایه خوب تمیز نشد آنرا با پارچه آغشته با به الکل تمیز نمایید.
خونلکه را با استفاده از دستمالی که با آب سرد و صابون مرطوب شده برطرف کنید.
دوده واکساضافات را برداشته، لکه را با پارچه مرطوب و کف تمیز کرده اگر سایه ای باقی ماند با پارچه آغشته به الکل رفع می نماییم.
جوهر خودنویسمقداری ماست رقیق شده را روی لکه بریزید سپس با قاشق محلول ایجاد شده را بردارید. با استفاده از دستمالی که با آب و کف مرطوب شده باقی مانده را برطرف کنید.
جوهر خودکاربا استفاده از یک اسفنج که با شیر مرطوب شده لکه را بردارید.سپس با استفاده از دستمالی که با آب و کف مرطوب شده باقی مانده مواد را بردارید.
آبرنگبا پارچه آغشته به محلول آب و سرکه سفید همراه با کف تمیز شود.
کاکائو و شکلاتاضافات را با قاشق برداشته، با پارچه آغشته به آب و سرکه سفید همراه با کف تمیز شود.
خط ماژیکبا پارچه مرطوب شده با الکل تمیز می شود.
لکه های روغن و چربیاضافات را با قاشق برداشته،با پارچه آغشته به محلولآب و سرکه سفید همراه با کف تمیز می شود.


دفعات مشاهده: 57759 بار   |   دفعات چاپ: 1246 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 89 بار   |   8 نظرCAPTCHA

نظرات کاربران

نظر ارسال شده توسط زهرا در تاریخ 1397/4/9
سلام.روی فرشم شیر ریخت بعد جمغ کردن از فرش و شستشو بازم لکه زرد داره چیکار گنم؟
سلام. پیشنهاد اول این است که برای اطمینان حتما فرش را به کارشناس نگهداری نشان دهید. با این حال در این موارد هیدرو و ماست قابل توصیه است. اما این نسخه نیازمند مهارت در استفاده است. راه کار دیگر این است ماست ترش تنها را باید روی محل زرد شده بمالید و پس از خشک شدن ماست را جمع کند تا زردی احتمالا کاسته شود.


نظر ارسال شده توسط قربانی در تاریخ 1397/3/7
سلام من فرشم دستباف رنگ روشن است یک پارچ شربت روش ریخت سریع تمیز کردم و چند بار با پارچه آغشته به کف و پارچه تمیز پاک کردم رنگش نرفت و با آب و سرکه سفید هم امتحان کردم هنوز لکه بزرگ کم رنگ شربت روش مونده چیکار کنم که کلا بره ؟؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

سلام. وقتتون بخیر. با توجه به تخصصی بودن کار لکه برداری از روی فرش بهتر است فرش را متخصص از نزدیک ببیند و روش مناسب را به کار ببرد که فرش با کمترین آسیب به شرایط قبل بازگردد. 

با این حال در این شرایط ممکن است نسخه هیدرو و ماست که گاه لکه برداران بر سطح متن های کرم برای زدودن لکه می گذارند مفید باشد. مجددا تاکید می کنیم که هر نوع اقدام باید با احتیاط و نظارت مستقیم متخصص کار لکه برداری انجام شود تا خدای نکرده برای فرش مشکل دیگری ایجاد نشود.

نظر ارسال شده توسط علیرضا در تاریخ 1396/10/9
با سلام
روی فرشم آب داغ ریخت و رنگ مشکی حاشیه پخش شد روی بقیه قسمتهای حاشیه لطفا راهنماییم کنید که باید چیکار کنم که مثل اولش بشه

نظر ارسال شده توسط م.خازن در تاریخ 1396/9/1
باسلام.فرشهای من دستبافت و سفید هستن نقشه کریم قلم تبریز.روفرشی انداخته بودم بعد برداشتنش دیدم لک داره از اسپری فرش استفاده کردم لک از بین نرفت.متاسفانه از پودر لکه بر و بعدش هم خیلی کم سفید کننده استفاده کردم که لکه زرد و خیلی وحشتناکی روی فرشم موند.توروخدا راهنماییم کنین قبل از خوندن مطلبتون از آبلیموی تازه و ماست و آب صابون استفاده کردم که تا حدودی کم رنگ شد.چطور میتونم کامل از بین ببرمش

نظر ارسال شده توسط زهره کارور در تاریخ 1396/8/15
با سلام .روی فرشم چای ریخت و. من هم سریع کمی ماست ریختم رو لکه وپاک کردم اما بعد از خشک شدن اون قسمت سفید تر از بقیه قسمتها شد و هرچقدر مجدد دستمال و. شامپو. کشیدم فایده ای نداشت !!لطفا کمک کنید


سلام. وقتتون بخیر.چای خیلی غلیظ نبوده و به خاطر همین ماست خیلی روی آن تاثیر مثبت داشته. اگر فرش دستباف است باید رنگبرداری شود.

روش کار هم به این شکل است که مقدار خیلی جزئی رنگ پوست گردو در ماست مخلوط میکنند و روی آن قسمت میزنند و بعد از خشک شدن سنگ پا میزنند و احتمالا شبیه همان رنگ اصلی فرش میشود.

البته این کار نیاز به تخصص و نمونه زدن دارد.


دقت بفرمایید این مورد تخصصی است و باید به قالیشویی مراجعه کنید و در صورت اقدام فرد غیر متخصص احتمالا برای فرش مشکل ایجاد شود.


نظر ارسال شده توسط نام یا پست الکترونیکm.m در تاریخ 1396/4/28
با سلام.
بتادینبشویید روی فرش رو با آب سرد بشویید. کافیه زیر همان قسمت از فرش رو که لک بتادین، ضد عفونی کننده، روش ریخته ، یک تشت ، با یک پارچ آب کم کم آب رو به همون قسمت بریزید و با مسواک یا با دست طوری که خیلی پخش نشه بشویید، به ربشوییداحتی شسته میشه. و بعد آب روی فرش رو جمع کنید و بگذارید خشک بشه، سشوار هم میتونه کمک کنه.

نظر ارسال شده توسط alavi.carpet@yahoo.com در تاریخ 1392/1/27
باتشکر لطفا نحوه برداشتن لکه های که مدتی مانده وحالت کهنگی دارد توضیح دهید .علوی

نظر ارسال شده توسط نام يا پست الكترونيك در تاریخ 1392/1/27
با سلام خدمت سرکار خانم رحیم پور، مطالب مقاله جنابعالی بسیار خوب و کاربردی هست و البته جای اینگونه مطالب در مجلات خانواده جهت ارتقای سطح اطلاعات خانواده های ایرانی که مصرف کننده فرش هستند بسیار کمه پیشنهاد میکنم جهت چاپ آن در اینگونه مجلات هم
اهتمام فرمایید.
با تشکر- صمیمی اول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران می باشد.

بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد می باشد

© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association

Designed & Developed by : Yektaweb