اعضا محترم انجمن می توانند برای پرداخت حق عضویت سال 1399 از اینجا به صورت اینترنتی اقدام کنند


مدیریت متمرکز فرش ایران

 | تاریخ ارسال: 1392/2/4 | 

مدیــــریت متــــمرکز فـــــرش ایران


شهدخت رحیم پور/دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت فرش


«ایجاد کارگاههای متمرکز قالیبافی، که در آن عده بسیار زیادی قالیباف، چله کش، نقشه بند و صاحبان مشاغل دیکر کار می کنند، از زمان صفویان در ایران آغاز شد و گسترش یافت» *. انتخاب این روش تولید در زمانی که فرش تنها کالایی نازل محسوب می شد علاوه بر قرار گرفتن فرش در ردیف نوع هنری با ارزش باعث به سامان شدن فرشبافی ایران شد.

مهمترین ویژگی کارگاه متمرکز در تولید فرش در صورتی بازتاب خود را نشان خواهد داد که در تولید فرش سفارش پذیری وجود داشته باشد. در این صورت با حضور افراد متخصص و کارشناسان که می توانند بر تولید کاملا نظارت داشته باشند متناسب با تقاضاهایی که وجود دارد می توان در عرصه رقابتی فرش باقی ماند.

در روند تولید فرش دستباف روش متمرکز که سبکی کارفرمایی ست قابلیت های تولید با برنامه ریزی و مدیریت مناسب پاسخگو خواهد بود. دقت نظر به این موضوع که معمولا آنچه در تولید فرش دارای اهمیت است ایجاد فرصت کاری مناسب با حداقل هزینه می باشد، اما در تولید متمرکز نیاز به فضای کاری علاوه بر ابزار و اشخاص متخصص مشکل عمده ای محسوب می شود که امکان این نوع تولید را اندک می نماید. معمولا در شرایط کنونی و با نوسانات موجود در ارز و ثابت نبودن نسبی بازار سخت بودن تصمیم گیری را برای تولید کنندگان در مرحله آغازین مدیریت یک کارگاه تولیدی فراهم می نماید. از این رو از شیوه تولید غیر متمرکز مناسب تر می باشد. در شیوه ی غیر متمرکز تولید فرش سرمایه گذاری کمتر می شود و سرمایه گذاری فضا که جز هزینه های ثابت است در صورت کاسته شدن آن می توان به هزینه های متغیر افزود و با عملکرد مناسب بازخورد آنرا ملاحظه نمود.


دفعات مشاهده: 4719 بار   |   دفعات چاپ: 1049 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 91 بار   |   1 نظرCAPTCHA

نظرات کاربران

نظر ارسال شده توسط ronaghian@gmail.com در تاریخ 1392/3/13
با توجه به تعدد حوزه های بافت فرش و آداب و عادات منحصر بفرد هر حوزه در زمینه های اجتماعی و اقتصادی , هرگز نمی توان برای کل نظام فرش ایران نسخه ای واحد پیچید , و قطعا موضوع تولید نیز از این قاعده مستثنی نیست .
البته تفصیل بحث و تشریح موضوع در این زمینه در این کلام مختصر نمی گنجد ولی کوتاه سخن اینکه , هر مقدار نقص و کمال , و عیب و حسنی که بتوانیم بر هرکدام از روش های متمرکز یا غیر متمرکز بر شمریم به همان نسبت می توانیم روش مقابل را واجد وفاقد همان ها بدانیم . مثلا اگر حسن روش متمرکز , قابلیت مدیریت مستقیم است , عیبش هزینه های اضافی مجتمع و عیره است و اگر حسن روش غیر متمرکز عدم هزینه های سربار است , عیبش افتادن ارابه تولید در سنگلاخ سلایق غیر تحصص فردی در مسیر پرتگاه اضمحلال است که امروزه نشانه هایش آشکار است .
و البته این موضوع مطلب جدیدی در حوزه تولید فرش نیست و از دهها سال پیش این آزمون و خطا بوده و هنوز نمی توان با قاطعیت حکم به برتری و صحت هیچکدام از دو روش داد و البته حداقل در منطقه آذربایجان خصوصا تبریز , تجربه این را نشان می دهد , چرا که نه از کارگاه های متمرکز , جوان و عماد و اعلاباف و زنجانچی و فرشعالی و نارونی وووووو اثری مانده و نه در محلاتی همچون مارالان , جکم آباد , چوستدوزان , سیلاب و ووو که روزگاری به بافندگان تک باف شهره بودند امروزه می توان چون گذشته سراغی از دارهای قالی گرفت . و البته تا بدانجا که بنده مطلعم در سایر حوزه های فرش بافی نیز اوضاع بهتر از تبریز نیست و این واقعیات است که آدمی را در کا رآمد بودن دراز مدت این روش ها به تردید جدی می افکند .
لذا بنظر می رسد وقت آن رسیده است که با تجربه از گذشته , به روشها , شیوه ها و راه کارهای نو بیندیشیم , چرا که راه کار های گذشته را گذشتگان برای حال و زمان خود اندیشیده و ساخته بوده اند و چرا ما به نسبت حال و زمان خویش چنان نکنیم ؟
با تشکر

سعید رونقیان تبریزی


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران می باشد.

بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد می باشد

© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association

Designed & Developed by : Yektaweb