قالی بهشت را به داخل اتاق شما می آورد

 | تاریخ ارسال: 1392/2/4 | 

قالی بهشت را به داخل اتاق شما می آورد


سخنرانی دکتر هادی هزاوه ای فوق دکترای موزه شناسی و موزه داری ازدانشگاه نیویورک و دکترای آموزش هنر از دانشگاه کلمبیای نیویورک امروز چهارم اردیبهشت 1392 در دانشگاه کاشان برگزار شد.


گزارش از شهدخت رحیم پور


در این نشست دکتر هزاوه ای پیرامون اهمیت فرش و شناخت مبانی هنری در طراحی فرش ایران با دانشجویان فرش دانشگاه کاشان گفتگو داشتند. ایشان بر لزوم دقت و توجه به اهمیت این رشته و شناخت مبانی فرهنگی اصیل برای رسیدن به دیدگاه مناسب و شایسته برای طراحی فرش تاکید نمودند.

ایشان تاکید بر زبان تصویری قالی و کمرنگ شدن عناصر آن در فرش را ناشی از انتقال طرح های خاص هر منطقه به مناطق دیگر و از طرفی دقت ننمودن طراحان برای رسیدن به نگرش شایسته فرش دانستند و رسیدن به آگاهی برای زیبا آفریدن و توانایی آگاهی در آزادی انتخاب المان های فرش در ترکیبی مناسب را ضروری دانستند.

دکتر هادی هزاوه ای در بیاناتشان ضمن اشاره به محدود بودن میدان دید انسان اظهار داشتند تمرکزی که در دیدن یک قالی وجود دارد تمرکز بر دیدن بهشی ست که وارد خانه شده و قاب این تصویر حاشیه آن است که پله پله ما را وارد معرکه ی حیات و زندگی فرش می کند.

حاشیه با یک خط در آغاز فرش بافته می شود و با عناصر ریتمیک که در حاشیه تکرار می شوند پیش در آمدی بر ورود به متن و زمینه قالی ست که اوج میدان خلاقیت و آفرینش بهشتی هنرمندانه است.

حضور حاشیه در فرش مصداق این شعراست که سرزده داخل مشو میکده حمام نیست.... عین این جریان در ماجرای قالی دیده می شود و آهسته بسته به نوع قالی مارا به متن می برد. هماهنگی میان حاشیه و متن و گیرودراهای بصری و ذهنی با فرم و رنگ در فرش مارا در لذت بصری یک فرش به مرکز آن که یک نقطه است می کشاند؛ که این نقطه شروع آفرینش است.

از نظر فلسفه و عرفان نقطه وجود خارجی ندارد و وقتی وجود می یابد که حرکت کند و خط ایجاد شود و با سطح و حجم تمام کاینات را آغاز می کند. نقطه مرکزی وجود خداوند است و تمام نگاه ها را در فرش به وسط منتهی می کند (توضیحات ایشان بر روی تصویری از فرش لچک ترنج بود) علیرغم این، خوبی فرش ایران آن است که تمرکز بر یک نقطه نیست و کل بیشتر از جزدیده می شود.

تاکید بر افرایش آگاهی برای طراحان فرش در طراحی نقوش، بکارگیری رنگ های مناسب در فرش و رسیدن به بعدی که جلوه های بصری فرش همچنان جذابیت ماندگار آن باشد ماحصل سخنان دکتر هزاوه ای در این نشست بود. 

آغاز  کلام ایشان در این نشست با این جمله زیبا بود" قالی بهشت را به داخل اتاق شما می آورد".


دفعات مشاهده: 4908 بار   |   دفعات چاپ: 1064 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 91 بار   |   0 نظرCAPTCHA

عضویت در انجمن


 
روزشمار
0 روز مانده به


 

 نمادهای اعتماد
 درباره انجمن
در نخستین همایش ملی فرش در آموزش عالی که در مهرماه سال ۱۳۷۹ با شرکت تمام دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش‌عالی ذیربط، وزارتخانه‌ها و همچنین جمعی از محققان، مؤلفان و هنرمندان فرش کشور در دانشگاه کاشان برگزار شد، ضرورت وجود یک نهاد علمی به‌طور جدی احساس شد. پس از پیگیری و مکاتبات بسیار، در جلسه ۱۳۸۱/۰۳/۲۲ تأسیس انجمن علمی فرش ایران در کمیسیون انجمن‌های علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری به تصویب رسید.انجمن فعالیت رسمی خود را در تاریخ ۱۳۸۱/۱۱/۰۸ با دریافت مجوز از اداره تبت شرکت‌ها آغاز نمود.
 
مطالب پربازدید
 
 نظرات شما
 
اشتراک در خبرنامه
 
لطفاً نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه در کادر زیر وارد کنید.
آمار
کاربران حاضر در پایگاه: 0

مهمانان حاضر در پایگاه: 27

کل کاربران ثبت شده: 484

بازدیدهای روز جاری: 10

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران است.
بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد است.
© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association
Designed & Developed by : Yektaweb