گشایش نمایشگاه «گزلیم» در دانشگاه کاشان

 | تاریخ ارسال: 1392/2/12 | 

گشایش نمایشگاه گزلیم آثار فتحعلی قشقایی فر در دانشگاه کاشان


نمایشگاه "گزلیم" آثار فتحعلی قشقایی فر استاد دانشکده معماری وهنر دانشگاه کاشان در نگارخانه این دانشکده گشایش یافت.استاد فتحعلی قشقایی فر در این نمایشگاه آثار مطالعاتی و پژوهشی طراحی گلیم بافته های خود را با رویکرد سنتی و مدرن ارائه کرده است.

گشایش نمایشگاه «گزلیم» در دانشگاه کاشان

وی با اشاره به اینکه، این آثار از پشم کرک و پنبه تولید شده است اظهار داشت: گزلیم تلفیقی از بافته های ابرش سنتی و طراحی کنترل شده مدرن می باشد که می تواند پاسخ مناسبی به نیازهای دکوراسیون امروزی باشد.

استاد قشقایی فر دریافت کننده مهر اصالت یونسکو افزود: گزلیم واژه ای ترکی به معنی زیبای من را به عنوان نام این محصول انتخاب نموده و در دو سال گذشته تلاش زیادی انجام گردید تا این محصول با این نام معرفی و شناخته شود.

وی با بیان اینکه در بین بافته های سنتی شیوه های مختلفی رواج دارد و بافته می شود این بافته ها اغلب بدون تغییر از ابتدای بوجودآمدن تاکنون به شیوه اولیه باقی مانده است اظهار داشت: با مطالعه و بررسی هایی که انجام شده تصمیم به طراحی محصولی با ویژگی گزلیم نمودم.

به گفته وی، در این محصول تلاش شده با حذف طرحهای سنتی و کلاسیک با تلفیق و بازی با رنگهای متنوع، نقشی خیالی و رویاگونه به گزلیم داده شود تا بتواند با همنشینی و قرارگیری در کنار دیگر اشیا بخشی از نیاز علاقمندان تنوع طلب را پاسخ دهد.

وی با بیان اینکه سعی شده در این آثار هویت و ارزش بیشتر به کار داده شود افزود: هرکدام این کارها نماد و احساس و بر مبنای تاثیر و انتخاب از فضاهای طبیعت و پیرامون آن همچون طلوع، غروب، بهار، تابستان، زمستان، پاییز، دریا و زمین است.

استاد قشقایی، از ویژگیهای این هنر را هماهنگ شدن با ملزومات زندگی ذکر کرد و یادآورشد: از این آثار هنری به عنوان زیرانداز، روانداز و تابلو می توان استفاده کرد.

گزلیم استاد قشقایی فر در اولین مسابقه اعطای نشان ملی کیفیت و برتری صنایع دستی ایران در سال 1390 شرکت نموده و نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی ایران ، همچنین مهر اصالت و مرغوبیت صنایع دستی یونسکو را در سال 2011 دریافت نماید.

فتحعلی قشقایی فر از سال 1379 به عنوان استاد گروه فرش و صنایع دستی در دانشگاه کاشان مشغول به فعالیت است. این نمایشگاه تا 15 اردیبهشت برای بازدید علاقمندان دایر است.


منبع: روابط عمومی دانشگاه کاشان


دفعات مشاهده: 5644 بار   |   دفعات چاپ: 1300 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 86 بار   |   0 نظرCAPTCHA

روزشمار
0 روز مانده به


 

 نمادهای اعتماد
 درباره انجمن
در نخستین همایش ملی فرش در آموزش عالی که در مهرماه سال ۱۳۷۹ با شرکت تمام دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش‌عالی ذیربط، وزارتخانه‌ها و همچنین جمعی از محققان، مؤلفان و هنرمندان فرش کشور در دانشگاه کاشان برگزار شد، ضرورت وجود یک نهاد علمی به‌طور جدی احساس شد. پس از پیگیری و مکاتبات بسیار، در جلسه ۱۳۸۱/۰۳/۲۲ تأسیس انجمن علمی فرش ایران در کمیسیون انجمن‌های علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری به تصویب رسید.انجمن فعالیت رسمی خود را در تاریخ ۱۳۸۱/۱۱/۰۸ با دریافت مجوز از اداره تبت شرکت‌ها آغاز نمود.
 
مطالب پربازدید
 
 نظرات شما
 
اشتراک در خبرنامه
 
لطفاً نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه در کادر زیر وارد کنید.
آمار
کاربران حاضر در پایگاه: 0

مهمانان حاضر در پایگاه: 28

کل کاربران ثبت شده: 480

بازدیدهای روز جاری: 309

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران است.
بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد است.
© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association
Designed & Developed by : Yektaweb