اعضا محترم انجمن می توانند برای پرداخت حق عضویت سال ۱۴۰۰ از اینجا به صورت اینترنتی اقدام کنند


پیش به ســــــوی تحـــــصیلات تکــــمیلی فرش

 | تاریخ ارسال: 1393/1/12 | 

 

پیش به ســــــوی تحـــــصیلات تکــــمیلی فرش

متن زیر به عنوان سرمقاله در شماره 21 فصلنامه علمی پژوهشی گلجام منتشر شده است


دکتر سید جلال الدین بصام

 

همواره شنیدن اخبار خوب مسرت بخش است و انسان تمایل دارد که در تمام زندگی این اخبار به وی برسد. در این ایام، خبر پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد را می‌توان یکی از این اخبار خوب قلمداد کرد که بخشی از اهالی جامعه فرش از شنیدن آن خوشحال شدند. در کنار شنیدن اخبار خوش، انتظار به ثمر نشستن فعالیت‌های جوانان نیز دغدغه ای است که همواره ذهن همگان را مشغول داشته است. در این فرصت سعی بر این است که با نگاهی گذرا به روند شکل گیری این دوره آموزشی، این دغدغه مطرح شود که مبادا این همه تلاش و امیدواری به ثمر ننشیند. از آنجا که روند تدوین و تصویب این دوره مشابهت زیادی با دوره­های پیش داشته بنابراین این وضعیت را در 4 پرده به مشاهده می‌نشینیم.

پرده اول:

سال 1374 چندین گروه از خبرگان فرش در آموزش و پرورش، سازمان صنایع دستی و جهاد سازندگی به صورت موازی اما جدا از یکدیگر شروع به تدوین دوره­های آموزشی برای فرش دستباف در سطوح مختلف دیپلم، کاردانی و کارشناسی نمودند. خروجی جلسات این گروه‌ها به صورت برنامه­های درسی نمود پیدا کرد و به صورت گسترده­ای پذیرش دانش­آموز و دانشجو در مدارس، مراکز آموزش عالی و دانشگاه­های کشور آغاز شد.

در همان زمان عده قابل ملاحظه­ای از کارشناسان و خبرگان با طرح سؤالات مهم و اساسی نظیر چگونگی تأمین مدرس، امکانات آموزشی، کتاب و ... عکس‌العمل‌های متفاوتی نشان دادند. برخی معتقد بودند که این کار باید کاملاً متوقف شود زیرا با خلأ جدی در تأمین پایه­های اصلی تعلیم و تعلم، به نظر ایشان این کار اتلاف وقت و سرمایه است. در مقابل برخی معتقد بودند که با راه­اندازی این دوره‌ها به تدریج این موارد برطرف خواهد شد. در بین این دو نظر کاملاً متفاوت، افرادی نیز بودند که نظرات میانه داشتند.

در هر صورت قطار آموزش عالی فرش با سعی و تلاش بسیار به راه افتاد و دانشجویان زیادی جذب این رشته‌ها شدند. از سال 1375 به بعد شاهد رشد کمی این دوره‌ها در دانشگاه­های مختلف بودیم که با انگیزه­های متفاوتی به باشگاه آموزش هنری فرش می‌پیوستند. در این بین برخی دانشگاه‌ها بودند که به کیفیت نیز پرداخته و در زمینه­های مختلف مدرس، کتاب و امکانات آموزشی اقدامات خوبی انجام دادند. البته تعداد این دانشگاه‌ها در بین دانشگاه‌های دارای رشته فرش نسبتاً اندک محسوب می‌شود.

مشتریان این آموزش‌ها، یعنی دانشجویان و بازار فرش، عکس‌العمل‌های متفاوتی نشان دادند. هرچند که شاید بتوان برآیند کلیه اتفاقات رخ داده در آموزش عالی فرش را مثبت ارزیابی نمود، لیکن توقعات دانشجویان مشتاق به رشته فرش بیش از این بوده و دودلی بازار فرش نیز بیشتر. در سال‌های نخستین برگزاری این دوره‌ها، مطالبات دانشجویان عمدتاً حول کیفیت آموزشی می‌چرخید در حالی که در سال‌های بعد، این مطالبات به نگرانی دانشجویان و ناامیدی دانش­آموختگان از آینده شغلی گرایش پیدا کرد. هرچند که بدیهی است سیستم آموزش عالی تنها محملی برای انتقال دانش و مهارت به دانشجو به شمار می‌آید، ولی دانش­آموختگان و دانشجویان این رشته انتظار داشتند که با کسب یک مدرک دانشگاهی بتوانند با استقبال بخش خصوصی یا دولتی مواجه شوند و به راحتی یک شغل مناسب پیدا کنند، موضوعی که در عمل بجز موارد نسبتاً معدود اتفاق نیفتاد.

در این بین آموزش‌های علمی کاربردی که آموزش شاغلین یکی از اهداف اصلی آن بود نسبتاً موفق‌تر عمل کرد و میزان اشتغال دانش­آموختگان این سیستم آموزشی ملموس‌تر از بقیه دانشگاه‌ها بود. به منظور بررسی وضعیت اشتغال فارغ‌التحصیلان سمینارها و همایش‌های متعددی برگزار شد و سعی شد که این موضوع ریشه­یابی شود. اکثر دلایل عدم موفقیت، یا بهتر بگوییم موفقیت کمتر این دوره‌ها در هدایت دانشجویان به سمت بازار کار، به جهت گیری اشتباه در تدوین برنامه آموزشی، کمبود مدرس مناسب، کمبود منابع علمی، کمبود امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی، عدم تناسب محیط آموزشی برای تربیت دانش­آموختگان مناسب برای ورود به بازار کار از یک طرف و از طرف دیگر دلایل موضع گرفتن بازار کار در مقابل دانش­آموختگان فرش، آماده نبودن شرایط جذب دانش­آموختگان در بازار کار، روند نزولی صادرات و تولید فرش دستباف و تأمین نشدن خواست بازار کار از دانش­آموختگان اعلام می‌شد.

پرده دوم:

به مصداق از این ستون به آن ستون فرج است، یکی از مطالبات دانشجویان از مسئولین امر راه­اندازی دوره­های تحصیلات تکمیلی بود. هرچند که راه­اندازی دوره­های آموزش عالی مخالفانی داشت، لیکن مخالفان ورود به تحصیلات تکمیلی بیشتر و جدی‌تر از آنها بود. تعداد زیادی از موافقان دوره­های کاردانی و کارشناسی، با ورود فرش به سطح کارشناسی ارشد مخالف بودند. از سوی دیگر تعداد قابل توجهی دانش­آموخته فرش در جامعه حضور داشتند که نیاز اجتماعی ایشان برای ادامه تحصیل فشار زیادی به مجموعه دست‌اندرکار فرش وارد می‌کرد. در کنار این دانش­آموختگان نیز کارشناسانی بودند که به دلایل کارشناسی مختلفی با این امر موافقت داشتند.

موافقان تحصیلات تکمیلی به نیاز دوره­های آموزش عالی به مدرس، نیاز جامعه علمی فرش برای تربیت محقق، نیاز دانش­آموزان و دانشجویان به مؤلفین کتاب و مقاله در زمینه فرش اشاره داشتند. سوابق تولید علم در زمینه فرش نشان می‌دهد که در طول سالیان زیادی که تحقیق در زمینه فرش از سوی غربی‌ها آغاز شد نزدیک به یک هزار عنوان کتاب و چندین عنوان فصلنامه به زبان غیر فارسی تولید و منتشر شده است. در حالی که در ایران کمتر از دویست کتاب در زمینه فرش تولید شده بود و از این تعداد حدود 15 درصد آن کتب تحقیقی و دست اول و مابقی کتب تکراری و بعضاً ضعیف بوده است. در زمینه مجلات هم تقریباً تمامی مجلاتی که منتشر می‌شده‌اند به دلیل فقر مالی و یا فقر منبع و مؤلف متوقف شدند. فصلنامه گلجام، از جمله معدود مجلاتی است که به صورت کاملاً علمی و با انجام مراحل داوری دقیق بر روی مقالات ارسالی موفق به انتشار بیست و یکمین شماره خود می‌شود. به این دلیل تربیت دانشجویان در مقطع تحصیلات تکمیلی می‌تواند به عنوان تربیت اشخاصی که در زمینه تولید علم اقدام خواهند کرد جایگاه ایران را در جهان ارتقا دهند.

از سوی دیگر، عده ای از موافقین تحصیلات تکمیلی با اشاره به ضعف‌ها و کاستی‌های موجود در بازار فرش معتقد بودند که راه اندازی این دوره‌ها می‌تواند فکر جدیدی به مجموعه بازار فرش ایران تزریق نماید و جای کار برای سایر دانش­آموختگان بازتر شود. با ورود دانش­آموختگان تحصیلات تکمیلی در برخی شاخه‌هایی که به شدت احساس ضعف می‌شود می‌توان گام‌های اساسی برای رفع معضلات فرش کشور برداشت. این شاخه‌ها عبارتند از تولید فرش، طراحی، رنگرزی و بازاریابی و حضور در بازارهای جهانی.

مخالفین تحصیلات تکمیلی نیز به نوبه خود از جنبه آموزشی و بازار کار مخالفت خود را بیان می‌داشتند. به اعتقاد این افراد، همان‌گونه که در 15 سال گذشته که آموزش عالی فرش راه­اندازی شد و در زمینه تأمین استاد و کتاب درسی قدم جدی برداشته نشد اطمینانی برای اینکه برای دوره­های تحصیلات تکمیلی این معضل- که اتفاقاً بزرگ‌تر می‌نماید- به وجود نیاید نیست، بلکه برعکس می‌توان با اطمینان گفت که این دوره‌ها با کمبود استاد مواجه شده و موجب سردرگمی بیشتر دانشجویان شود. برخی اظهار می‌داشتند که آیا قرار است دوره های کارشناسی ارشد یک طراح را طراح‌تر کند یا یک رنگرز را رنگرزتر کند، یا به عبارت دیگر قرار است در این دوره چه چیزی به دانشجو آموخته شود که در دوره های پیش به وی ارائه نشده است. همچنین بدبینی این عده به بازار کار که از تجربه قبلی سرچشمه می‌گیرد اعلام می‌کند که دانش­آموختگان این رشته چه تضمینی دارند که بازار کار از آنها استقبال کند. این دسته از دانش­آموختگان احتمالاً مشکلات بیشتری در ورود به بازار نسبت به کاردان‌ها و کارشناس‌ها خواهند داشت.

در هر صورت همانند گذشته، کارشناسانی بودند که با واقع بینی بیشتر بین این دو دیدگاه کاملاً متفاوت دیدگاه­های میانه را مطرح می‌کردند و معتقد بودند که با برنامه­ریزی بهتر از دوره­های قبل می‌توان مشکلات کمتری ایجاد نمود و به این ترتیب به تدریج ایده راه­اندازی دوره­های تحصیلات تکمیلی فرش در میان مسئولین مقبولیت بیشتری پیدا کرد.

پرده سوم:

از سوی دانشگاه‌های مختلف مانند کاشان، هنر تهران، هنر اصفهان، تبریز و شاید دانشگاه‌های دیگر تحرکاتی در زمینه تدوین دوره کارشناسی ارشد فرش آغاز شد. با شروع این اقدامات پراکنده و نداشتن موضع روشن و مشخص از سوی مسئولین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای سامان دادن به این حرکت، مشخص شد که موافقین و افراد میانه زیادی به سامان یافتن موضوع خوش بین بودند. جلسات پراکنده­ای که در طول چند سال برگزار شد بالاخره منتج به نتیجه شد و برنامه درسی پیشنهادی دانشگاه کاشان تهیه و به وزارت عتف عرضه شد. در اینجا قابلیت‌های شخصی مجموعه کارشناسان و مدیران دانشگاه کاشان نقش اساسی در هماهنگی تدوین دوره و کسب موافقت از مسئولین فرش کشور و مسئولین آموزش عالی برای تصویب این دوره داشت. دفتر برنامه­ریزی آموزش عالی وزارت که نقش اساسی در هدایت و هماهنگی تدوین برنامه­های آموزشی دارد نتوانست به درستی از عهده این مهم برآید و تشتت حاصل از برنامه های موجود از نقایص این کار به شمار می‌آید.

در سال 1390 و پس از آن که با تلاش انجمن علمی فرش و تعدادی از دانشگاه‌ها، نظر موافق وزارت عتف بر لزوم راه­اندازی دوره­های تحصیلات تکمیلی فرش جلب شد برنامه درسی تهیه شده توسط دانشگاه کاشان برای بررسی در اختیار گروهی که به پیشنهاد انجمن علمی فرش معرفی شده بود قرار گرفت. امید می‌رفت که علیرغم سستی‌هایی که قبلاً در کار دفتر برنامه ریزی آموزش عالی مشاهده شده بود، این بار پذیرفته‌اند که کار باید با هماهنگی و به صورت اصولی انجام شود. طی یک ماه بررسی، اشکالاتی که در برنامه ارائه شده وجود داشت مشخص و قرار شد که اصلاحات برنامه توسط اعضای گروه که نمایندگانی از دانشگاه‌های مختلف بودند به دفتر برنامه­ریزی آموزش عالی ارائه شود. متأسفانه با پدیده نادر مدیریت این دفتر، برنامه ارائه شده بدون اینکه اجازه استمرار بررسی در این گروه داشته باشد و یا حتی در گروه هنر وزارت عتف مطرح شود، صرفاً با این ادعا که رئیس دانشگاه کاشان مدافع این برنامه است، توسط مدیر دفتر و با مسئولیت شخص ایشان (این جمله از ایشان است) به شورای برنامه­ریزی درسی ارائه و به تصویب رسید. هرچند که این موضوع مورد اعتراض این انجمن (و احتمالاً گروه هنر وزارت عتف) قرار گرفت ولی پاسخ مدیرکل محترم دفتر این بود که این اعتراضات برای ایشان ارزشی ندارد (این جمله هم قریب به مضمون از ایشان است).

پرده چهارم:

در مهر سال 1390 بر اساس مجوز وزارت عتف، نخستین گروه دانشجویان کارشناسی ارشد فرش در دانشگاه تبریز پذیرفته شدند و مشغول به تحصیل. از آنجا که برنامه درسی به مهر شورای برنامه­ریزی درسی وزارت عتف ممهور نشده بود بنابراین برای تحصیل دانشجویان این مقطع به صورتی که بعدها برای آنها مشکلی پیش نیاید با تدبیر مسئولین دانشگاه هنر اسلامی تبریز سرفصل‌هایی که قرار بود متعاقباً به صورت رسمی ابلاغ شود به دانشجویان ارائه شد. در سال 1391 با تغییراتی برنامه مصوب شده در شورای برنامه­ریزی درسی مجدداً مصوب شد و به مهر این شورا ممهور شد. قطعاً استادان، مدیران گروه‌های فرش و دانشجویان با کم و کاستی‌های برنامه ابلاغ شده به خوبی آشنایی پیدا کرده‌اند.

کلام آخر:

در اینجا قصد نقد این برنامه نیست، ولی مشخص است که پرده آخر به پرده اول وصل می‌شود و این دور درجا زدن در آموزش عالی مشخص نیست که چه زمانی قرار است خاتمه یابد. هنوز راهبرد کلان وزارت عتف برای این دوره مشخص نیست، هنوز استادان برای ارائه این دوره‌ها به خوبی تجهیز نشده‌اند، هنوز منابع علمی کافی در دسترس دانشجویان این مقطع نیست، هنوز دانشگاه‌ها برای ارائه این دوره به اندازه کافی تجهیز نشده‌اند، هنوز بازار برای ورود دانش آموختگان این مقطع آمادگی ندارد و هنوز های زیادی که از قبل می‌دانستیم و می‌گفتیم ولی گوش شنوایی وجود نداشت.

آیا اکنون که این دوره‌ها به لطف خدا راه افتاده است وظیفه استادان و دانشجویان و مدیران گروه فرش مانند سابق است؟ به نظر می­رسد که این بار باید برخورد دیگری داشت و راه اندازی این دوره را باید به فال نیک گرفت و از فرصت به وجود آمده حداکثر بهره را گرفت. باید تلاش کنیم تا نقاط ضعف را برطرف کنیم. استادان با تعمق بیشتر در سرفصل دروس و آمادگی بهتر، مطالب جدیدی که نیاز دانشجویان است را استخراج کرده و ارائه نمایند و همچنین در تألیف کتب علمی و درسی مورد نیاز تلاش نمایند. دانشجویان با علم و آگاهی یافتن از وضعیت موجود آستین همت بالا زده و خود برای شناسایی و کمک به رفع کمبودها اقدام کنند. مدیران گروه فرش با ایجاد ارتباط با مسئولین فرش و آموزش عالی زمینه­های برطرف کردن مشکلات بیرونی دانشگاه را فراهم نمایند. دست آخر این که مسئولین فرش و آموزش عالی سعی نمایند که بجای ارائه آمار عملکرد فعالیت خود، هزینه های مالی و انسانی فراوانی که برای تربیت این دانشجویان صورت می‌گیرد به درستی راهبری شود و گرهی از گره مشکلات فرش کشور را باز کند.

 


کلیدواژه ها: گلجام | سيد جلال الدين بصام | کارشناسی ارشد فرش | فرش | تحصيلات تکميلی فرش | شماره 21 فصلنامه گلجام |


دفعات مشاهده: 5504 بار   |   دفعات چاپ: 1063 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 34 بار   |   4 نظرCAPTCHA

نظرات کاربران

نظر ارسال شده توسط نام يا پست الكترونيك در تاریخ 1393/1/20
استاد گرانقدر در خصوص برده سوم این مطالب بسیار زیاد است و شاید دلیل اصلی عدم موفقیت مجامع علمی فرش همین برخوردهای مسولین است . در جلسات مرکز ملی که حضرتعالی هم تشریف داشتید چه شد و یا در همایش دوم دانش آموختگان فرش که حضور داشتید مقاله ایی که من نوشته بودم نفر اول و دوم وجود نداشت و من نفر سوم شدم که حتی خود شما و مجری نیز تعجب کردند . در نهایت اسرار من به یکی از آقایان مسول رسیدم که به من در نلام آخر به شوخی گفت برو و حرف نزن . که من بعد اخذ مدرک معدل کارشناسی ارشد و 25 سال سابقه کار عملی مرمت فرش در بازلر تبریز از حضور در مجامع علمی کناره گرفتم و حتی معرفی نامه وزارت ارشاد که به به دانشگاه هنر تبریز سر بسته و نخوانده به خودم تحویل دادند . با احترام ناصر رسولی موید

نظر ارسال شده توسط بصام در تاریخ 1393/1/19
با سلام، این مقاله در اوائل سال 92 و در زمانی که دولت دهم هنوز در راس کار بود نوشته شده که به دلیل پاره ای مسائل انتشار آن به تعویق افتاد. در آن زمان اتفاقات جدید نیفتاده بود لیکن در کلام آخر پیش بینی شده بود که اتفاقات جدیدی خواهد افتاد و پرده آخر به پرده اول متصل می شود. انشاءالله که در همین جا مسئولین این زنجیر تکرار را قطع کنند و راه اصولی طی شود

نظر ارسال شده توسط حامد در تاریخ 1393/1/18
باسلام خدمت جناب آقای دکتر-گمان میکنم یک پرده را فراموش ویا سانسور کرده اید وآن هم کارشکنی اخیر دانشگاه هنر وتدوین سرفصل جدیدی که هیچ مبنای علمی ندارد وبه تصویب رساندن آن توسط لابی های وزارت علوم می باشد

نظر ارسال شده توسط سعید رونقیان تبریزی در تاریخ 1393/1/14
با سلام

اشاره ای بجا به موضوعی بِروز.
اما ،
دوست ارجمند جناب آقای دکتر بصام ، حضرتعالی نیز چون بنده آگاهید که این داستان براساس یک سناریویی بود که بدون اشاره به آن ، داستان برای خواننده امروزین چندان مفهوم نخواهد بود، سناریویی که بگونه ای شان نزول این داستان نیزهست وحضرتعالی نیز جسته و گریخته در مطلبتان بدان اشاره داشته اید ، بنظر می رسد شرحی از آن برای خوانندگان خالی از لطف نباشد :

سناریو :
آنگاه که تنور فرش داغ بود و نعمت فراوان ، از پاگرد بازار گرفته تا ارزیاب گمرک و تاجر و وزیر ، هر کس را از این خوان نعمت بهره ای بود و سهمی . و پیمان نامه و واریز نامه و کارت بازرگانی و ... هر آنچه که نام و نشانی از فرش بر آن بود ، چون گوسفند قربانی ، هر کس را از آن سهمی متبرک بود ، همه از یکدیگر و همگان از فرش ، ممنون و خرسند بودند ولذا طبیعی بود که برق این درخشش خیلی چشمها را خیره کند ، غافل از آنکه این رعد و برقی گذراست . همان که ما و بسیاری دیگربه سبب داخل گود بودن ، می دانستیم و متذکر بودیم . و حتی آن را در سال 74 در مطلبی تحت عنوان " گپی با فرش " مکتوب نمودم .
درآن آشفته بازار داغ و گمراه کننده که البته دلایل خود را داشت ،عده ای نیز به جهت آنکه از غافله عقب نمانند و عرض اندامی کرده باشند و اگر شد ، کلاهی از این نمد برای خود بدوزند ، بی هیچ سبقه عملی ، شعار "دانشگاه برای فرش " سر دادند ، چرا که درکشان از دانشگاه فراتر از آشنایی با سر درِ دانشگاه تهران نبود . و از آنجا که آدم بیسواد در جیبش خود نویس دارد ! حتی صحبت از پذیرش دانشجوی خارجی می کردند و احداث شعبات خارج از کشور و.........
ثواب یا نا ثواب ، گاه آن شد که به هر نیتی نگارش سناریو آغاز شد .
بسیار گفتند و گفتیم که بهترین شیوه برای آغاز این کار ، نه دانشگاه سازی است و نه دکتر و مهندس بازی , بلکه با بستر سازی برای این موضوع در سایر رشته های دانشگاهی موجود ، می توان در طی سالیان با استفاده از عنصر زمان ، بشکل علمی و معقول ، منابع انسانی و علمی لازم را برای رشته فرش تامین نموده وآنگاه آنرا بعنوان رشته ای مستقل در آورده و تداوم داد ، چرا که در غیر اینصورت در تنگی قافیه گرفتار آمده و چه بسا در دامن جفنگ افتیم .همان گمانی که امروزه در حال تحقق است .
اما ما می دانستیم که سوار بر موج احساسات و غفلت بعضی ها ، بعضی دیگران سناریو برای فرش نه ، بلکه برای آینده شغلی خود می نویسند .
بهر تقدیر ، سناریویی ناقص و غلط ، نوشتند آنانی که حتی نمی دانستند فرش را با کدام " ف " می نویسند و تائید کردند آنانی که حتی یک صفحه از کتاب فرش نخوانده بودند.خود بریدند و خود دوختند و خویش بر خود آفرین گفتند .
و شد آنچه شد و حداقل آنکه بدینگونه نباید می شد ، اما هر چند که آب رفته به جوی برنگردد ، لکن می توان آب داشته را قدر دانست و مدیریت کرد وحراست نمود.
رشته ای تاسیس شد و عده ای حتی فارغ التحصیل ، بگذریم که تا چه حد بر مبنای سواد فرش و به چه میزان علمی . اما حداقل آنکه نام فرش و دانشگاه عجین شد.
اما ،
دانشگاهی شدن فرش ضرورت بود ، اما نه به این شکل و شیوه .
دانش آموخته فرش نیاز بود اما نه به این تعداد .
منابع مکتوب برای فرش لازم بود اما نه همانند اینانی که سر هم بندی شده است.
ووووو.......
بنده طرفدار دانشگاهی شدن فرش بوده و هستم ، اما دانشگاهی علمی نه آماری ، دانشگاهی کیفی نه کمّی .
دانشگاهی شدنی که حداقل همه توان و مجموعه آن بتواند در سال یک کتاب مرجع فرش در سطح جهانی منتشر سازد .

البته شاید تصیر از بنده باشد که آدم پر توقعی هستم !!!!!

حاصل آنکه :
بنده نیاز و ضرورت امروزه در این باب را ، نه توسعه مراکز و نه افزودن تعداد دانشجو ، نه حتی ارتقاء مقاطع تحصیلی ، ندانسته ، بلکه جمع و جور نمودن موضوع و هم کاسه نمودن مراکز و حرکت بر اساس نیاز ها و واقعیات از اهم واجبات برای حفظ حرکت دانشگاهی آغازشده در ارتباط با فرش می دانم و بس ، که در غیر اینصورت امیدی به تداوم حیات مثمر ثمر این نهال نو پا نیست و خود بخود مستهلک خواهد گردید .

با تشکر
Ronaghian@gmail.com


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران می باشد.

بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد می باشد

© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association

Designed & Developed by : Yektaweb