| تاریخ ارسال: 1391/6/25 | 

فراخوان سومین دوسالانه عکس فرش دستباف

سومین دوسالانه عکس فرش

 فرش دستباف ایران، نمادی است از شکوه هنرایرانی، همنشینی صدها رنگ نشسته بر روی شاه عباسی ها و غزال های زیبایش، رویایی است که بدل به واقعیت شده و خودنمایی می کند.

 پیشینه این هنرـ صنعت عظیم به قدمت مردان و زنان پارسی است که در فرمانروایی هخامنشیان عظمت هنر ایران را به رخ جهانیان کشانده بودند. از آن روز تاکنون برگهای زرین این هنرـ صنعت در جای جای این سرزمین ورق خورده تا جایی که امروزه بسیاری از مردمان جهان، ایران را با فرش دستباف ایرانی می شناسند. 

تنوع طرح و رنگ و بافت قالی در مناطق مختلف ایران حکایت از تفاوت و تنوع فرهنگهای مختلف در گوشه گوشۀ این آب و خاک دارد و به راستی کشف زوایای پنهان این هنرـ صنعت ارزنده و به نمایش گذاشتن آن میسر نخواهد شد، مگر با تلاش سایر هنرمندان و در این میان ثبت لحظات ناب به واسطه دوربین عکاسی و نگاه زیرکانه هنرمندان عکاس نقش به سزایی خواهد داشت. 

از این روست که مرکز ملی فرش ایران پس از تجربه موفق در برگزاری دوره های پیشین،قصد دارد سومین دو سالانه عکس فرش دستباف را با هدف نشان دادن ارزشها و ویژگیهای این هنر- صنعت ناب برگزارنماید. 

AWT IMAGE

 محورهای مورد نظر:

 فرش و ابعاد مختلف هنری (طرح و نقش،رنگ بندی، کیفیت و بافت(

فرش و اعتقادات (نگاهی به باورها و آداب و رسوم اقوام مختلف ایرانی در ارتباط با فرش(

 فرش و اقتصاد (صادرات، ترانزیت، فروش در بازارهای جهانی(

نقش فرش در امرار معاش عشایر و ارتباط زندگی این اقوام با فرش

 فرش و دکوراسیون داخلی 

فرش و اشتغالزایی

 فرش و گردشگری 

فرش و فرایند تولید (پشم چینی، نخ ریسی، رنگرزی، (...

 فرش و حضور در زندگی (نگاهی به کاربردهای فرش(

فرش و روستا

 فرش و نمایشگاه 

فرش دستباف ایران در سایر نقاط جهان   

گاه شمار:

 آخرین مهلت ارسال آثار: 26 دی ماه 1391 

داوری و معرفی آثار راه یافته به نمایشگاه: نیمه اول بهمن 1391 

گشایش نمایشگاه آثار و اهدای جوایز: اردیبهشت 1392   

شرایط شرکت:

 شرکت در سومین دوسالانه عکس فرش دستباف ایران برای همه علاقه‌مندان آزاد است. آثار هنرمندان معاصر سایر کشورهای جهان نیز که در ارتباط با موضوع دوسالانه باشند، پذیرفته می‌شود. هر عکاس می‌تواند حداکثر 10 قطعه عکس، به صورت مجموعه و یا تک عکس، به دبیرخانه ارسال کند. عکس‌های دیجیتال باید مطابق با بهترین خروجی دوربین و عکس‌های آنالوگ و اسلایدها باید اسکن شده در اندازه 70×50 سانتی‌متر با وضوح 300 dpi ،همگی در قالب یک CD تحویل دبیرخانه مسابقه شود (به چاپ آثار نیازی نیست)، عکسها با نام ونام خانوادگی به حروف انگلیسی نامگذاری و شماره شوند.(مثال (nasershekari 1 مشخصات عکاس حتما به خط خوانا و با ماژیک روی CD نوشته شود. 

جهت ارزیابی بهتر آثار، مخصوصا مجموعه‌های ارائه‌شده، متنی توضیحی در قالب یک فایل MS-WORD در CD عکس‌ها درج شود. فرم تقاضای شرکت در دوسالانه تکمیل شده و همراه CD عکس ها به دبیرخانه ارسال شود. برگزار کننده، حق استفاده از عکس‌های رسیده را برای چاپ در کتاب، بروشور یا انتشارات مربوط به مسابقه، با ذکر نام عکاس برای خود محفوظ می‌دارد. آثار دریافتی بازگردانده نمی‌شود. ارسال اثر توسط عکاسان به منزله قبول مالکیت اثر و اصالت آن تلقی می شود و هیچگونه مسئولیتی به عهدۀ دبیرخانه نخواهد بودو عواقب حقوقی آن نیز برعهده ارسال کننده خواهد بود. آثاری که پس از مهلت مقرر به دبیرخانه ارسال شوند به مسابقه راه پیدا نخواهند کرد. تصمیم گیری در مورد مسائل پیش بینی نشده به عهده برگزار کننده خواهد بود.  

دبیر دوسالانه:محسن زین العابدینی 

مدیر اجرایی: وجیه الله شیرمحمدی   

امتیازات:

 عکس‌های برگزیده در غالب یک یا چند نمایشگاه در اردیبهشت 1392به نمایش گذاشته می شوند. پس از برگزاری نمایشگاه آثار برتر ، عکسها در گالریهای دیگری در سطح کشور و همچنین در نمایشگاههای فرش خارج از کشور به نمایش در خواهد آمد. همزمان با نمایشگاه آثار ، کتاب آثار برگزیده چاپ و برای عکاسانی که آثارشان پذیرفته شده است ارسال خواهد شد. برای تمامی عکاسانی که آثارشان برای نمایشگاه پذیرفته شود، گواهی شرکت در مسابقه صادر و ارسال خواهد شد. در مجموع 80 عکس برای نمایشگاه پذیرفته خواهد شد و به هر تک عکس راه‌یافته به نمایشگاه مبلغ هشتصد هزار ریال و به هر مجموعه عکس مبلغ یک میلیون ریال تعلق خواهد گرفت.

جوایز: 

نفر اول :لوح تقدیر ، تندیس دوسالانه و مبلغ 25000000 ریال جایزه نقدی 

نفر دوم: لوح تقدیر ، تندیس دوسالانه و مبلغ 20000000 ریال جایزه نقدی 

نفر سوم: لوح تقدیر ، تندیس دوسالانه و مبلغ 15000000 ریال جایزه نقدی جوایز آثار برگزیده ارسالی از سایر کشورها به صورت ارزی پرداخت خواهد شد( 

نفرات چهارم تا دهم، علاوه بر دریافت لوح تقدیر، مهمان مرکز ملی فرش ایران در ایام برگزاری  نمایشگاه خواهند بود. 

محل برگزاری نمایشگاه یکی از استانهای فرش خیز خواهد بود و ده برگزیده دوسالانه از برنامه های جانبی در طول برگزاری نمایشگاه بهره مند خواهند شد( .

نشانی دبیرخانه:

 تهران، ضلع غربی میدان ولیعصر(عج)، وزارت صنعت،معدن و تجارت، طبقه چهارم ، روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران. تلفن 88909422-021 

وب سایت دوسالانه: www.carpetbiennial.com

دانلود فایل فراخوان

 
دفعات مشاهده: 7032 بار   |   دفعات چاپ: 1608 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 148 بار   |   0 نظرکلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران است.
بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد است.
© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association
Designed & Developed by : Yektaweb