| تاریخ ارسال: 1393/2/24 | 

انتصاب مدیر جوان، تدبیر وزیر با تجربه

انتصاب مدیر جوان تدبیر  وزیر با تجربه

مرکز ملی فرش تخصصگرایی را تجربه می کند


علی شفائی - روزنامه جهان اقتصاد - یکشنبه 21 اردیبهشت 1393 - صفحه 3


سال ها انتظار فعالان هنر - صنعت فرش دستباف به پایان رسید و با تدبیر وزیر صنعت، معدن و تجارت، برای اولین بار فردی آشنا با این صنعت ارزشمند و از جنس فعالان این هنر دیرینه، به ریاست عالی ترین نهاد متولی فرش دستباف کشور منصوب شد، تا این بخش از اقتصاد کشور با امید به آینده فعایت خود را ادامه دهد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت طی حکمی حمید کارگر را به عنوان رییس مرکز ملی فرش ایران منصوب کرد.

 

انتصاب مدیر جوان، تدبیر  وزیر با تجربه

 

این انتصاب در شرایطی رقم خورد که بسیاری از منتقدان به حضور وزیر با تجربه در این وزارتخانه انتقاد داشته و دیدگاه های وی را مغایر با جوانگرایی و استفاده از نیروهای تحصیلکرده می دانستند، اما نعمت زاده با انتصاب رئیسی جوان بر رأس مرکز ملی فرش که جایگاهی معادل معاون وزیر دارد، نمونه ای دیگر از تجربه و اندوخته چندین دهه مدیریت را به نمایش گذاشت.

گذشته از جوانگرایی در ساختار مدیریتی وزارت صنعت، معدن و تجارت، حضور مدیری آشنا و دلسوز برای فرش دستباف ایران که در چند سال اخیر مورد بی مهری و بی توجهی قرارگرفته می تواند، تحولی بزرگ در این بخش ارزشمند اقتصاد کشور باشد.

نکته دیگر جایگاه هنر - صنعت فرش دستباف در اقتصاد کشور است، با توجه به تقاضای نامحدودی که برای فرش دستباف ایران در بازارهای جهانی وجود دارد و همچنین ارزش افزوده ای که تولید این محصول به دنبال دارد، در شرایطی که کشور با معضل بزرگ بیکاری خیل عظیمی از نیروهای کار روبرو است، توجه به این بخش می تواند در توسعه اقتصادی کشور نقش اثرگذاری داشته باشد.

متاسفانه در چند سال اخیر نحوه مدیریت عالی ترین مرکز مدیریت و متولی فرش دستباف کشور توسط افراد غیرمتخصص و ناآشنا با این هنر - صنعت که مرکز ملی فرش را به سویی هدایت کردند که این مجموعه بیش از آنکه مرکز متولی فرش دستباف باشد، به محلی برای لابی گری سیاسی و بنگاهی اقتصادی تبدیل شده بود و بی توجهی به وظیفه ذاتی موجب شد تا قریب به اکثریت تشکل ها و فعالان این هنر - صنعت از مرکز ملی فرش فاصله بگیرند و این اتفاق آسیب های جبران ناپذیری را متوجه این میراث ارزشمند ملی کرد.

به هرحال تدبیر وزیر صنعت، معدن و تجارت به این جریان خاتمه داد و  با تغییر رئیس مرکز ملی فرش و انتصاب مدیری متخصص که کارنامه اش در این بخش نشان دهنده دلسوزی و علاقه وی به هنر - صنعت فرش دستباف است، می توان امیدوار بود که در آینده فرش دستباف بیش از پیش در اقتصاد غیرنفتی کشور نقش آفرینی کند.‏

بنابراین گزارش، حمید کارگر که پیش از این مشاور مرکز ملی فرش ایران بود، دانش‌آموخته رشته فرش در مقطع کارشناسی است و تحصیلات خود را تا مقطع دکترا در رشته علوم ارتباطات ادامه داده است.‏

وی عضو پیوسته انجمن علمی فرش ایران است که در انتخابات اخیر این انجمن نیز عهده دار سمت نایب رییسی این تشکل شده است. ‏

وی همچنین عضو پیوسته انجمن متخصصان روابط عمومی ایران است و عنوان "مدیر روابط عمومی و مشاور اطلاع رسانی مرکز ملی فرش ایران"، "سرپرست روابط عمومی و امور بین الملل سازمان توسعه تجارت ایران" و "مشاور رسانه ای و تبلیغاتی شرکت سهامی فرش ایران" را نیز در کارنامه خود دارد.‏

رییس جدید مرکز ملی فرش ایران صاحب امتیازی و مدیرمسوولی دوماهنامه "طره" را داراست و تألیف کتاب "از خاک تا خدا"، تألیف کتاب "نگاه کاربردی به دانش رسانه و ارتباطات" و عضویت در گروه گردآورندگان کتاب "آموزش دانشگاهی فرش؛ چالش‌ها و چشم‌اندازها" در کنار فعالیت روزنامه نگاری از دیگر سوابق اوست.

گفتنی است مرکز ملی فرش ایران در مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت، متولی سیاستگذاری، برنامه ریزی، نظارت، هدایت و حمایت هنر- صنعت فرش دستباف ایران است.

 

کلیدواژه ها: علی شفائی | مهندس نعمت زاده | وزير صنعت معدن و تجارت | حميد کارگر | روزنامه جهان اقتصاد |

دفعات مشاهده: 4741 بار   |   دفعات چاپ: 887 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 37 بار   |   0 نظرکلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران است.
بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد است.
© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association
Designed & Developed by : Yektaweb