| تاریخ ارسال: 1393/6/4 | 

محقق برجسته و جهانی فرش : فرش دستبافت کاشان شهرت جهانی دارد

محقق برجسته و جهانی فرش : فرش دستبافت کاشان شهرت جهانی داردجیم فوردجیم فورد  در جمع اعضای هیات علمی و دانشجویان گروه فرش دانشکده معماری و هنر دانشگاه کاشان وتنی چندازهنرمندان ،تولیدکنندگان ودست اندرکاران فرش دستباف کاشان در خانه عطارها به تاریخچه درخشان  فرش دستبافت کاشان اشاره نمود و اظهار داشت: تاریخ فرش ایران به  بیش ازدو هزار سال قبل بر می گردد

این محقق برجسته اروپایی مقیم امریکا ، طرح و نقش فرش دستبافت ایرانی را بسیار جالب دانست و افزود: طراحان فرش تا قرن میلادی15 در طراحی فرش از شکل های هندسی ومربع و تکرار آن استفاده می کردند.

پیتررابرت جان فورد مشهور به جیم فورد با بیان اینکه در آن دوره ها برخی طرح های فرش های کشورهای  غرب ایران همچون عراق و ترکیه از فرش ایرانی الگو گرفته اند خاطر نشان کرد: در قرن 14 طراحان ایران  دردوره تیموریان به نقش های چینی ازجمله  یقه ابری  ونقش های رئال نیزگرایش پیدا کرده اند آغاز این جریان را می توان علاوه بر هرات ازشیراز دانست که درتسلط تیموریان قرار گرفته بود.

وی خاطر نشان کرد: در 500 ساله اولیه دوران اسلام در حدود 100 نقش  وجود دارد که به طرح و نقش  فرش  به احتمال زیاد جهت داده است.نامبرده که به دعوت مرکز ملی فرش ایران  برای ایرادسخن در همایش پژوهشگران فرش ایران درمحل نمایشگاه بین المللی فرش درتهران به ایران آمده است  باعلاقه به فرش کاشان خواستار حضور درکاشان می شود که باپیگیری گروه فرش دانشگاه کاشان درتاریخ ۳۰/۵/۹۳  دردانشگاه کاشان حضور می یابد.

رئیس انجمن علمی فرش  ایران ومدیر گروه هنراسلامی و پژوهش هنر دانشگاه نیز در این نشست به تاریخ فرش کاشان اشاره کرد و افزود: قدمت فرش کاشان را براساس  شواهد می توان به دوره تمدن سیلک نسبت داد.

دکتر امیرحسین چیت سازیان به شهرت جهانی فرش کاشان اشاره کرد و افزود: اینکه محققان دیگر کشورها برای انجام تحقیق و آشنایی نزدیک با فرش دستباف به کاشان سفر دارند نشان از عشق و علاقه  آنان و شهرت جهانی فرش کاشان است.

وی با اشاره به اینکه فرش دستباف این منطقه پیش از اسلام نیز سابقه داشته خاطر نشان کرد: در برخی بافته های دستی ابریشمی کاشان که از دوره ساسانی است و در کتاب ها به آن اشاره شده شهرت نساجی این شهرمشهود است.

وی اظهار داشت: در دوره ایلخانیان نیز پارچه زربفت  وفرش طبق نوشته مارکوپولوی ایتالیایی وجود داشته ودر دوره تیموریان نیزکاشان در زمینه  فرش ودستبافتها، مهد هنر بوده است.

دکتر چیت سازیان با بیان اینکه عمده فرش های ابریشمی دوره صفویه مربوط به کاشان است افزود: این دوره یکی از دوره های شکوفایی هنر فرش کاشان  است.

 مدیر گروه هنراسلامی و پژوهش هنر دانشگاه کاشان توجه علمی به فرش را از سال 75 از زمان تاسیس رشته فرش در دانشگاه  بیان کرد و افزود: دانشگاه کشان در این مدت پیشرفت های خوبی داشته و افراد متخصصی را در زمینه هنر فرش تربیت کرده است.

دکتر چیت سازیان، مدیریت دانش فرش را لازم دانست و افزود: بایستی ابعاد مختلف فرش از ریسندگی، طراحی و رنگرزی و بافت فرش  تا اقتصاد وتاریخ و فرهنگ  درقالب  مدیریت دانش برای آیندگان احصاء وثبت وضبط شود.

این نشست که با خیر مقدم توسط مدیرگروه فرش دانشگاه آقای مهندس قشقایی فرآغاز شد باحضور رئیس اتاق بازرگانی ونماینده  مرکز ملی فرش اایران واداره کل صنعت معدن وتجارت  استان اصفهان وروساء برخی ادارات کاشان تا ظهر ادامه داشت و اعضای هیات علمی و دانشجویان گروه فرش دانشگاه کاشان نیز نظرات و دیدگاههای خود را در خصوص فرش ارائه نمودند.

کلیدواژه ها: جيم فورد | فرش کاشان |

دفعات مشاهده: 4006 بار   |   دفعات چاپ: 754 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 2 بار   |   0 نظر   
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران است.
بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد است.
© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association
Designed & Developed by : Yektaweb