| تاریخ ارسال: 1393/9/8 | 

فراخوان مسابقه طراحی نقوش ایرانی بهشت ایرانی

فراخوان مسابقه طراحی نقوش ایرانی بهشت ایرانی با موضوع

استفاده از نقوش تزیینی ایرانی در عرصه های زندگی امروزی ایرانی

(تا 30 دی ماه تمدید شد) 


 

دانلود فرم فراخوانبهره گیری از گنجینه غنی نقوش اصیل ملی در عرصه های مختلف زندگی امروزی، از قابلیتهای فراموش شده در عرصه های گوناگون هنری است. هنر در ذات خود پدیده ای متعالی است و شاید ورود هنر به شهر پدیده ای نوظهور نباشد ولی در فضای شهری امروزی کشور جایگاه هنر را غایب می بینیم. موقعیت های شهری برای ورود و حضور خلاقیت و زیبایی­های هنری فرصتی مناسب ایجاد می کند و این امر با یاری نهادهای مختلف فرهنگی و هنری و همکاری مستمرشان می تواند محقق شود. درهمین راستا، موسسه مطالعات هنر اسلامی با همکاری مرکز تحقیقات هنر اسلامی نگاره، اقدام به برگزاری مسابقه سراسریبهشت ایرانی با موضوع استفاده از نقوش تزیینی ایرانی در عرصه های مختلف هنر شهری نموده است.

مسابقه بهشت ایرانی در قالب های هفت گانه زیر برگزار می شود:

گروه اول:       طراحی نماد و نشانه میادین شهری    

گروه دوم:    طراحی معماری داخلی و شهرسازی  

گروه سوم:     طراحی صنعتی

گروه چهارم:   طراحی پارچه، پوشاک  

گروه پنجم:     طراحی طلا و جواهر                  

گروه ششم:     طراحی گرافیک( نشانه، امور تبلیغاتی، بسته بندی)

گروه هفتم:  طراحی صنایع دستی و هنرهای سنتی( طراحی ظروف، اسباب بازی، کیف و کفش، لوازم و اثاثیه)


اهداف مسابقه

الف) بهره گیری خلاقانه در قالب بیان و بازتابی امروزی از گنجینه غنی نقوش تزیینی و اصیل ملی در عرصه های گوناگون زندگی امروز، از قبیل طراحی صنعتی و تولیدات ملی، معماری و شهرسازی و دکوراسیون داخلی، تبلیغات شهری

ب) تلاش برای حفظ و احیاء میراث فرهنگی هنری ایرانی و وارد کردن آن به فضای شهری

ج) استعدادیابی از بین جوانان و هنرمندان علاقمند به این عرصه وایجاد امکان همکاری مداوم با ایشان

د) دریافت سلائق مختلف هنری در سطح جامعه و پاسخ مناسب به این نیازها

ه) ارتباط مداوم و موثر  با مجموعه های هنری و شناسایی ظرفیت های ارزشمند هنری کشور

 

مجری مسابقه:

موسسه مطالعات هنر اسلامی با همکاری مرکز تحقیقات هنر اسلامی نگاره و موسسه آموزش عالی گنجینه هنر و معماری مجری این مسابقه هنری خواهند بود.

 

هیئت داوران مسابقه:

مسابقه بهشت ایرانی در هر یک ازگروه های هفت گانه، یک هیئت داوری تخصصی سه نفره را مشخص نموده تا با توجه به اهداف و موازین مسابقه، آثار برتر را انتخاب و معرفی کنند. اسامی شش گروه داوری متعاقبا اعلام خواهد شد.

 

شرایط شرکت در مسابقه:

1-شرکت در مسابقه برای همه ی گروه های سنی و در هر سطحی آزاد است و علاقمندان می توانند با در نظر گرفتن استاندارد های تعریف شده، اقدام به طراحی آثار و شرکت در مسابقه کنند. لازم به ذکر است که بازتاب نقوش تزیینی ایرانی با بیان امروزی در آثار ارسالی، مهم ترین ویژگی آثار قلمداد می شود. 

2- محدودیتی در تعداد آثار ارسالی وجود ندارد. 

3-هزینه شرکت در مسابقه مبلغ 25.000 تومان به ازای هر اثر راه یافته به بخش رقابتی مسابقه است.

تبصره1: در صورتی که بیش از یک اثر از یک شرکت کننده به مسابقه راه پیدا کند، برای آثار دوم و سوم به ترتیب 20% و 30% تخفیف در هزینه شرکت در مسابقه در نظر گرفته می شود.

تبصره 2: شرکت در مرحله اول مسابقه و ارسال آثار جهت انتخاب برای حضور در مسابقه، رایگان بوده و شرکت کنندگان در این مرحله نباید هزینه ای پرداخت کنند. تنها آثار راه یافته به مسابقه مشمول پرداخت هزینه شرکت در مسابقه خواهند بود.

4-شناسنامه هر اثر باید به همراه آن به دبیرخانه مسابقه ارسال شود. 

5- در شناسنامه هر اثر، باید توضیحات مختصری در مورد نقش یا موتیف تزیینی مورد استفاده در طراحی، مانند دوره تاریخی که نقش تزیینی به آن تعلق دارد، پیشینه، فلسفه وجودی، باور های مرتبط با آن، نحوه ساخت و اجرا و محل نگهداری فعلی آن، درج گردد. تبیین ارتباط نقش تزیینی- تاریخی مورد استفاده با روح اثر هنری خلق شده برای زندگی امروزی نیز لازم است. شناسنامه و توضیحات همراه آن باید در قالب یک فایل word2013 و حداکثر 500 کلمه، به همراه آثار به آدرس ایمیل دبیرخانه ارسال شوند. 

6-شرکت کنندگان می توانند از نقوش تزیینی ایرانی موجود در آثار هنری دوره های مختلف تاریخی مثل مجسمه، نقش برجسته،گچبری، نگارگری، نقاشی دیواری، نقوش سفالینه ها، فلزکاری، نقش پوشاک و پارچه و قالی و قالیچه های ایرانی و ... برای خلق آثارشان بهره ببرند. 

7- در طراحی آثار باید ویژگی «کاربرد نقوش در یکی از زمینه های مورد نظر زندگی امروزی» مشهود باشد. 

8-هنرمندان متقاضی شرکت در مسابقه می توانند از 15 آبان ماه 93 به سایت مسابقه بهشت ایرانی به نشانی w‏ww.islamicartjournal.com مراجعه نموده و نسبت به ثبت نام مرحله اول و دریافت اطلاعات اقدام نمایند. 

9-برای ثبت نام باید فرم ثبت نام تکمیل و به آدرس ایمیل مسابقه beheshtirani94@gmail.com ارسال شود. پس از آن یک کد به شما تعلق می گیرد و از طریق ایمیل برای شما ارسال می شود. شما باید این کد را در قسمت موضوع ایمیلی که اثر هنری را به پیوست آن برای دبیرخانه ارسال می کنید، بنویسید. 

10اندازه آثار مرحله اول به مسابقه حداقل30×20 سانتی متر و حداکثر70×50 سانتی متر با دقت dpi300، با فرمت TIFیاJPG طراحی و از طریق ایمیل به آدرس beheshtirani94@gmail.com یا به آدرس پستی به صورت DVD ارسال شوند. 

11-انتخاب آثار توسط شورای انتخاب مسابقه بهشت ایرانی انجام خواهد شد. نام اعضای شورای انتخاب متعاقبا اعلام خواهد شد. 

12-آثار ارسالی مسترد نخواهد شد و در آرشیو موسسه نگهداری می شوند. 

13-دبیرخانه مسابقه بهشت ایرانی حق چاپ، نشر و نمایش آثار را با ذکر نام صاحب اثر، برای خود محفوظ می دارد. 

14-به کلیه هنرمندانی که آثارشان برای شرکت در مسابقه پذیرفته شود، گواهی شرکت در مسابقه اهدا می گردد. همچنین آثار برتر راه یافته به مسابقه، در کتاب نفیس مسابقه چاپ و یک جلد از کتاب مذکور به هنرمند صاحب اثر تقدیم خواهد شد. 

15- در رابطه با رشته هنری که اثر در قالب آن تولید و ارائه می شود و همچنین تکنیک های اجرایی، هیچ محدودیتی وجود ندارد.

 

مهلت ارسال آثار

دبیرخانه مسابقه از 15 آبان ماه 93 آغاز به ثبت نام و پذیرش آثار علاقه مندان می کند. مهلت ارسال آثار در مرحله اول مسابقه  تا پایان وقت اداری روز 30آذر/1393  خواهد بود. در مرحله اول، آثار باید از طریق ایمیل به دبیرخانه مسابقه ارسال شوند.در این مرحله دبیرخانه مسابقه از پذیرفتن آثاری که به صورت حضوری به موسسه تحویل می شوند معذور است.

از هنرمندانی که آثارشان برای شرکت در مسابقه انتخاب می شود، برای تکمیل مرحله دوم ثبت نام و ارسال نسخه اصل آثار به دبیرخانه مسابقه، دعوت به عمل خواهد آمد. مهلت ارسال آثار مرحله دوم تا پایان روز 25 دی ماه 1393 تعیین می شود.(هنرمندان گرامی در این مرحله اصل آثار خود را یا از طریق پست یا حضوری به دبیرخانه همایش تحویل دهند.) بدیهی است اطلاعات مربوط به مرحله دوم در زمان مقتضی و از طریق سایت مسابقه به اطلاع شرکت کنندگان و علاقه مندان خواهد رسید.

 

نحوه انتخاب آثار

انتخاب آثار در دو مرحله صورت می گیرد. در مرحله ی اول از میان تصاویر ارسال شده به دبیرخانه بهشت ایرانی انتخاب اولیه انجام می شود. سپس داوران مسابقه بر اساس ترکیب بندی- همنشینی و گرایش رنگی- اصالت طرح- تکنیک اجرا- همنواختی طرح با تکنیک اجرای اثر مشخص خواهند کرد چه آثاری به نمایشگاه راه پیدا می کنند.
بعد از انتخاب اولیه و اعلام اسامی راه یافته ها  به مسابقه، هنرمندان پذیرفته شده فرصت دارند حداکثر تا15 دی ماه ۱۳۹۳ اصل آثار خود را به دبیرخانه ارسال کنند.

 

جوایز و امتیازات

در هریک از گروه های شش گانه مذکور، نفرات اول تا سوم، انتخاب و معرفی می شوند و جوایزی به شرح زیر به ایشان تعلق می گیرد:

برگزیده ی اول هر گروه : تندیس مسابقه به همراه لوح افتخار و مبلغ  دو میلیون تومان جایزه نقدی

برگزیده ی دوم هر گروه : لوح افتخار و مبلغ یک میلیون و پانصد هزار تومان جایزه نقدی

برگزیده ی سوم هر گروه : لوح افتخار و مبلغ یک میلیون تومان جایزه نقدی

تقدیرهای جشنواره : به 5 برگزیده بعدی در هر گروه، لوح افتخار به همراه مجموعه ای نفیس از انتشارات موسسه مطالعات هنر اسلامی تقدیم خواهد شد.

جایزه ویژه مسابقه: از بین نفرات اول هر گروه، یک نفر به انتخاب و رای بازدیدکنندگان،  به عنوان برگزیده مسابقه از نگاه مخاطبان انتخاب  و یک دستگاه لپ تاپ به ایشان اهدا می گردد.

همچنین از برگزیدگان جشنواره برای همکاری مداوم با موسسه مطالعات هنر اسلامی، مرکز تحقیقات هنر اسلامی نگاره و موسسه آموزش عالی گنجینه هنر و معماری دعوت به عمل خواهد آمد.

با همراهی و حمایت تولیدکنندگان و اصناف تولیدی کشور از برگزاری کیفی مسابقه، تعداد جوایز اهدایی دبیرخانه مسابقه به شرکت کنندگان افزایش خواهد یافت.

 

تقویم اجرایی مسابقه:

·15 آبان ماه تا 30 آذر ماه1393: ثبت نام مرحله اول و دریافت آثار هنرمندان. (تا 30 دی ماه تمدید شد) 

·5 الی 15 دی ماه1393: اعلام آثار راه یافته به مسابقه و ثبت نام مرحله دوم و دریافت اصل آثار انتخاب شده.

·آخرین مهلت دریافت آثارمرحله دوم (آثار اجرا شده بر بستر و محصول امروزی) 25 دی ماه 1393

·2 بهمن ماه1393: برگزاری مسابقه، نمایش آثار، اعلام برگزیدگان نهایی و اهدای جوایز

 

آدرس و شماره تلفن های تماس دبیرخانه مسابقه بهشت ایرانی

تهران، بزرگراه اشرفی اصفهانی، باغ فیض، نبش خیابان قانع، پلاک 26، موسسه مطالعات هنر اسلامی


www.iac.org.ir

www.islamicartjournal.ir

beheshtirani94@gmail.com


دانلود پوستر فراخوان
دانلود فرم ثبت نام مسابقه

کلیدواژه ها: فراخوان مسابقه | مسابقه طراحی سنتی | بهشت ايرانی |

دفعات مشاهده: 4866 بار   |   دفعات چاپ: 1408 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرکلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران است.
بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد است.
© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association
Designed & Developed by : Yektaweb