| تاریخ ارسال: 1394/2/29 | 

گنجینه های نهان" در موزه فرش به نمایش در می آید

"گنجینه های نهان" در موزه فرش به نمایش در می آید


گنجینه های نهانموزه فرش ایران، برای اولین بار نمایشگاهی از فرش های جبرائیل صفری را به کوشش تورج ژوله برگزار می کند.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، موزه فرش ایران در نمایشگاهی با عنوان "گنجینه های نهان"، برای اولین بار از فرش های مجموعه خصوصی جبرائیل صفری پرده بر می دارد. در این نمایشگاه، بخشی از فرش‌های جبرائیل صفری در طبقه‌ دوم موزه‌ فرش ایران به نمایش گذاشته می‌شود.این نمایشگاه با هدف اشاعه فرهنگ و تحرک ویژه در بازدید از موزه فرش و همچنین تعامل و همکاری‌های فرهنگی و هنری میان مجموعه‌داران و علاقه‌مندان فرش ایران برگزار می شود. تورج ژوله که مسوولیت هماهنگی‌ این نمایشگاه را بر عهده دارد می گوید: 50 تخته فرش ارزنده از سوی جبرائیل صفری برای نمایش پیشنهاد داده شد که از این تعداد 37 تخته فرش ارزنده با تاکید بر فرش عشایری انتخاب شد و در طبقه دوم موزه فرش به نمایش در خواهد آمد. وی افزود: آثار منتخب همگی کارهای مرمتی به روی آنها صورت گرفته و به لحاظ سلامت و عدم آلودگی مورد بررسی قرار گرفته اند. همچنین همه قالی ها هوادهی شده و آماده بازدید هستند. لازم به ذکر است؛ در میان آثار 2 پرده قلمکار قاجاریه با طرح بسیار نزدیک به قالی نیز وجود دارد.

صفری که حدود 19 سال است دستبافته های قدیمی را جمع آوری می کند و سالانه تعدادی فرش ابریشم به ژاپن صادر می کند؛ برخی از این آثار را برای این نمایشگاه از ژاپن به تهران ارسال کرده است. این گزارش حاکی است؛ در آیین گشایش این نمایشگاه، دکتر سیروس پرهام در سالن آمفی تاتر موزه دقایقی درباره مجموعه‌داری و مسایل مرتبط با آن سخنرانی می کند. بر پایه این گزارش؛ کاتالوگی 16 صفحه ای در قطع رحلی نیز به همت موزه‌ فرش و همکاری جبرائیل صفری طراحی شده است که حاوی تصویر 9 قالی از گنجینه‌ موزه فرش ایران و چهار قالی از مجموعه‌ جبرائیل صفری است. شایان ذکر است؛ موزه‌ فرش ایران از این پس برای ارتباط و همکاری با مجموعه‌داران فرش ایران درصدد برگزاری نمایشگاه‌هایی با عنوان "گنجینه‌های نهان" است.

 


گفتنی است؛ نمایشگاه"گنجینه‌های نهان" از تاریخ 31 اردیبهشت تا 30 خرداد 1394 در محل موزه فرش ایران (خیابان کارگر، تقاطع فاطمی) دایر است. همچنین آیین گشایش این نمایشگاه روز پنجشنبه 31 اردیبهشت ماه 1394 ساعت 10.30 صبح خواهد بود.

کلیدواژه ها: جبرائيل صفری | موزه فرش ايران | تورج ژوله |

دفعات مشاهده: 5339 بار   |   دفعات چاپ: 1233 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرعضویت در انجمن


 
روزشمار
0 روز مانده به


 

 نمادهای اعتماد
 درباره انجمن
در نخستین همایش ملی فرش در آموزش عالی که در مهرماه سال ۱۳۷۹ با شرکت تمام دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش‌عالی ذیربط، وزارتخانه‌ها و همچنین جمعی از محققان، مؤلفان و هنرمندان فرش کشور در دانشگاه کاشان برگزار شد، ضرورت وجود یک نهاد علمی به‌طور جدی احساس شد. پس از پیگیری و مکاتبات بسیار، در جلسه ۱۳۸۱/۰۳/۲۲ تأسیس انجمن علمی فرش ایران در کمیسیون انجمن‌های علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری به تصویب رسید.انجمن فعالیت رسمی خود را در تاریخ ۱۳۸۱/۱۱/۰۸ با دریافت مجوز از اداره تبت شرکت‌ها آغاز نمود.
 
مطالب پربازدید
 
 نظرات شما
 
اشتراک در خبرنامه
 
لطفاً نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه در کادر زیر وارد کنید.
آمار
کاربران حاضر در پایگاه: 0

مهمانان حاضر در پایگاه: 30

کل کاربران ثبت شده: 484

بازدیدهای روز جاری: 112

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران است.
بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد است.
© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association
Designed & Developed by : Yektaweb