شیریکی‌پیچ دست‌بافته‌ای با دار گلیم و بافت قالی

 | تاریخ ارسال: 1391/6/30 | 

شیریکی پیچ

یکی از صنایع دستی تزئینی ـ کاربردی ایران شیریکی‌پیچ نام دارد که دار آن شبیه به گلیم، و بافت آن شبیه به قالی است. در شیریکی‌پیچ سرگره‌ها مانند قالی در روی کار آزاد نمی‌شوند بلکه به دور تارها پیچانده و به پشت کار برده و سپس رها می‌شوند. از طرفی شیریکی‌پیچ مانند بافت قالی، دارای پود نازک است که سبب می‌شود گره‌ها در جای خود محکم قرار بگیرند. در بافت شیریکی‌پیچ از نخ پشمی یا ابریشمی برای پود استفاده می‌شود و مانند قالی دارای حاشیه و نقوشی چون بته‌جقه، گل کرمانی، کشمیری، خارا، گل عباسی و نقوش هندسی است. گاهی از نقوش نامتقارن نیز در شیریکی‌پیچ استفاده می‌شود.

بافت شیریکی‌پیچ که در کرمان رایج است، معمولا ترنج میانی ندارد و در نقاط مختلف آن طرح‌های هندسی و گردان، متقارن یا نامتقارن اجرا می‌شود. از نظر تکنیک بافت، دست‌بافته‌ای بسیار شبیه به شیریکی‌پیچ در آذربایجان بافته می‌شود که ورنی نام دارد و از نظر نقوش متفاوت است. شیریکی‌پیچ باید از رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه مستقیم و مداوم خورشید، سفیدکننده‌های شیمیایی و اشیای نوک‌تیز و برنده دور ‌باشد و می‌توان آن را با آب ولرم و صابون شست.

منبع: میراث آریا


دفعات مشاهده: 7174 بار   |   دفعات چاپ: 1466 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 123 بار   |   0 نظرCAPTCHA

عضویت در انجمن


 
روزشمار
0 روز مانده به


 

 نمادهای اعتماد
 درباره انجمن
در نخستین همایش ملی فرش در آموزش عالی که در مهرماه سال ۱۳۷۹ با شرکت تمام دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش‌عالی ذیربط، وزارتخانه‌ها و همچنین جمعی از محققان، مؤلفان و هنرمندان فرش کشور در دانشگاه کاشان برگزار شد، ضرورت وجود یک نهاد علمی به‌طور جدی احساس شد. پس از پیگیری و مکاتبات بسیار، در جلسه ۱۳۸۱/۰۳/۲۲ تأسیس انجمن علمی فرش ایران در کمیسیون انجمن‌های علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری به تصویب رسید.انجمن فعالیت رسمی خود را در تاریخ ۱۳۸۱/۱۱/۰۸ با دریافت مجوز از اداره تبت شرکت‌ها آغاز نمود.
 
مطالب پربازدید
 
 نظرات شما
 
اشتراک در خبرنامه
 
لطفاً نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه در کادر زیر وارد کنید.
آمار
کاربران حاضر در پایگاه: 0

مهمانان حاضر در پایگاه: 24

کل کاربران ثبت شده: 496

بازدیدهای روز جاری: 358

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران است.
بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد است.
© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association
Designed & Developed by : Yektaweb