| تاریخ ارسال: 1396/12/10 | 

با معرفی برگزیدگان در دو بخش دانشجویی و دانش اموزی دوازدهمین المپیاد فرش دست‌باف به کار خود پایان داد

رییس مرکز ملی فرش ایران: از عادات نکوهیده دانشگاهی در رشته فرش فاصله بگیریم.

پس از دو روز رقابت دانش آموزان و دانشجویان دفتر دوازدهمین دوره المپیاد فرش دست‌باف با معرفی برگزیدگان در چهار گرایش رقابتی بسته شد.
به گزارش طره به نقل از روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، حمید کارگر در آیین پایانی دوازدهمین دوره المپیاد فرش دست‌باف کشور ضمن گرامیداشت خدمات زنده یاد عباس سیاحی، سخنان خود را با این پرسش آغاز کرد که: خروجی دانشگاه های ما و رشته فرش بعد از دو دهه چیست؟ طراح شرکتهای فرش ماشینی؟ کارمند مرکز ملی فرش؟ مدرس رشته فرش؟ مرکز ملی فرش به عنوان متولی این هنر- صنعت چقدر از این خروجی ها بهره برده است؟ و پاسخ داد: شاید اگر فارغ از جانبداری و با نگاهی منصفانه بنگریم، کمی بیشتر از هیچ!

حمید کارگر با نکوهش تکثیر قارچ گونه رشته فرش در مراکز دانشگاهی متعدد و بدون سنجش نیاز و کشش واقعی گفت: ظهور این رشته در دانشگاه های مختلف به کنار، آوردن مقطع ارشد فرش و حالا هم زمزمه های ایجاد مقطع دکترا چقدر کارشناسانه و از سر نیاز است؟

وی ادامه داد: چقدر در رشته فرش کلاسهای پویا، کتابخانه های غنی، کارگاه های فعال و ارتباط زنده و کنشگرانه استادان و گروه ها را شاهدیم؟ محتوای پژوهش ها و پایان نامه های این رشته چقدر کارآمد هستند؟

رییس مرکز ملی فرش ایران با نقد رویه مرسوم در وزارت علوم و از جمله رشته فرش گفت: دلخوش کردن به آمار تعداد مقالات و نمودارهای کذایی رشد علم که راهگشا نیست. اسیر ISI شدن و توهم توسعه و رشد علمی یافتن به استناد افزایش تعداد مقالات که حلال مشکلات نیست.
کارگر افزود: اصلاً انگیزه این پژوهش ها چیست؟ مقاله دادن و نمره گرفتن؟ فربه کردن رزومه ها؟ یا درمان دردها؟ چه کسی گفته که مقاله بیشتر یعنی علم بیشتر و رشد علمی بیشتر یعنی جامعه بهتر و پیشرفته تر؟!

وی جامعه دانشگاهی فرش را خطاب قرار داد و پرسید: از شمار پرتعداد پایان نامه های دانشجویان فرش و مقالات پرشمارترشان چه تحولی در فرش ایجاد شده است؟ اگر کارآمد و اثربخش بودند که باید خروجی محسوسی می داشت. باید تحول و بهبودی حاصل می شد. گویی تنها شاهد تورم ناکارآمد مقالات هستیم و خروجی این مقالات مشهود نیست.

کارگر با اشاره به داوری های خود بر برخی مقالات یکی از مجلات علمی و پژوهشی فرش گفت: شاهدم که انگار در لفاظی های عالمانه در چارچوب چکیده و واژگان کلیدی و ظاهر خشک روش تحیقی استادیم. رگ خواب ژورنالها را می دانیم اما در اینها نه خبری از دردشناسی هست نه جستن درمان. گاه در برخی از آنها منابع دست اول به شوخی می ماند. نظریه پردازی که اصلا وجود خارجی ندارد. انبوه خوانی و مباحثه که جایی در پژوهشهایمان ندارد. اطلاعات روزنامه ای را به عنوان منبع تحقیق جا می زنیم. کپی پیست هم که یک اصل بدیهی است انگار. آن هم در مقاله ها و تحقیق هایی که بر اساس سفارش واقعی و نیاز جامعه نیستند و یا لازمه اخذ نمره اند یا شوربختانه بهانه ارتقای هیات علمی.

رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: تسلیم شده ایم به برخی عادات نکوهیده دانشگاهی. و در همین راستاست که پایان نامه ها و رساله ها قطار می شوند بی آنکه تخصص و تجربه استاد راهنما و مشاور در آنها ملاک باشد. گفتیم تولید علم یعنی تولید مقاله! و باورش کردیم!

کارگر اظهار امیدواری کرد که حداقل در رشته فرش از این اطاعت محض از عادات دانشگاهی فاصله بگیریم. و کمینه این پرسش را مدام از خود بپرسیم که این همه یافته پژوهشی چرا ما را گامی به جلو نمی برد؟
وی با تاکید بر نیاز رشته فرش به پوست اندازی گفت: باید طرحی نو در انداخت و به جای توجه به کمیت، بر کیفیت در تمرکز کرد و به جای مشتاق بودن بر ایجاد دکترای فرش، همین سرفصلهای درسی کنونی را کارآمد کرد.
وی از دانش آموزان و دانشجویان رشته فرش خواست تا با شناسایی خلاء ها و نگاه بینارشته ای، به دنبال یافتن چاره دردهای فرش باشند و نه صرفاً دنباله روی چارچوب های خشک دانشگاهی و یا سنتهای متصلب بدنه تولید و تجارت فرش.
رییس مرکز ملی فرش ایران همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آنچه این روزها درباره کاهش سهم فرش از صادرات غیرنفتی در رسانه ها مطرح شده است گفت: انتخاب یک برش از واقعیات و طرح شعارگونه آن بدون تحلیل همه جانبه از مشکلات کشور ماست.
در همین مثال اخیر باید در نظر داشت که کاهش سهم فرش از صادرات غیرنفتی لزوما به معنای افت صادرات فرش نیست بلکه افزایش پرشتاب برخی اقلام همچون فراورده های پتروشیمی که در زمره صادرات غیرنفتی محسوب می شوند منتج به چنین نتیجه ای شده است.
وی ادامه داد: خوشبختانه در پایان سال ۹۵ بیش از ۳۵۹ میلیون دلار فرش دستباف از کشور صادر شد که ۲۳ درصد نسبت به سال قبل از آن رشد داشت و در ده ماه ابتدای امسال نیز ۳۳۶ میلیون دلار صادرات فرش داشته ایم که ۲۱ درصد رشد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته نشان می دهد.

دبیر دوازدهمین المپیاد فرش دستباف ایران نیز در این آیین گفت: در این المپیاد ۱۵۵ دانش‌آموز و دانشجوی رشته‌ فرش از ۲۰ استان کشور حضور داشته‌اند.

فریبرز نورپناه با بیان اینکه دانش‌آموزان راه‌یافته به مرحله کشوری در سه بخش طراحی، بافت و رنگرزی و دانشجویان راه‌یافته علاوه بر این سه بخش در بخش مرمت فرش با یکدیگر رقابت کردند افزود: ۷۱ نفر از شرکت‌کنندگان دانش‌آموز و ۸۴ نفر دانشجو هستند که هیئت داوران ۲۱ نفر از آنها را به عنوان افراد برگزیده انتخاب کرده‌اند.

در آیین پایانی دوازدهمین المپیاد فرش دستباف ایران که به میزبانی کاشان برگزار شد، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان، رییس دانشگاه کاشان و فرماندار ویژه کاشان نیز طی سخنانی ضمن خیرمقدم به مهمانان المپیاد، از ویژگی های فرش کاشان و توانمندی موجود در منطقه سخن گفتند.
شایان ذکر است رونمایی از لوح ثبت جهانی فرش دستباف کاشان نیز از جمله برنامه هایی بود که همزمان با آیین پایانی المپیاد فرش دستباف به انجام رسید.


فهرست برگزیدگان دوازدهمین المپیاد فرش ایران:
بخش دانش آموزی (گرایش بافت):
سحر بنیاد امام قلی از خراسان رضوی، رتبه اول
شیرین شیخ مظفری از کرمان، رتبه دوم
زینب محمدی از اصفهان، رتبه سوم

بخش دانش آموزی (گرایش رنگرزی):
فاطمه سلیمانی از اصفهان، رتبه اول
نازیلا نوری از اصفهان، رتبه دوم
ملیکا سلیمانی دهقان از تهران، رتبه سوم

بخش دانش آموزی (گرایش طراحی):
زهرا تقی پور از خراسان رضوی، رتبه اول
زهرا واعظی از خراسان رضوی، رتبه دوم
آزاده تاج پور از خراسان رضوی، رتبه سوم

بخش دانشجویی (گرایش بافت):
سوسن شجاعی کاریزکی از تهران، رتبه اول
اکرم ناصر پور از اصفهان، رتبه دوم
مبارکه پزشکی از خراسان رضوی، رتبه سوم

بخش دانشجویی (گرایش رنگرزی):
شبنم تخت کوسه از اصفهان، رتبه اول
مژگان یونسی از فارس، رتبه دوم
حمیده سلطانی قدیم از آذربایجان شرقی، رتبه سوم

بخش دانشجویی (گرایش طراحی):
مرضیه زمانی فرادنبه از چهار محال و بختیاری، رتبه اول
فائزه عسگری از کرمان، رتبه دوم
میلاد بهمنی آذربایجان شرقی، رتبه سوم

بخش دانشجویی (گرایش مرمت):
زهرا قربانی فر از تهران، رتبه اول
نگین قاسمی از تهران، رتبه دوم
طاهره زارع از فارس، رتبه سوم
کلیدواژه ها: دوازدهمین المپیاد فرش | المپیاد فرش | کاشان |

دفعات مشاهده: 2597 بار   |   دفعات چاپ: 397 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرکلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران است.
بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد است.
© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association
Designed & Developed by : Yektaweb