| تاریخ ارسال: 1397/8/14 | 

در فرهنگسرای آئینه اراک به نمایش گذاشته شد نمایشگاه میکروفرش

اولین نمایشگاه گروهی دانشکده هنر دانشگاه اراک به سرپرستی سمیه صالحی عضو هیات علمی گروه فرش دانشگاه اراک برگزار و آثاری از دانشجویان دانشکده هنر دانشگاه اراک به مدت سه روز در فرهنگسرای آئینه اراک به نمایش گذاشته شد.
صالحی سرپرست این نمایشگاه گفت: در این آثار، دانشجویانی که تنها یک ماه و یا یک سال از نخستین گام‌هایشان به عرصه هنر می گذرد، به خلق نقوش سنتی و یا طراحی فرش با الهام از تصاویر میکروسکوپی از دانه برف گرفته تا انواع باکتری و بافت های سلولی با تکنیک کلاژ و با طراحی دستی و یا کامپیوتری پرداخته اند.
هدف از این نمایشگاه علاوه بر معرفی دانشجویان و رشته‌های هنری جدیدالتاسیس دانشگاه اراک، فراهم کردن زمینه نوآوری در نقوش و طرح های فرش اراک و استان مرکزی با توجه به ضرورت به روز شدن و همگام شدن با بازار رقابتی بین المللی فرش دنیاست. 
این عضو هیئت علمی دانشگاه اراک افزود: برای پایبندی به اصالت های فرش در عین نوآوری، نیاز است به عنوان یک طراح معاصر فرش، خود را به جای مادران فرش این سرزمین در چندصد سال پیش گذاشته و از نگاه آن‌ها به اطراف نگریست، ایشان با توجه به خاطره جمعی و کهن الگوهایی که در پس ذهن تاریخی خود داشته اند، به خلق نقوش انتزاعی می پرداختند که هر یک سرگذشتی نمادین و داستانی زیبا دارند، بنابراین می توان امروزه نقوشی را خلق نمود که مادران ما ندیده اند تا به تصویر کشند، از جمله تصاویر میکروسکوپی که اتفاقاً در این پروژه‌های هنری مشخص شد چه شباهت و تطابق شگفت انگیزی با هندسه و اشکال مختلف نقوش سنتی ما دارند.  
این دانش آموخته و مدرس فرش گفت: یکی از ابعادی که بسیار به فرش کشورمان ضربه زده است، نگاه صرفاً تجاری به هنر اصیل فرش است و ما سعی داریم از همین ابتدا دانشجویان رشته فرش خود را به عنوان هنرمند معرفی نموده و بر بعد هنری فرش تاکید نمائیم تا علاوه بر معرفی جایگاه این نسل جوان کوشا و خلاق، شاهد تحولات اقتصادی نیز باشیم، چرا که معتقدیم نگاه فرهنگی و گام های درست هنری اگر که درست معرفی شوند، منجر به درآمدزایی خواهد شد.
سرپرست نمایشگاه در پایان ضمن تشکر از حمایت های مسئولین محترم فرهنگ و ارشاد و فرهنگسرای آئینه و مسئولین محترم دانشگاه اراک و تشویق های فراوان سرکار خانم طوفان محمدی، عضو محترم شورای شهر اراک، پویاتر از قبل به امید روزهای بهتر و داشتن دانشگاه هنر اراک همچون دیگرکلانشهرهای کشور که دانشگاه های هنر دارند و نه دانشکده هنر، گام خواهیم برداشت.
کلیدواژه ها: دانشگاه اراک | سمیه صالحی | نمایشگاه میکرو فرش | دانشجویان فرش |

دفعات مشاهده: 1640 بار   |   دفعات چاپ: 333 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرکلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران است.
بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد است.
© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association
Designed & Developed by : Yektaweb