| تاریخ ارسال: 1398/9/6 | 

در موزه فرش ایران تحصیلات تکمیلی فرش دستباف نقد و بررسی شد

عصر دوشنبه ۴ آذرماه ۱۳۹۸ در ادامه سلسله نشست های تخصصی انجمن علمی فرش در موزه فرش ایران جلسه نقد و بررسی تحصیلات تکمیلی فرش دستباف با سخنرانی دکتر سید محمد مهدی میرزاامینی دانش آموخته و مدرس رشته فرش برگزار شد.
دکتر میرزاامینی درابتدای جلسه گزارشی از روند نزولی صادرات فرش دستباف در دهه اخیر ارائه کرد و گفت در شرایطی که بازار فرش دستباف طی سال های اخیر کوچکتر شده اما همواره در ۲۰سال گذشته آموزش عالی فرش از نظر کمی رشد داشته که باید بسنجیم آیا این رشد کمی همراه با کیفیت بوده و تاثیری بر بازار دارد یا داشته و یا بدون توجه به تحولات جامعه فرش مسیر خود را ادامه می دهد؟! 
وی با اشاره به وضعیت فعلی تحصیلات تکمیلی فرش گفت مسئولین باید در ادامه توسعه آموزش عالی فرش با احتیاط بیشتری اقدام کنند چرا که در حال حاضر شاخص های ارزیابی مقطع کارشناسی ارشد فرش پایین تر از حد متوسط است.
عضو انجمن علمی فرش ایران در ادامه این نشست با تحلیل برنامه های درسی کارشناسی ارشد فرش گفت نتایج ارزشیابی این مقطع در چهار بعد زمینه، درونداد، فرایند و برونداد نشان می دهد وضعیت این مقطع با کارآمدی مورد انتظار از تحصیلات تکمیلی و اهداف تعیین شده در این رشته و مقطع فاصله زیادی دارد. میرزاامینی با ارائه گزارش های آماری و جداول و نمودارهایی ادامه داد: در بین نظرات سه گروه مخاطب در نظرسنجی های میدانی، تفاوت معنا داری وجود دارد به شکلی که به ترتیب دانش آموختگان، دانشجویان و اساتید از وضعیت موجود رضایت کمتری دارند.
وی در ادامه به ارائه گزارش ارزیابی ۵ دانشگاه مجری مقطع کارشناسی ارشد فرش در شاخص های مورد مطالعه پرداخت و گفت در بین نظرات پاسخ دهندگان از دانشگاه های مجری تفاوت محسوسی وجود ندارد و شاخص ها در هر یک از ۵ دانشگاه کمتر از حد متوسط است که ضروری است مسئولین با توجه به کیفیت، شرایط و امکانات در مسیر توسعه کمی و کیفی این رشته و مقطع گام بردارند.
در پایان این نشست برخی از حاضران به بیان نقطه نظرات و سوال های خود پرداختند.
گفتنی است دکتر میرزاامینی از دانش آموختگان فرش در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است که پایان نامه دکتری خود را با موضوع ارزشیابی مقطع کارشناسی ارشد فرش انجام داده و تاکنون چندین مقاله در این موضوع منتشر کرده است.

کلیدواژه ها: آموزش عالی | انجمن علمی فرش ایران | موزه فرش ایران |

دفعات مشاهده: 1189 بار   |   دفعات چاپ: 209 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرکلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران است.
بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد است.
© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association
Designed & Developed by : Yektaweb