| تاریخ ارسال: 1391/7/14 | 

صادرات فرش افغانستان به شدت کاهش یافته است

فرش افغانستان

صادرات فرش افغانستان در پنج سال گذشته حدود هشتاد درصد کاهش یافته است.
به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی، فرش یکی از معدود کالاهای صادراتی افغانستان است که سال ها جنگ و درگیری در این کشور باعث کاهش صادرات این محصول شده است.
کاهش هشتاد درصدی صادرات فرش در پنج سال گذشته موقعیت شغلی بسیاری از فعالان بازار فرش درافغانستان را تهدید می کند.
در گزارشی در این باره با اشاره به این که بیشتر فرش های تولید شده در افغانستان به دست زنان و بیشتر در مناطق شمال غربی این کشور بافته می شود آمده است: صنعت فرش در افغانستان که قیمت برخی از محصولات آن به یکصد هزار دلار می رسد با رقابت شدید کشورهای همسایه روبرو شده است که مهمترین آنها ایران است و شمار زیادی از افغان های فعال در بازار فرش را تهدید می کند.
در ادامه گزارش آمده است: دولت افغانستان اعلام کرده است اقداماتی برای کمک به فعالان صنعت فرش اتخاذ کرده است.
عبدالقادر رؤوف تاجر فرش در افغانستان می گوید: مردم عادی نمی توانند از این فرش ها خریداری کنند این فرش ها برای ثروتمندان است ولی فرش های ایرانی و ترک ارزان تر است و مشتری ها می توانند آن را خریداری کنند زیرا فرش های تولید شده در این کشورها دستباف نیست. به همین سبب تقاضا برای فرش های ایران و ترکیه بیشتر است.
مزمل شینواری معاون وزیر بازرگانی می گوید: زمین هایی با قیمت ارزان در اختیار صنعتگران بازار فرش قرار می دهیم و تسهیلات لازم را برای آنها تامین می کنیم و می کوشیم برای آنها بازاریابی کنیم. این اقدامات عملا آغاز شده است و به عنوان مثال برای محصولات خود در بسیاری از کشورها معافیت گمرکی گرفته ایم.

منبع: واحد مرکزی خبر

دفعات مشاهده: 4912 بار   |   دفعات چاپ: 957 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 108 بار   |   0 نظرکلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران است.
بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد است.
© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association
Designed & Developed by : Yektaweb