اعضا محترم انجمن می توانند برای پرداخت حق عضویت سال ۱۴۰۰ از اینجا به صورت اینترنتی اقدام کنند


 | تاریخ ارسال: 1400/6/14 | 

آمادگی برای همراهی با وزیر جدید صمت در بهبود فرش کشور

جناب آقای دکتر فاطمی امین
وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت
 
با سلام و احترام
 
ضمن تبریک انتخاب جناب‌عالی به‌عنوان سکاندار وزارت صنعت، معدن و تجارت و اخذ رأی اعتماد درخور توجه از مجلس شورای اسلامی که می‌تواند امیدبخش طرحی نو در اداره امور این وزارتخانه مهم باشد، و با امید به توفیق کامل در پیشبرد برنامه‌های مدنظر دولت سیزدهم، با توجه به اهمیت هنر- صنعت فرش دستباف ایران که هدایت و اداره آن در آن وزارتخانه استقرار دارد، نکات زیر به استحضار می‌رسد:
سالیان دراز و بلکه سده‌ها و هزاره‌هاست که فرش دستباف ایرانی در جای جای این سرزمین کهن و تاریخی رخ نموده و هنرمندان زبردست و تولیدکنندگان چیره‌دست این دیار ذوق و قریحه خود را به کفپوش‌های کاربردی و مورد نیاز خود آمیخته‌اند و چنین میراث پرتنوع و گرانمایه‌ای را بر ما پیشکش کرده‌اند. این هنر- صنعت دیرین را می‌توان از جنبه‌های مختلفی نگریست. می‌توان به جنبه‌های ارزآوری و جایگاهش در میان صادرات غیرنفتی توجه کرد، می‌توان اشتغالزایی گسترده و پرشمار آن را در ذهن داشت، می‌توان وجوه ارزشمند هنری آن را در نظر آورد، می‌توان تاریخ کهن آن و آمیختگی‌اش با فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی را ستود، می‌توان... و با این همه نمی‌توان از وضع کنونی آن اظهار خرسندی و رضایت داشت. گویی که پاسداران دلسوزی برای این میراث کهن و داشته‌های پیشین نبوده‌ایم.
الف) نمایی از وضعیت موجود
در شرایط کنونی دشواری‌های برون‌مرزی بر فرش ایران از تحریم بدخواهانه آمریکا تا تحریم‌های غیرمستقیمی که سد راه صادرات دستبافته‌های ایرانی شده‌اند از یک سو و تنگناهای درون‌مرزی از موانع گمرکی و بانکی تا تورم و موانع تعرفه‌ای از سوی دیگر چنان شرایطی را رقم زده‌اند که نه تنها تولید فرش دستباف شرایط مطلوبی را تجربه نمی‌کند بلکه صادرات آن نیز افت شدیدی داشته و در نتیجه اشتغال صدها هزار ایرانی با مخاطره مواجه شده است.
ب) ساختار و جایگاه تشکیلاتی
تلاش‌های متعددی از سوی بخش خصوصی در قالب اتحادیه‌‌ها، تعاونی‌ها و انجمن‌های تولیدی نظیر طراحان، ریس‌فروشان، رنگرزان، بافندگان، مرمت‌کاران، قالیشویان، فروشندگان و صادرکنندگان فرش دستباف طی سالیان متمادی انجام گرفته است. این در حالی است که جامعه متخصصین فرش دستباف در قالب دانشگاه‌ها، انجمن‌های علمی و پژوهشکده‌های فرش، مطالعات کاربردی متعددی برای تولید دانش، پرورش دانشجویان و متخصصان این حوزه انجام می‌دهند.
ج) مرکز ملی فرش ایران
بخش دولتی با تمرکز فعالیت‌های این حوزه در مرکز ملی فرش ایران تلاش دارد تا به یک مدیریت متمرکز دست یابد. انتظار آن است که با توجه به جمعیت بیش از ۲ میلیون نفری شاغلان مرتبط با فرش دستباف و جایگاه این کالا در میان صادرات غیرنفتی کشور و وسعت و پراکندگی آن در سراسر کشور و نیز وجوه مختلف اقتصادی، فرهنگی، تاریخی این هنر- صنعت، نهاد متولی آن دارای اختیار، اقتدار، بودجه و ساختار مناسبی باشد تا بتواند به نیازهای این بخش پاسخ دهد. کمترین مطالبه و از بدیهیات این حوزه آن است که فردی به ریاست نهاد متولی فرش کشور منصوب شود که با این هنر- صنعت آشنا باشد تا بتواند در فرصت محدود مدیریت، برخی از دردهای این بخش را التیام بخشد. بدیهی است رایزنی و مشورت با پیشکسوتان، دلسوزان، تشکل‌ها و نهادهای فعال فرش کشور همسویی و هم افزایی در سیاست‌های بخش دولتی و خصوصی را به همراه خواهد داشت و مدیریت دولتی را در گره‌های تحریمی و اقتصادی با کندی مواجه نخواهد ساخت.
د) انجمن علمی فرش ایران
در همین راستا انجمن علمی فرش ایران با تکیه بر بیش از ۷۰۰ عضو دانشگاهی و متخصصین حوزه‌های مختلف فرش دستباف، نهادی که می‌کوشد با نگاهی علمی و برآمده از نهاد دانشگاه و تجارب هنرمندان و صنعتگران این دیار، یاور هنر- صنعت فرش دستباف باشد و در این سال‌ها نیز به سهم خود کوشیده است تا با توسعه آموزش و پژوهش‌های کاربردی گام‌های ارزنده‌ای را بردارد، آمادگی خود را برای ارائه مشورت و همراهی با آن مقام محترم در ترسیم نقشه راهی شایسته برای فرش ایران و ارتقاء سطح کیفی سیاستگذاری‌های مرکز ملی فرش ایران اعلام می‌دارد.
                                                                                                                                          هیئت مدیره انجمن علمی فرش ایران
کلیدواژه ها: وزارت صمت | مرکز ملی فرش | انجمن علمی | فرش |

دفعات مشاهده: 218 بار   |   دفعات چاپ: 8 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرروزشمار
 نمادهای اعتماد
"
 درباره انجمن
در نخستین همایش ملی فرش در آموزش عالی که در مهرماه سال ۱۳۷۹ با شرکت تمام دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش‌عالی ذیربط، وزارتخانه‌ها و همچنین جمعی از محققان، مؤلفان و هنرمندان فرش کشور در دانشگاه کاشان برگزار شد، ضرورت وجود یک نهاد علمی به‌طور جدی احساس شد. پس از پیگیری و مکاتبات بسیار، در جلسه ۱۳۸۱/۰۳/۲۲ تأسیس انجمن علمی فرش ایران در کمیسیون انجمن‌های علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری به تصویب رسید.انجمن فعالیت رسمی خود را در تاریخ ۱۳۸۱/۱۱/۰۸ با دریافت مجوز از اداره تبت شرکت‌ها آغاز نمود.
 
مطالب پربازدید
 
 نظرات شما
لکه بری در فرش

زهرا - 1397/4/9 :

سلام.روی فرشم شیر ریخت بعد جمغ کردن از فرش و شستشو بازم لکه زرد داره چیکار گنم؟
سلام. پیشنهاد اول این است که برای اطمینان حتما فرش را به کارشناس نگهداری نشان دهید. با این حال در این موارد هیدرو و ماست قابل توصیه است. اما این نسخه نیازمند مهارت در استفاده است. راه کار دیگر این است ماست ترش تنها را باید روی محل زرد شده بمالید و پس از خشک شدن ماست را جمع کند تا زردی احتمالا کاسته شود.


شماره ۳۱ دوفصلنامه علمی پژوهشی گلجام منتشر شد

modernfarsh.com - 1397/4/2 :

مقالاتی که ارسال میشه به چ صورت داوری و امتیاز بندی میشه؟ چند نفر از اعضا در تصمیم گیری و داوری مقالات شرکت دارن و ایا نظارتی بر روند داوری وجود داره ؟


سلام. برای مطالعه شرایط و فرایند انجام داوری مقاله های گلجام به وب سایت مجله مراجعه کنید
www.goljaam.icsa.ir

فرایند ارزیابی مقاله های گلجام

زمانبندی ارزیابی مقاله های گلجام

 

شماره ۳۱ دوفصلنامه علمی پژوهشی گلجام منتشر شد

از اعضاى انجمن - 1397/3/19 :

با سلام. فکر مى کنم انجمن علمى فقط اعضاى پيوسته رو زمان واريز حق عضويت و انتخاب هيات مديره به رسميت مى شناسه. معلوم نيست اعضاى کميته هاى تخصصى کى و چطور انتخاب مى شن و اصلا چه کار مى کنن؟ معلوم نيست مقاله اى که تقريبا دو سال تو روند داورى رفته و برگشته و تمام کارهاش انجام شده, قبل از دادن پذيرش به نويسنده اعلام مى کنن مدير فلان و بهمان, اون رو نپذيرفته چون قبلا با اين موضوع مقاله داشتن, اما مقالات انفرادى و گروهى هيات مديره با موضوعات تکرارى, پشت سر هم چاپ مى شن. اما هنوز مقالات ما تو روند طولانى داورى گير افتادن. واقعا سياستهاى انجمن جاى تبريک دارن.


 
اشتراک در خبرنامه
 
لطفاً نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه در کادر زیر وارد کنید.
آمار
کاربران حاضر در پایگاه: 0

مهمانان حاضر در پایگاه: 60

کل کاربران ثبت شده: 426

بازدیدهای روز جاری: 2239

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران است.
بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد است.
© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association
Designed & Developed by : Yektaweb