بایگانی بخش خواندنی ها

دسته بندی موضوعی مطالب | جستجوی پیشرفته | تعداد کل مطالب: 4 | تعداد کل بازدید های مطالب: 26,736 |
نمایش مطالب منتشر شده از تاریخ   تا تاریخ


img_yw_news
سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۱ -

نکاتی کلیدی برای بافتن یک «فرش» خوب

نکاتی کلیدی برای بافتن یک «فرش» خوب گرچه یک بافت معیوب ، ممکن است از جهات بسیار زیادی دارای مشکل باشد ، اما چند نکته کلیدی وجود دارد که اگر توسط بافنده رعایت شوند ، بافت فرش - حداقل - دارای کیفیت قابل قبول خواهد بود و اگر رعایت نشوند ، ممکن است لطمات غیر قابل جبرانی به فرش وارد شود.

img_yw_news
شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۱ -

ابداع تابلو فرش هوشمند

ابداع کــــار آفرین مرو دشتی در طراحی تابلو فرش هوشمندکارآفرین نمونه کشور از شهرستان مرودشت ، موفق به ابداع تابلوفرش هوشمند شد.خانم فرهادی نسب درباره ویژگی های تابلوفرش هوشمند ابداعی خود گفت: این تابلوفرش نوری که به آیاتی از کلام الله قرآن کریم مزین است ، همزمان با پخش موسیقی ، نورپردازی تابلو فرش را با نوای موسیقی هماهنگ می کند.

img_yw_news
یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۱ -

قالی سنقر، دست بافته ای آهنی

با صدای صلوات و بوی اسپند، دار قالی برپا می‌شود و هنرمند چیره‌دست سنقری با گفتن بسم‌الله، دست‌های خود را به‌کار می‌گیرد تا هنر نهفته در وجودش را در تار و پود قالی جای دهد. گره بر گره می‌زند و رج به رج می‌بافد تا اینکه هنرش با رنج‌ها و خستگی‌هایش به مرور بر دار قالی نقش می‌بندد و قالی می‌شود. فرش سنقر به‌عنوان یکی از نمادهای فرش ایرانی توسط مردمان سخت‌کوش دیار زاگرس بافته می‌شود و به‌خاطر محکم‌بودنش به فرش آهنی معروف شده است.

img_yw_news
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۱ -

شیریکی‌پیچ دست‌بافته‌ای با دار گلیم و بافت قالی

شیریکی‌پیچ یکی از زیراندازها و دست‌بافته‌های داری ایران است که از لحاظ تکنیک بافت مابین گلیم و قالی قرار دارد.در شیریکی‌پیچ سرگره‌ها مانند قالی در روی کار آزاد نمی‌شوند بلکه به دور تارها پیچانده و به پشت کار برده و سپس رها می‌شوند. از طرفی شیریکی‌پیچ مانند بافت قالی، دارای پود نازک است که سبب می‌شود گره‌ها در جای خود محکم قرار بگیرند.


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران است.
بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد است.
© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association
Designed & Developed by : Yektaweb