بایگانی بخش خواندنی ها

img_yw_news
سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۱ -

نکاتی کلیدی برای بافتن یک «فرش» خوب

نکاتی کلیدی برای بافتن یک «فرش» خوب گرچه یک بافت معیوب ، ممکن است از جهات بسیار زیادی دارای مشکل باشد ، اما چند نکته کلیدی وجود دارد که اگر توسط بافنده رعایت شوند ، بافت فرش - حداقل - دارای کیفیت قابل قبول خواهد بود و اگر رعایت نشوند ، ممکن است لطمات غیر قابل جبرانی به فرش وارد شود.

img_yw_news
شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۱ -

ابداع تابلو فرش هوشمند

ابداع کــــار آفرین مرو دشتی در طراحی تابلو فرش هوشمندکارآفرین نمونه کشور از شهرستان مرودشت ، موفق به ابداع تابلوفرش هوشمند شد.خانم فرهادی نسب درباره ویژگی های تابلوفرش هوشمند ابداعی خود گفت: این تابلوفرش نوری که به آیاتی از کلام الله قرآن کریم مزین است ، همزمان با پخش موسیقی ، نورپردازی تابلو فرش را با نوای موسیقی هماهنگ می کند.

img_yw_news
یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۱ -

قالی سنقر، دست بافته ای آهنی

با صدای صلوات و بوی اسپند، دار قالی برپا می‌شود و هنرمند چیره‌دست سنقری با گفتن بسم‌الله، دست‌های خود را به‌کار می‌گیرد تا هنر نهفته در وجودش را در تار و پود قالی جای دهد. گره بر گره می‌زند و رج به رج می‌بافد تا اینکه هنرش با رنج‌ها و خستگی‌هایش به مرور بر دار قالی نقش می‌بندد و قالی می‌شود. فرش سنقر به‌عنوان یکی از نمادهای فرش ایرانی توسط مردمان سخت‌کوش دیار زاگرس بافته می‌شود و به‌خاطر محکم‌بودنش به فرش آهنی معروف شده است.

img_yw_news
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۱ -

شیریکی‌پیچ دست‌بافته‌ای با دار گلیم و بافت قالی

شیریکی‌پیچ یکی از زیراندازها و دست‌بافته‌های داری ایران است که از لحاظ تکنیک بافت مابین گلیم و قالی قرار دارد.در شیریکی‌پیچ سرگره‌ها مانند قالی در روی کار آزاد نمی‌شوند بلکه به دور تارها پیچانده و به پشت کار برده و سپس رها می‌شوند. از طرفی شیریکی‌پیچ مانند بافت قالی، دارای پود نازک است که سبب می‌شود گره‌ها در جای خود محکم قرار بگیرند.


عضویت در انجمن


 
روزشمار
0 روز مانده به


 

 نمادهای اعتماد
 درباره انجمن
در نخستین همایش ملی فرش در آموزش عالی که در مهرماه سال ۱۳۷۹ با شرکت تمام دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش‌عالی ذیربط، وزارتخانه‌ها و همچنین جمعی از محققان، مؤلفان و هنرمندان فرش کشور در دانشگاه کاشان برگزار شد، ضرورت وجود یک نهاد علمی به‌طور جدی احساس شد. پس از پیگیری و مکاتبات بسیار، در جلسه ۱۳۸۱/۰۳/۲۲ تأسیس انجمن علمی فرش ایران در کمیسیون انجمن‌های علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری به تصویب رسید.انجمن فعالیت رسمی خود را در تاریخ ۱۳۸۱/۱۱/۰۸ با دریافت مجوز از اداره تبت شرکت‌ها آغاز نمود.
 
مطالب پربازدید
 
 نظرات شما
 
اشتراک در خبرنامه
 
لطفاً نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه در کادر زیر وارد کنید.
آمار
کاربران حاضر در پایگاه: 0

مهمانان حاضر در پایگاه: 19

کل کاربران ثبت شده: 496

بازدیدهای روز جاری: 341

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن علمی فرش ایران است.
بازنشر اطلاعات: استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد است.
© 2015 All Rights Reserved | Iran Carpet Scientific Association
Designed & Developed by : Yektaweb